Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Výživová doporučení – a co na to Řecko?
Na rozdíl od USA, kde je za sestavování výživových doporučení zodpovědné zejména ministerstvo zemědělství, spoléhají jiné státy, například Řecko, na ministerstvo zdravotnictví. Jak vypadají jejich výživová doporučení?
Pokud jde o formulaci dietních doporučení, co se stane, když existuje konflikt mezi vědou a obchodními zájmy – když nám věda říká, abychom jedli méně živočišného tuku, cholesterolu, soli a cukru, ale výrobci masa, mléka, vajec, soli a cukru proti jakýmkoli radám, abychom konzumaci jejich výrobků omezili, silně protestují?
„Tím se USDA (Ministerstvo zemědělství USA) dostalo do těžké pozice: pokud se budou řídit vědou, porušují svoji povinnost podporovat zemědělský průmysl; pokud chrání průmysl, porušují svoji povinnost vydávat stravovací doporučení na základě vědeckých poznatků (nemluvě o tom, že přispívají k úmrtí milionů Američanů). USDA někdy na tento konflikt reagovala upřednostněním průmyslu nad vědou.“
Mám nápad: „Proč by nemohla zdravotní poradenství vydávat nějaká zdravotní agentura?“ Proč má hlavní slovo při formulaci výživových doporučení Ministerstvo zemědělství? Proč ne CDC, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí? „Stejně jako mnoho jiných států i Spojené státy by mohly přenést zodpovědnost za stravovací poradenství na příslušnou zdravotní agenturu.“ A jak to vypadá v zemích, kde to opravdu mají na starosti zdravotní odborníci? Jaká jsou jejich doporučení?
Vezměte si dietní pokyny v Řecku. Neříkám, že nejsou bez předpojatosti, ale přinejmenším byly vytvořeny Ministerstvem zdravotnictví; to je tedy ale koncept. Toto by měly říkat naše pokyny: „Na svačiny dávejte přednost ovoci a ořechům namísto sladkostí a bonbónů.“ Radikální! „Vždycky dáváte přednost vodě před nealkoholickými nápoji.“ V USDA by něco takového nikdy neprošlo. Tady je jejich potravinová pyramida. První věc, které jsem si všiml: nerafinované obilniny. Žádné chytračení. Ne „moudře si vybírejte zdroje sacharidů.“ Celozrnný chléb, celozrnné těstoviny, hnědá rýže, celozrnné obilniny, tečka. A tyto pokyny byly vydány již v roce 1999, kdy americké směrnice ještě vůbec nerozlišovaly celé a rafinované obilniny. A naše pokyny ještě stále doporučují polovinu příjmu obilnin z rafinovaných zrn. Proč? Neexistují žádné vědecké důkazy, která by to podporovaly; je to jenom úlitba výrobcům průmyslově zpracovaných a nekvalitních potravin.
Co jiného? Vyhýbejte se soli. Dobré silné poselství; nahraďte ji bylinami. Pěkné. Devět porcí ovoce a zeleniny každý den – včetně divoké zeleniny. Jsem ohromen. Pravděpodobně nejdůležitější věc ohledně těchto pokynů je to, že každodenní strava je vegetariánská. Podle těchto pokynů si, pokud chcete, můžete několikrát týdně dát bílé maso a nejvýše třikrát týdně vajíčka nebo bonbóny. A zbytek masa na měsíční bázi. Jedna porce týdně – to je asi 25krát méně masa než to, co povolují současné pokyny USDA. A samozřejmě povinná žena v plavkách, protože přesně to samozřejmě ženy nosí, když si jdou zaběhat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Image thanks to ozmafan via Flickr