Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zákulisí NutritionFacts.org
Lidé mi často kladou otázku, jak dlouho trvá příprava jednoho videa.
Jakmile je scénář hotový, vytvořit a nahrát záznam netrvá déle než deset hodin. Mnohem delší je vlastní výzkum. Lidé si jen stěží dovedou představit, kolik práce to zabere, a tak jsem chtěl poodhrnout oponu a umožnit krátký vhled do zákulisí.
Navštívíte-li stránku pubmed.gov, máte přístup do databáze Národní lékařské knihovny, která je nejrozsáhlejším zdrojem na světě, a můžete vyhledávat témata jako strava nebo výživa. Ve vědecké lékařské literatuře je každoročně publikováno zhruba sto tisíc příspěvků z oblasti výživy. To je více než 200 studií denně. Já nezvládnu přečíst 200 studií denně, ale 20 lidí to už zvládne. Nechci si přece nechat ujít jediný důležitý článek.
V dalším kroku pak hledám určité nosné body daných článků. To jsou nové studie, na kterých jsem videozáznamy postavil. Hledám věci aktuální, praktické, které se dají aplikovat. Jedná se o nějakou novou myšlenku? Pokud se jedná jen o další studii, která ukazuje, že brokolice je zdravá, aniž by ukazovala nový přínos, nejspíše ji do videí nezařadím.
Je ze studie nějaký praktický výstup? Přináší nějaké informace, které lze použít, když se rozhoduji, co uvařím nebo jaké potraviny nakoupím? Pokud studie popisuje bobule, které rostou jen v sibiřské tundře, pak nás její jedinečné zdravotní přínosy stejně moc zajímat nebudou…
Dále hodnotím, zda existuje způsob, jak informaci udělat zajímavou. To je pravděpodobně ten nejvíce limitující faktor. Existuje spousta vědeckých poznatků s praktickými důsledky, ale pokud nenajdu způsob, jak téma zatraktivnit, jak mu dodat humor nebo jím vyřešit nějakou záhadu, naneštěstí bude vyloučeno. Proto potřebujeme asi deset různých webů, jako je tento, abych mohl články předat dál a říci: „Snažte se to udělat zajímavým.“
Jakmile mám nosný základ, začne skutečná práce. Jen proto, že je něco v odborné lékařské literatuře zveřejněno, ještě to neznamená, že se jedná o pravdu. Existují studie financované Asociací cukrářů, které tvrdí, že „cukřík“ je prostě fajn. Jsou i studie skrytě financované Coca-Colou nebo masným průmyslem. To nutně neznamená, že jsou to špatné studie, ale jejich kontrole musíte věnovat hodně pozornosti. Je třeba vždy sledovat tok peněz.
Poté musíte studii uvést do kontextu. Mohlo by se totiž klidně jednat jen o šťastnou shodu náhod. A možná dalších 10 studií ukázalo přesný opak. Lze vůbec lépe rozhodovat o životě nebo smrti nás a našich rodin, než za pomoci nejlepších dostupných důkazů? Proto musí být každá nová studie zasazena do kontextu. To se snadněji říká, než dělá.
Představte si, že v emailu najdu studii, v níž se tvrdí, že rybí olej zvyšuje riziko rakoviny. Nyní o tom mohu natočit video, ale je třeba uvést fakta: tento článek byl publikován v recenzovaném vědeckém časopise a předložil důkazy o tom, že užívání rybího tuku zvyšuje riziko rakoviny. Zde je jmenovaná studie, zde odkaz pro její stažení, tady pak důkazy, které informace předkládají černé na bílém. Vidíme úvahy, grafy, schémata a diagramy. To je odborná recenzovaná lékařská literatura. Hotovo?
Ne. Rozhodně to není vše. Neznáme odpověď na nejdůležitější otázku: Je to skutečně pravda? Mohla to být účelově zvolená studie, která by se někomu hodila. Nestačí se jen držet recenzované vědy. Chci, aby vše na NutritionFacts.org reflektovalo nejaktuálnější dostupné důkazy.
Jak to tedy zjistit? I když řada argumentů dle poskytnutých důkazů dává smysl, musíme se ujistit, že se jedná o správně vyloženou interpretaci. Proto je třeba zkontrolovat všech 76 citovaných zdrojů, abyste se ujistili, že nedošlo k nesprávné interpretaci. A kdyby každý z těchto 76 článků citoval 76 dalších dokumentů? I kdyby se správně citovalo těchto 76 prací, co všechny další práce, které uvedeny nebyly? Bylo publikováno více než 2 000 vědeckých článků o rybím oleji a rakovině. Tento byl publikován v roce 2013. A co následně publikované články, které uváděly odkaz na tento zdroj? Jen jeden příspěvek pro jedno video.
Budete však rádi, že jste byli takovými hnidopichy, protože si uvědomíte, že tato studie byla stažena. Proč? Protože výzkumník nezmínil, že vlastní konkurenční společnost vyrábějící doplňky stravy. Opět to nutně neznamená, že je něco špatně, ale rozhodně to vyžaduje další kontrolu.
Proto v ideálním případě vždy provádíme komplexní průzkum z dostupné literatury a konkrétní dokument vidíme v určitém kontextu. Zároveň se vracíme zpět v čase a kontrolujeme všechny zdroje, které byly citovány, i zdroje, které je citovaly. Děláme to vždy, když je publikován článek o výživě, což se opakuje více než stotisíckrát ročně.
NutritionFacts.org je nezisková organizace, která existuje výhradně díky darům od lidí, jako jste vy. Obdobně jako Wikipedie přijímá dary jen od uživatelů, kteří oceňují obsah, již oceňují to, co děláme.
Naše videa se dostávají k milionům lidí, takže když jeden z tisíce daruje alespoň malou částku, jsme schopni pracovat. Pokud máte pocit, že naše práce obohacuje váš život, můžete zvážit, že nás podpoříte finančním darem, třeba i pravidelným měsíčním darem.
Ale i bez ohledu na příspěvky obsah našeho webu je a bude vždy zdarma, pro všechny a navždy. Nemáme žádnou sekci pouze pro členy, kde by byl zpoplatněn přístup k dalším extra informacím. Na stránkách nemáme žádnou reklamu jakéhokoli druhu. Nepřijímáme ani firemní sponzorství. Naše stránka je přísně nekomerční. Neexistuje žádná značka „skvělé doplňky stravy Dr. Gregera“. Příjmy, které získám z knih a DVD, jdou zase zpět na provoz stránek. Je to veřejná služba pro ty, kteří lační po výživě založené na důkazech.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Videography courtesy of Grant Peacock