Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zdroj bílkovin: test kyselosti pro funkci ledvin
Zátěž kyselinami ze stravy se stanovuje na základě podílu kyselinotvorných potravin (maso, vejce, sýry) a zásadotvorných potravin (ovoce, zelenina atd.) v jídelníčku.
Chronické onemocnění ledvin představuje závažný problém pro veřejné zdraví. Postihuje asi 1 z 8 Američanů, riziko onemocnění a smrti se zvyšuje i u těch, kteří mají jen mírně sníženou funkci ledvin. Preventivní strategie s nízkým rizikem i náklady, které navíc může provádět každý, jsou důležitým prvkem v boji proti epidemii onemocnění ledvin.
Strava v poklesu funkce ledvin hraje svou roli. Konkrétně jde o to, že stravování s vyšším obsahem živočišných bílkovin, živočišného tuku a cholesterolu může být spojeno s únikem bílkovin do moči, což je známka poškození ledvin. Naopak stravování obecně bohatší na ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny, jen s nízkým zastoupením masa a sladkostí, může naše ledviny chránit před snížením funkce.
Ve srovnání se stravou, kterou jedli naši předkové, jíme nyní nejen více nasyceného tuku, cukru a soli, jíme také stravu, která je kyselinotvorná. Opakem je strava produkující zásadu, tedy zásaditá strava. Strava našich předků byla z velké části založena na rostlinných potravinách a vytvářela tedy více zásad než kyselin. Zátěž kyselinami ze stravy se stanovuje rovnováhou mezi kyseliny vytvářejícími potravinami, kam patří zdroje živočišných bílkovin, jako je maso, mléko a sýr, a potravinami zásadotvornými – mezi takové patří ovoce a zelenina.
V tomto národním průzkumu na 12 000 dospělých Američanech byla zátěž kyselinami ze stravy spojena s poškozením ledvin dospělých obyvatel USA. Věří se, že kyselinotvorné stravování působí na ledviny prostřednictvím tubulární toxicity – poškozením drobných a jemných trubiček vytvářejících moč v ledvinách; dochází k tomu kvůli zvýšené produkci amoniaku. Amoniak je zásaditý, ledviny ho tedy vytvářejí, aby utlumily kyselinu z konzumovaného jídla.
Z krátkodobého hlediska je to přínosné, ledviny se tak zbaví kyseliny, nicméně v dlouhodobém horizontu může mít všechen ten amoniak v ledvinách, působící den za dnem, i toxické účinky. Po dovršení 30 let věku naše funkce ledvin postupně klesá a v 80 letech věku může být jejich výkonnost už jen poloviční. Možná je tzv. věkem způsobený pokles funkce ledvin ve skutečnosti důsledkem poškození vzniklého celoživotní nadměrnou produkcí amoniaku. To je však jen jedna z teorií.
Kyselé pH může zvýšit tvorbu volných radikálů, které také způsobí poškození ledvin, přispějí k jejich zjizvení. Nejen, že s rostlinnými bílkovinami do těla dostáváme i antioxidanty pro boj s volnými radikály, ale rostlinná bílkovina je v prvé řadě méně kyselinotvorná. Důvodem je její menší obsah aminokyselin obsahujících síru. Jedním z důvodů, proč rostlinné potraviny mají menší tendenci ke kyselinotvorné reakci než živočišné potraviny, je, že kyselina je vyráběna ze síry obsažené v bílkovinách. A v rostlinných bílkovinách je jí méně.
Takže důležitějším faktorem ohledně konzumovaných bílkovin na postup onemocnění ledvin je kvalita snědené bílkoviny. Jinými slovy záleží hlavně na tom, jestli vyvolává kyselinotvorný proces, jako to dělá většina živočišných bílkovin, nebo podporuje zásaditou reakci, jako většina ovoce a zeleniny.
Množství bílkovin není tak důležité. Vzhledem k tomu, že americká strava je převážně kyselinotvorná – kvůli nedostatku ovoce a zeleniny a velkému množství živočišných produktů, změna ze standardní americké stravy na veganskou stravu může u pacientů s chronickým onemocněním ledvin zlepšit acidózu. Za normálních okolností je vegetariánská strava zásaditá, zatímco nevegetariánská strava vede k zatížení kyselinou. To platí i pro vegetariány, kteří konzumují zpracované náhražky masa, jako jsou vegetariánské hamburgery.
Diety založené na rostlinných potravinách jsou pacientům s chronickým selháním ledvin předepisovány již po desetiletí. Žádný živočišný tuk, žádný cholesterol, méně zátěže kyselinou. Navíc pomáhají snížit krevní tlak. A opravdu, pokud porovnáte funkci ledvin veganů s vegetariány a s lidmi, kteří jsou všežravci, strava s největším podílem rostlin je spojena se zlepšením v parametrech důležitých při degenerativním poklesu funkce ledvin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- A Chang, L Van Horn, D R Jacobs Jr, K Liu, P Muntner, B Newsome, D A Shoham, R Durazo-Arvizu, K Bibbins-Domingo, J Reis, H Kramer. Lifestyle-related factors, obesity, and incident microalbuminuria: the CARDIA (Coronary Artery Risk Development in Young Adults) study. Am J Kidney Dis. 2013 Aug;62(2):267-75.
- T Banerjee, D C Crews, D E Wesson, A Tilea, R Saran, N Rios Burrows, D E Williams, N R Powe; Centers for Disease Control and Prevention Chronic Kidney Disease Surveillance Team. Dietary acid load and chronic kidney disease among adults in the United States. BMC Nephrol. 2014 Aug 24;15:137.
- P Chauveau, C Combe, D Fouque, M Aparicio. Vegetarianism: advantages and drawbacks in patients with chronic kidney diseases. J Ren Nutr. 2013 Nov;23(6):399-405. J Ren Nutr. 2013 Nov;23(6):399-405.
- J Lin, T T Fung, F B Hu FB, G C Curhan. Association of dietary patterns with albuminuria and kidney function decline in older white women: a subgroup analysis from the Nurses' Health Study. Am J Kidney Dis. 2011 Feb;57(2):245-54.
- E van den Berg, F A Hospers, G Navis, M F Engberink, E J Brink, J M Geleijnse, M A van Baak, R O Gans, S J Bakker. Dietary acid load and rapid progression to end-stage renal disease of diabetic nephropathy in Westernized South Asian people. J Nephrol. 2011 Jan-Feb;24(1):11-7.
- N Goraya, J Simoni, C H Jo, D E Wesson. A comparison of treating metabolic acidosis in CKD stage 4 hypertensive kidney disease with fruits and vegetables or sodium bicarbonate. Clin J Am Soc Nephrol. 2013 Mar;8(3):371-81.
- J Lin, F B Hu FB, G C Curhan. Associations of diet with albuminuria and kidney function decline. Clin J Am Soc Nephrol. 2010 May;5(5):836-43.
- W Chen, M K Abramowitz. Metabolic acidosis and the progression of chronic kidney disease. BMC Nephrol. 2014 Apr 3;15:55.
- J J Scialla, L J Appel, B C Astor, E R Miller 3rd, S Beddhu, M Woodward, R S Parekh, C A Anderson. Estimated net endogenous acid production and serum bicarbonate in African Americans with chronic kidney disease. Clin J Am Soc Nephrol. 2011 Jul;6(7):1526-32.
- M J Wiseman, R Hunt, A Goodwin, J L Gross, H Keen, G C Viberti. Dietary composition and renal function in healthy subjects. Nephron. 1987;46(1):37-42.
- N Goraya, D E Wesson. Is dietary Acid a modifiable risk factor for nephropathy progression? Am J Nephrol. 2014;39(2):142-4.
- G Barsotti, E Morelli, A Cupisti, M Meola, L Dani, S Giovannetti. A low-nitrogen low-phosphorus Vegan diet for patients with chronic renal failure. Nephron. 1996;74(2):390-4.
- A Sebastian, L A Frassetto, D E Sellmeyer, R L Merriam, R C Morris Jr. Estimation of the net acid load of the diet of ancestral preagricultural Homo sapiens and their hominid ancestors. Am J Clin Nutr. 2002 Dec;76(6):1308-16.
- P Deriemaeker, D Aerenhouts, M Hebbelinck, P Clarys. Nutrient based estimation of acid-base balance in vegetarians and non-vegetarians. Plant Foods Hum Nutr. 2010 Mar;65(1):77-82.
- E Kanda, M Ai, R Kuriyama, M Yoshida, T Shiigai. Dietary acid intake and kidney disease progression in the elderly. Am J Nephrol. 2014;39(2):145-52.
- J J Scialla, L J Appel, B C Astor, E R Miller 3rd, S Beddhu, M Woodward, R S Parekh, C A Anderson; African American Study of Kidney Disease and Hypertension Study Group. Net endogenous acid production is associated with a faster decline in GFR in African Americans. Kidney Int. 2012 Jul;82(1):106-12.
- J Uribarri, M S Oh. The key to halting progression of CKD might be in the produce market, not in the pharmacy. Kidney Int. 2012 Jan;81(1):7-9.
- B M Brenner, T W Meyer, T H Hostetter. Dietary protein intake and the progressive nature of kidney disease: the role of hemodynamically mediated glomerular injury in the pathogenesis of progressive glomerular sclerosis in aging, renal ablation, and intrinsic renal disease. N Engl J Med. 1982 Sep 9;307(11):652-9.
- J Coresh, E Selvin, L A Stevens, J Manzi, J W Kusek, P Eggers, F Van Lente, A S Levey. Prevalence of chronic kidney disease in the United States. JAMA. 2007 Nov 7;298(17):2038-47.
Images thanks to Hey Paul Studios via Flickr, Pongsak Kaewmanaprasert, Acha Yhamruksa, Sommai Larkjit, Anna Liebiedieva, and Rob Marmion via 123rf, Bambo, OpenPics, PublicDomainPictures, and Lebensmittelfotos via Pixabay, Gajda-13 Fir0002, and Snufkin7 via Wikimedia Commons.