Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zelenina pro přežití rakoviny prsu
Jednoduché změny v jídelníčku a životním stylu mohou zečtyřnásobit šance na přežití u žen s rakovinou prsu.
Očekává se, že letos na rakovinu zemře půl milionu Američanů. Toto číslo se rovná havárii pěti velkých letadel… každý den. Počet Američanů, kteří každý rok umírají na rakovinu, je vyšší než počet lidí, kteří zemřeli ve všech válkách Spojených států celkem. A to se děje každý rok.
Po diagnóze rakoviny si lidé obvykle pročistí svůj jídelníček. Asi třetina až polovina pacientek s karcinomem prsu například po diagnóze provede výživové změny, například zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny a snížení příjmu masa, tuků a cukru. Pomůže vám to, když to uděláte tak pozdě? Studie Women’s Healthy Eating and Living (zdravá strava a život žen) se zúčastnilo několik tisíc žen, které přežily nádor prsu. Měla za úkol posoudit, zda nízkotučná rostlinná strava s vysokým obsahem vlákniny dokáže ovlivnit míru přežití a návratu rakoviny prsu.
Předtím slavnostně oznámili, že jednoduché změny – 5 či více porcí ovoce a zeleniny denně a chůze pouhých 30 minut denně 6 dní v týdnu se spojuje s významně vyšší mírou přežití, riziko se snížilo téměř na polovinu. Povšimněte si, že jsem řekl ovoce a zelenina – a také pohyb. Zde je podíl žen s rakovinou prsu, které v dané studii přežily 9 let a měly nízkou spotřebu ovoce a zeleniny a nízkou fyzickou aktivitou, nebo skórovaly vysoko v jednom a nízko v druhém. Ale tady je křivka přežití žen, kteří skórovaly vysoko v obou kategoriích.
A fungovalo to stejně dobře u žen s estrogen-negativními nádory, které normálně mívají dvojnásobnou úmrtnost… tedy pokud nejíte jen málo ovoce a zeleniny a ujdete sotva pár kroků. Slovo „vysoká“ by mělo být v uvozovkách, 5 porcí ovoce nebo zeleniny byste mohli sníst v jediném jídle a rozhodně ujít více než 3 kilometry denně. Představte si na chvíli, že vám byla diagnostikována rakovina prsu.
Představte si, že sedíte v křesle v kanceláři lékaře, lékař vám sděluje tu zprávu… Existuje však nová experimentální léčba, která může v příštích několika letech snížit vaši šanci na úmrtí z 16 % až na 4 %. Aby získaly čtyřnásobnou šanci na přežití, mnoho žen by dalo svůj dům do zástavy a odletělo do nějaké pochybné kliniku v Mexiku, kvůli chemoterapii by přišly o všechny vlasy, ale zdá se, že většina nedokáže snést myšlenku, že bude jíst brokolici.
A to je přesně to, co objevila poslední zpráva ze studie Women’s Healthy Eating and Living Study. Ovoce a zelenina mohou být dobré, ale ještě lepší je košťálová zelenina. Například u žen na tamoxifenu se ukázalo, že pokud u nich jednu z pěti denních porcí ovoce a zeleniny představuje brokolice, květák, zelí nebo obyčejná či kadeřavá kapusta, riziko recidivy rakoviny se může snížit na polovinu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- E. D. Paskett. The promise of a cancer-free world: Where are we? The presidential address from the 35th annual meeting of the American Society of Preventive Oncology (ASPO). Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2011 20(9):1982 - 1989.
- L. S. Velentzis, M. R. Keshtgar, J. V. Woodside, A. J. Leathem, A. Titcomb, K. A. Perkins, M. Mazurowska, V. Anderson, K. Wardell, M. M. Cantwell. Significant changes in dietary intake and supplement use after breast cancer diagnosis in a UK multicentre study. Breast Cancer Res. Treat. 2011 128(2):473 - 482
- C. A. Thomson, C. L. Rock, P. A. Thompson, B. J. Caan, E. Cussler, S. W. Flatt, J. P. Pierce. Vegetable intake is associated with reduced breast cancer recurrence in tamoxifen users: A secondary analysis from the Women's Healthy Eating and Living Study. Breast Cancer Res. Treat. 2011 125(2):519 - 527.
- J. P. Pierce, M. L. Stefanick, S. W. Flatt, L. Natarajan, B. Sternfeld, L. Madlensky, W. K. Al-Delaimy, C. A. Thomson, S. Kealey, R. Hajek, B. A. Parker, V. A. Newman, B. Caan, C. L. Rock. Greater survival after breast cancer in physically active women with high vegetable-fruit intake regardless of obesity. J. Clin. Oncol. 2007 25(17):2345 - 2351.
- D. M. Parkin, L. Boyd. 4. Cancers attributable to dietary factors in the UK in 2010. I. Low consumption of fruit and vegetables. Br. J. Cancer. 2011 105 (Suppl 2):S19 - S23.
- L. M. Sánchez-Zamorano, L. Flores-Luna, A. Angeles-Llerenas, I. Romieu, E. Lazcano-Ponce, H. Miranda-Hernández, F. Mainero-Ratchelous, G. Torres-Mejía. Healthy lifestyle on the risk of breast cancer. Cancer Epidemiol. Biomarkers Prev. 2011 20(5):912 - 922.
- C. Shufelt, C. N. B. Merz, Y. Yang, J. Kirschner, D. Polk, F. Stanczyk, M. Paul-Labrador, G. D. Braunstein. Red versus white wine as a nutritional aromatase inhibitor in premenopausal women: A pilot study. J Womens Health (Larchmt) 2012 21(3):281 - 284.
- D. Romaguera, A.-C. Vergnaud, P. H. Peeters, C. H. van Gils, D. S. M. Chan, P. Ferrari, I. Romieu, M. Jenab, N. Slimani, F. Clavel-Chapelon, G. Fagherazzi, F. Perquier, R. Kaaks, B. Teucher, H. Boeing, A. von Rüsten, A. Tjonneland, A. Olsen, C. C. Dahm, K. Overvad, J. R. Quirós, C. A. Gonzalez, M. J. Sánchez, C. Navarro, A. Barricarte, M. Dorronsoro, K.-T. Khaw, N. J. Wareham, F. L. Crowe, T. J. Key, A. Trichopoulou, P. Lagiou, C. Bamia, G. Masala, P. Vineis, R. Tumino, S. Sieri, S. Panico, A. M. May, H. B. Bueno-de-Mesquita, F. L. Büchner, E. Wirfält, J. Manjer, I. Johansson, G. Hallmans, G. Skeie, K. B. Borch, C. L. Parr, E. Riboli, T. Norat. Is concordance with World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research guidelines for cancer prevention related to subsequent risk of cancer? Results from the EPIC study. Am. J. Clin. Nutr. 2012 96(1):150 - 163.
- C. A. Thomson, C. L. Rock, P. A. Thompson, B. J. Caan, E. Cussler, S. W. Flatt, J. P. Pierce. Vegetable intake is associated with reduced breast cancer recurrence in tamoxifen users: a secondary analysis from the Women's Healthy Eating and Living Study. Breast Cancer Res Treat. 2011 125(2):519-527
Images thanks to the National Cancer Institute and the U.S. Navy via Wikimedia