Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zbytky léků v mase
Americký vrchní inspektor obvinil Ministerstvo zemědělství, že selhalo v zabezpečení dodávky masa před rezidui léků.
Jedním z důvodů, proč jsme stále více obtěžováni novými supebakteriemi, je široká rozšířenost podávání antibiotik hospodářským zvířatům. Jak uvedl britský nejvyšší úředník resortu zdravotnictví ve výroční zprávě roku 2009: „Každé nevhodné užití antibiotik v odvětví zemědělství potenciálně stvrzuje rozsudek smrti pro budoucího pacienta.“
Začátkem tohoto roku jsem měl příležitost debatovat s pár lidmi na vrchních příčkách v masném průmyslu, například z National Pork Producers Council, o problematice zkrmování antibiotik dobytkem: „Ptát se, zda existuje nějaká pochybnost o spojitosti rezistence na léčiva u lidí a užívání antibiotik u dobytka, je jako ptát se, jestli skutečně lidstvo mění klima, nebo jestli existuje spojení mezi kouřením a rakovinou plic. Na jedné straně stojí několik nesouhlasících vědců z průmyslu, ale na druhé straně jsou prakticky všichni ostatní vědci. Oba opoziční tábory mají na své straně vědce, ale jen jeden má na své straně i skutečnou vědu.
Stačí se podívat na to, kdo stojí na které straně této debaty. Na jedné straně máte World Health Organization (WHO), Americkou lékařskou společnost, American Academy of Pediatrics, American Public Health Association a dalších 100 lékařských a zdravotnických organizací v zemi. Na druhé straně máte National Turkey Federation, National Chicken Council, Sheep Industry Association a National Chicken Council (všechno sdružení chovatelů hospodářských zvířat na maso). Jasnější už to být snad ani nemůže.“
Vždycky jsem trval na tom, že důvodem, proč je nebezpečné zkrmovat miliony kilogramů antibiotik kravám, prasatům a kuřatům každý rok zčásti jen proto, aby rychleji přibírala a šla dříve na porážku, je to, že se tím podporuje vznik bakterií rezistentních na antibiotika, přičemž tyto bakterie mohou pak nakazit lidi. Nemyslel jsem si, že je hlavním problémem to, že se do masa dostávají zbytky samotných antibiotik. To jsem se velmi mýlil. V urážlivé zprávě zveřejněné v loňském roce americký vrchní inspektor roznesl na kopytech americké Ministerstvo zemědělství (USDA) za to, že neochránilo americkou veřejnost. Jak můžete vidět ve shrnutí zprávy, jedním z problémů s ohrožením veřejné bezpečnosti, kterým čelí Spojené státy americké, je kontaminace masa rezidui léků, pesticidy a těžkými kovy. Tyto zbytky léků a chemikálií si pak najdou cestu na náš talíř.
Aby bylo zajištěno, že zásobování potravinami není kontaminováno rezidui škodlivých látek, USDA, FDA a EPA mají potraviny na tyto látky testovat a zabránit tak tomu, aby se neodpovídající maso dostalo do oběhu. Nicméně na základě jejich přezkumu vrchní inspektor zjistil, že National Residue Program neplní své poslání a nemonitoruje dodávky potravin prostřednictvím testů na zbytky škodlivých látek. Dokonce ani nestanovili prahové hodnoty pro celou řadu z těchto nebezpečných látek, což vedlo k tomu, že kontaminované maso bylo distribuováno spotřebitelům. Navíc Food Safety and Inspection Service spadající pod USDA (Ministerstvo zemědělství) se ani nepokusil stáhnout z trhu maso, u kterého bylo odhaleno nadměrné množství reziduí léčiv.
Proč je špatné, že nemáme stanoveny bezpečnostní prahové hodnoty? Například v roce 2008 mexické úřady odmítly zásilku amerického hovězího masa, protože obsahovala nadměrné množství mědi. Jenže vzhledem k tomu, že jsme nestanovili žádný bezpečnostní limit pro měď, bylo to dle amerických standardů zcela v pořádku – protože žádné neexistovaly. Výrobek je příliš nebezpečný pro prodej v Mexiku, ale pro americké zákazníky to stačí.
Ve Spojených státech amerických je schváleno k použití více než tisíc pesticidů. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) rutinně žádá USDA o testování na obsah pesticidů, u kterých se všichni shodnou, že představují velké zdravotní riziko. Ale po mnoho let stále testují pouze jeden typ pesticidu, z více než tisícovky používaných. V čem je tedy problém?
Jaké možné nežádoucí účinky by mohla mít léčiva a toxické kovy na lidi? Krvácení, vředy, alergické reakce, vážné poškození nervů, závažný zánět, rakovina kůže, rakovina orgánů, žloutenka, selhání ledvin, neurotoxicita (smrt mozkových buňěk) a dokonce i smrt. Nezničí snad tepelná úprava obsažené zbytky léků? Žádná tepelná úprava rezidua nezničí. V některých případech může teplo dokonce uškodit, může rozložit rezidua na látky, které jsou pro spotřebitele ještě škodlivější. A navíc, i kdyby naše vláda tato léčiva v mase odhalila, nezastaví se tím kontaminace našeho zásobování potravinami. Vrchní inspektor zaznamenal případ, kdy na jatkách zjistili v mase čtyři léky: Ivermektin, Sulfadimethozin, Florfenicol a Sulfamethazin. Přesto pustili toto maso do oběhu, navzdory tomu, že požití těchto léků může vést k žaludečním, nervovým nebo kožním problémům.
USDA však žádné stažení nepožadovalo. Protože USDA ve skutečnosti nemá pravomoc požadovat
stažení z trhu. To je už samo o sobě problém. Alespoň však mohou kdykoliv požádat dotčenou firmu,
aby maso dobrovolně z oběhu sama stáhla. Takže kdy naposledy požádali firmu, aby stáhla své maso
z oběhu kvůli nezákonně vysokému množství reziduí léku? Od roku 1979 to ministerstvo neudělalo
ani jednou.
A není to poprvé, kdy bylo USDA nařčeno z toho, že selhalo ve snaze ochránit veřejnost před nebezpečím. Před 25 lety odhalila National Academy of Sciences jiné pochybení. Co se tehdy stalo? Podle vrchního inspektora se v roce 1984 stalo to, že ministerstvo podepsalo memorandum o porozumění. A problém pak zůstal nevyřešen i v příštích 25 letech. Takže celou dobu jsme do sebe dostávali všechny tyto látky. Co tedy navrhuje vrchní inspektor USA nyní? Doporučení č. 1: Začněte od nuly. Vláda musí obnovit National Residue Program, aby mohla plnit své poslání ochrany amerického zásobování potravinami. Jak na to nyní USDA zareaguje? Možná sepíšou další memorandum. Do té doby, pokud budeme trvat na tom, že chceme užívat léky prostřednictvím konzumace masa, u jakého druhu masa bylo zjištěno nejvyšší riziko kontaminace? U telecího masa. Přemýšlejte o tom, jakým způsobem jsou telata chována, zřejmě to souvisí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- U. Jabbar, J. Leischner, D. Kasper, R. Gerber, S.P. Sambol, J.P. Parada, S. Johnson, & D.N. Gerding. Effectiveness of alcohol-based hand rubs for removal of Clostridium difficile spores from hands. Infect Control Hosp Epidemiol, 31(6):565-570, 2010.
- U.S. Department of Agriculture. FSIS National Residue Program for Cattle. Audit Report 24601-08-KC, March 2010.
- National Research Council. Meat and Poultry Inspection: The Scientific Basis of the Nation’s Program. National Academy Press, Washington, D.C., 1985.