Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdravou stravou ke kráse
Kampaně cílící na veřejné zdraví mohou využít lidského zalíbení v kráse ke zvýšení konzumace ovoce a zeleniny. Pokusy totiž ukatují, že fytoživiny karotenoidy zlepšují fyzickou atraktivitu afrických, asijských i bělošských tváří.
Nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny může po celém světě každý rok zabít miliony lidí, takže lidé působící v oblasti veřejného zdraví už zkouší cílit i na lidskou touhou po marnivosti. Zdraví je totiž úzce spojeno s fyzickou přitažlivostí.
Jak poznáte, že je někdo zdravý? Zajímá vás, jestli jeho pleť zlatavě září. Tento barevný tón pleti propůjčují z karotenoidy obsažené v ovoci a zelenině. Bylo zjištěno, že zlatavý tón pleti zvyšuje atraktivitu afrických, asijských i kavkazských tváří. Toto jsou snímky osob před a po, přičemž směrem doprava jsou snímky se zvyšujícím se příjmem ovoce a zeleniny. Většina lidí si myslí, že na snímcích vpravo, tedy při konzumaci spousty ovoce a zeleniny, vypadají lidé zdravější a atraktivnější.
Vysokoškolští studenti z původních 3 porcí denně přešli na doporučené denní minimum v podobě 9 porcí. Stačilo jen 6 týdnů a barva pokožky se výrazně zlepšila. Je možné, že i menší změny ve stravování by mohly pomoci. A čím hůře nyní jíme, tím výraznější může být změna v přitažlivosti po úpravě stravy!
Obhájci veřejného zdraví doufají, že tento výzkum naznačující schopnost zdravé stravy „ovlivnit výběr partnera nebo sexuálního partnera“ poskytuje veřejnosti silné poselství svědčící pro podporu zdravých stravovacích návyků. Takovým je třeba zvýšení konzumace zeleniny a ovoce až na 13 porcí denně.
A přestože růžově zářící pleť obličeje a růžové rty jsou spojené s kardiovaskulárním zdravím a mohou taktéž zvýšit přitažlivost člověka, protože vypadá zdravěji a půvabněji, červená barva také dokáže snížit příjem nezdravých potravin. Lidé vypijí méně limonády z kelímků s červenou nálepkou než s kelímků s modrou nálepkou. Také jedí méně jídla z červených talířů než z modrých nebo bílých. Je to bláznivé, viďte? Podívejte se na výsledky. Vědci se domnívají, že za to možná může podvědomý myšlenkový proces v mozku, který červenou vnímá jako „červenou na semaforu, výstražnou značku a stopku“ pro to, co si právě chceme vložit do úst!
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. E. Stewart, L. P. Newman, R. S. J. Keast. Oral sensitivity to oleic acid is associated with fat intake and body mass index. Clin Nutr 2011 30(6):838 - 844.
- M. K. Spill, L. L. Birch, L. S. Roe, B. J. Rolls. Hiding vegetables to reduce energy density: An effective strategy to increase children's vegetable intake and reduce energy intake. Am. J. Clin. Nutr. 2011 94(3):735 - 741.
- A. D. Blatt, L. S. Roe, B. J. Rolls. Hidden vegetables: An effective strategy to reduce energy intake and increase vegetable intake in adults. Am. J. Clin. Nutr. 2011 93(4):756 - 763.
- R. D. Whitehead, D. Re, D. Xiao, G. Ozakinci, D. I. Perrett. You are what you eat: Within-subject increases in fruit and vegetable consumption confer beneficial skin-color changes. PLoS ONE 2012 7(3):e32988.
- I. D. Stephen, V. Coetzee, M. L. Smith, D. I. Perrett. Skin blood perfusion and oxygenation colour affect perceived human health. PLoS ONE 2009 4(4):e5083.
- O. Genschow, L. Reutner, M. Wänke. The color red reduces snack food and soft drink intake. Appetite 2012 58(2):699 - 702.
- J. E. Stewart, R. S. J. Keast. Recent fat intake modulates fat taste sensitivity in lean and overweight subjects. Int J Obes (Lond) 2012 36(6):834 - 842.
- R. M. Tucker, R. D. Mattes. Are free fatty acids effective taste stimuli in humans? Presented at the symposium
- J. S. Litt, M.-J. Soobader, M. S. Turbin, J. W. Hale, M. Buchenau, J. A. Marshall. The influence of social involvement, neighborhood aesthetics, and community garden participation on fruit and vegetable consumption. Am J Public Health 2011 101(8):1466 - 1473.
- R. D. Whitehead, G. Ozakinci, I. D. Stephen, D. I. Perrett. Appealing to vanity: Could potential appearance improvement motivate fruit and vegetable consumption? Am J Public Health 2012 102(2):207 - 211.
- R. D. Whitehead, V. Coetzee, G. Ozakinci, D. I. Perrett. Cross-cultural effects of fruit and vegetable consumption on skin color. Am J Public Health 2012 102(2):212 - 213.
- Ian D. Stephena, Vinet Coetzee, David I. Perrett. Carotenoid and melanin pigment coloration affect perceived human health. Evolution and Human Behavior 2011 32(NA):216 - 227.
- I. D. Stephen, A. M. McKeegan. Lip colour affects perceived sex typicality and attractiveness of human faces. Perception 2010 39(8):1104 - 1110.
- C. A. Blais, R. M. Pangborn, N. O. Borhani, M. F. Ferrell, R. J. Prineas, B. Laing. Effect of dietary sodium restriction on taste responses to sodium chloride: A longitudinal study. Am. J. Clin. Nutr. 1986 44(2):232 - 243.
- F. G. Grieve, M. W. V. Weg. Desire to eat high- and low-fat foods following a low-fat dietary intervention. J Nutr Educ Behav 2003 35(2):98 - 102.
- Brian Wansink, Koert van Ittersum, James E. Painter. How descriptive food names bias sensory perceptions in restaurants. Food Quality and Preference 2005 16(NA):393 - 400.
- Brian Wansink. Changing Eating Habits on the Home Front: Lost Lessons from World War II Research . Journal of Public Policy & Marketing 2002 21(1):90 - 99.
- BFUAN WANSINK, SE-BUM PARK. SENSORY SUGGESTIVENESS AND LABELING: DO SOY LABELS BIAS TASTE? . Journal of Sensory Studies 2002 17(NA):483 - 491.
Images thanks to fadeevbiz via flickr