Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdravotní rizika versus přínosy konzumace masa
Vlastní studie masného průmyslu dospěla k závěru, že konzumace masa zvyšuje riziko rakoviny, srdečních chorob, cukrovky a předčasného úmrtí.
Série dokumentů vydaná v Annals of Internal Medicine, která z velké části ignorovala vše kromě nejkvalitnějších randomizovaných studií, dospěla k závěru, jenž je v přímém rozporu ze zdravotními doporučeními, které slýcháme již roky. Navrhují, že bychom měli setrvat ve své současné konzumaci červeného i zpracovaného masa. Autoři dospěli k tomuto závěru po vyřazení části dat podle kritérií GRADE, jež byly vyvinuty speciálně pro potřeby vyhodnocování studií léků. Pro testování léků potřebujeme randomizované dvojitě zaslepené studie. Nicméně striktnost těchto kritérií by pravděpodobně vedla k vyhodnocení důkazů prakticky u všech faktorů stravy, životního stylu a prostředí ve vztahu k chronickým onemocněním jako „slabých“ nebo „velmi slabých“. Kdybychom podle kritérií GRADE vyhodnocovali důkazy týkající se dalších faktorů stravy, třeba nedostatečný příjem ovoce a zeleniny, nadbytečný příjem limonád a alkoholu, nebo vliv cvičení, bezpečného sexu, spánku, kouření, znečištění prostředí, tak by nešlo žádné ze současných doporučení týkajících se těchto faktorů podpořit vysoce nebo ani středně kvalitními důkazy dle kritérií testů léků.
I když autoři ignorovali velkou část dostupných poznatků, stále nalezli spojitost mezi příjmem masa a zvýšeným rizikem rakoviny. A nejen rakoviny. Zjistili také, že dodržování jídelníčku chudšího na červené a zpracované maso může vést ke sníženému riziku předčasného úmrtí, kardiometabolického onemocnění a úmrtnosti, takže vlastně rizika onemocnění a úmrtí na srdeční onemocnění a cukrovku 2. typu, stejně jako rizika onemocnění rakovinou a úmrtí na ni. Přesto ve svých výživových doporučeních dospěli k závěru: Pokračujte ve své současné konzumaci červeného masa, pokračujte ve své současné konzumaci zpracovaného masa. Zapomeňte na rizika předčasného úmrtí, rakoviny, srdečního onemocnění a cukrovky a dále si jezte hamburgery a slaninu.
Máme tu výživová doporučení vyvinutá samozvaným panelem, která de facto podporují konzumaci masa, navzdory tomu, že jejich vlastní zjištění vnímá škodlivost hojné konzumace. Jak se jim povedlo vytvořit závěr odporující jejich vlastním zjištěním tvořeným poznatky z metaanalýz? Soubor důkazů je jen jeden. Nalezli stejné riziko, jako všechny ostatní přezkumy. Netvrdí tedy, že maso je méně riskantní, jenom říkají, že jde o přijatelné riziko.
Musíme brát v potaz přínosy vs. rizika. Rizika už jsme probrali. Jejich vlastní data ukazují, že mírná redukce konzumace červeného a zpravovaného masa může snížit celkovou úmrtnost o 13 %, úmrtnost na srdeční onemocnění o 14 %, úmrtnost na rakovinu o 11 % a úmrtnost na cukrovku 2. typu o 24 %. A jaké jsou přínosy? Ve zkratce, lidé rádi jedí maso. Aha. Vzhledem k oddanosti lidí vůči masité stravě je možné snížení rizik našich nejčastějších zabijáků, jako je rakovina, srdeční onemocnění a cukrovka, nedostatečnou motivací k omezení konzumace červeného a zpracovaného masa.
Takže jezte! Dokonce přímo řekli, že jejich doporučení se liší od těch ostatních navrhujících omezení konzumace potravin třeba kvůli rakovině, protože v nich vůbec nebyl brán na zřetel důvod, proč lidé maso jedí. Zatímco oni provedli systematický přezkum preferencí týkajících se konzumace masa a zjistili, že lidé konzumující maso ho konzumují velmi rádi. Možná právě proto ho vůbec jedí.
Všeobecně nejsou ochotni změnit své stravovací návyky týkající se masa ani kvůli zdravotním rizikům. Panel proto uvěřil, pamatujte, je to ten panel se štědrou podporou uskupení přijímajícího ročně miliony dolarů od masného průmyslu, tak ten panel si myslí, že pro většinu jedinců jsou žádoucí účinky, jako je snížení rizika rakovin devastujících rodinu a srdečních infarktů spojené se snížením spotřeby masa, pravděpodobně nedostatečné k převážení nežádoucích účinků - jako muset se vzdát chutného masa. A to je vedlo k vytvoření doporučení „pokračovat v současné konzumaci“.
Zní mi to jako něco přímo z časopisu Meat Science. Proč bychom měli dále jíst červené maso? Protože nás to těší. Lidé také rádi kouří. Rádi pijí limonády. Rádi provozují riskantní sex. Je to jako říkat, my víme, že helmy na motocykl umí zachraňovat životy, ale někteří lidé stejně raději cítí vítr ve vlasech. Co tedy lidem říkat, aby helmy prostě nenosili? Tento argument byl skutečně použit. Dodržování výživových doporučení pro konzumenty znamená zaplatit „chuťovou cenu“, takže co takhle navrhovat společensky vítaná výživová doporučení, která jsou co nejvíce v souladu s preferencemi konzumentů, které nejlépe vyvažují zdravotní přínosy a nevýhody ztráty chutných pokrmů.
Takže i kdyby nám věda tvrdila, že konzumace másla je nezdravá, tak jeho chuť ospravedlňuje setrvání u konzumace másla.
Co jiného čekat od NutriRECS, panelu spřáteleného s masným průmyslem, který také publikoval dokument kritizující doporučení pro příjem cukru, jenž financovali s pomocí výrobců limonád a cukrovinek?
Cílí na tvoření výživových doporučení založených na preferencích pacientů. A co přijde příště? Budou lidem říkat, ať se ládují koblihy a zmrzlinou? Annals of Internal Medicine vydali dokumenty o mase s tiskovým prohlášením tvrdícím: „Pro dobré zdraví není potřeba snížit příjem červeného a zpracovaného masa.“ S pomocí stejné metodologie a stejného zdůvodnění mohli stejně dobře říci: „Pro dobré zdraví není nutno přestat kouřit.“ nebo „Pro dobré zdraví není nutno cvičit.“ Jak řekl Dr. Katz, ředitel Yale's Prevention Research Center: „Doporučení v přímém rozporu se stejnými daty, na kterých se zakládají, nejsou vědecká, nýbrž antivědecká.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org