Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdravý ruměnec
Porucha erekce může být raným varovným signálem vznikajícího srdečního onemocnění.
Když se vědci snažili zjistit, proč jsou někteří lidé atraktivnější, podařilo se jim odhalit další věc: kromě skutečnosti, že pro většinu mužů a žen je zlatavý odstín u bílé barvy pleti přitažlivější, zdravěji vypadá také zabarvení pleti do červena, kdy je pleť „zdravě zarůžovělá“.
To dává smysl. Zvýšené prokrvení kůže má vliv na její zbarvení a je spojeno také s lepší fyzickou zdatností, která bývá zhoršena u pacientů s diabetem 2. typu a hypertenzí. Dochází k lepšímu okysličování krve, zvyšuje se aerobní zdatnost, zlepšuje se i zbarvení krve. U srdečních a respiračních onemocnění je nižší zásobení kůže kyslíkem, což způsobuje mdlý až modravý nádech pokožky. A tak je logické, že upřednostňujeme partnery se zdravě růžovou pletí.
To může vysvětlovat, proč nemáme v penisu… Existují určité dispozice podmíněné geneticky, které se týkají 100 % lidské populace, a jednou z nich je… „U 100 % mužů není přítomna kost v penisu, označovaná jako bakulum či os penis.“ Většina savců i většina jiných primátů v penisu kost má, včetně kočkodanovitých a všech velkých lidoopů. Dokonce ji zřejmě měli i naši předci. Ale za posledních šest nebo sedm milionů let jsme ji podle evolučního biologa Richarda Dawkinse ztratili, možná kvůli sexuálnímu výběru žen, které hledají dobré zdraví u potenciálních partnerů.
Muži tuto kost postrádají a musí se výhradně spoléhat na „hydraulickou tekutinu“, která je nezbytná k udržení erekce. Selhání erekce je citlivý ukazatel kardiovaskulárního onemocnění. Díky těmto „diagnostickým schopnostem“ žen dochází k přirozenému výběru a ženy tak mají řadu indicií ohledně zdraví muže a informace jeho schopnosti vyrovnat se se stresem; vše díky správné funkci penisu. Bez kosti… „jen opravdu zdraví nebo silní muži mohou dosáhnout pevné erekce“ a ženy stanovit „diagnózu“.“ A to je další důvod ke konzumaci zdravé stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Stephen ID, Law Smith MJ, Stirrat MR, Perrett DI. Facial Skin Coloration Affects Perceived Health of Human Faces. Int J Primatol. 2009 Dec;30(6):845-857.
- Gilbert SF, Zevit Z. Congenital human baculum deficiency: the generative bone of Genesis 2:21-23. Am J Med Genet. 2001 Jul 1;101(3):284-5.
- Dawkins, Richard (2006). The Selfish Gene (30th Anniversary edition). New York City: Oxford University Press.
Image thanks to CarbonNYC via Flickr