Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Živočišná bílkovina, těhotenství a dětská obezita
Strava těhotných žen může ovlivnit dokonce i zdraví jejich vnoučat.
Když vědci vystavili březí samičku cvrčka jejímu predátorovi, pavoukovi slíďákovi, tak její potomci přišli na svět s předstihem. Prokázala tak zvýšené proti-predátorské chování, které má zlepšit šanci na přežití útoku pavouka slíďáka. Vypadalo to, že samička cvrčka byla schopná své potomky předem varovat o hrozbě. A to byli stále ještě uvnitř jejího těla. Potomci tak mohli být předem adaptováni na vnější prostředí.
To stejné se děje dokonce i u rostlin. Pokud pěstujete dvě geneticky totožné rostliny, jednu na slunci, druhou ve stínu, tak rostlina pěstovaná na slunci vyprodukuje semínka, kterým se bude na slunci lépe dařit. Naopak rostlina pěstovaná ve stínu vyprodukuje semínka, která porostou lépe ve stínu. A to přesto, že jsou geneticky identické. Máme co do činění s epigenetikou, tedy situací, kdy externí faktory mění expresi genů.
Mláďatům hraboše narozeným v zimě naroste teplejší kožíšek. Hraboší matky jsou schopné sdělit svým mláďatům v děloze informaci o sezóně a říct jim, aby si nasadili teplejší kabátek – ještě předtím, než se vůbec narodí. A lidé v tom nejsou jiní. Víte přece, jak různí lidé mívají odlišnou teplotní toleranci, což vede k hádkám o teplotu v ložnici – zapnout, nebo vypnout klimatizaci, nebo snad otevřít okna? Není to jen genetikou. To, jestli jste narození v tropech nebo chladném klimatu určuje, kolik aktivních potních žláz máte na pokožce.
Ale co to má co do činění se stravou? Může jídlo, která těhotná žena konzumuje trvale změnit biologii jejích dětí, respektive to, které geny budou po celý život zapnuté, a které vypnuté? Nebo snad to, co žena nejí? Co se stalo dětem narozeným během holandského hladomoru roku 1945, způsobeného nacisty? Vyšší míra obezity o 50 let později. Exprese DNA dítěte byla přeprogramována ještě před porodem, v očekávání, že se narodí do hladomoru a bude muset šetřit kalorie za každou cenu. Jenže když válka skončila, tato tendence k ukládání tuku se stala nevýhodou.
Co těhotné ženy jedí a nejedí, nejen pomáhá určit porodní hmotnost dítěte, ale i jeho budoucí dospělou váhu. Například matčin příjem bílkovin během těhotenství může hrát roli v epidemii obezity. Ne však příjem bílkovin obecně. Bílkoviny z živočišných zdrojů, především z masných výrobků, v těhotenství mohou zvýšit riziko, že jejich děti vyrostou s nadváhou.
Původně si mysleli, že to může být IGF-1, růstovým hormonem, který je podpořen spotřebou živočišných produktů a může zvýšit produkci tukové tkáně. Jenže přírůstek na váze byl více spojen s masem než s mléčnými výrobky. Každá porce masa denně během třetího trimestru vedla k 1 % nadbytečného tělesného tuku u dítěte při jeho šestnáctých narozeninách. To potenciálně zvyšuje riziko, že se dítě později stane obézním, a to nezávisle na tom, kolik kalorií konzumuje, nebo kolik má pohybu. Taková spojitost však nebyla zjištěna u konzumace kravského mléka, které pravděpodobně zvyšuje úroveň IGF-1 stejnou měrou.
Možná za tím stojí tzv. „obezogeny“ z masa, chemikálie, které stimulují růst tukové tkáně. Objevující se důkazy dokládají, že faktory životního prostředí by mohly vytvářet exponované jedince náchylné ke zvýšení hmotnosti, bez ohledu na stravu a míru pohybu. Koneckonců, i kojenci jsou tlustší – to nesvedeme na stravu a pohyb. I zvířata jsou tlustší. A nejen naši hýčkaní domácí mazlíčci, ale třeba i potkani v laboratořích a v podzemní dráze. Pravděpodobnost, že nález u 24 různých zvířecích populací, příslušících k osmi různých živočišným druhům, který vykázal stoupavý trend ve váze v několika posledních desetiletích, byl jen náhodou, je menší než 1 : 1 000 000. Zdá se tedy, že jde o něco jiného, třeba o obezogenní chemikálie.
Jedním z kandidátů jsou polycyklické aromatické uhlovodíky nacházející se v cigaretách, výfukových zplodinách a grilovaném mase. Tato celostátní studie na tisících lidí zjistila, že čím více jsou děti vystaveni těmto látkám, tím tlustší mají tendenci být. Vědci mohli změřit hladiny těchto chemikálií přímo v lidské moči. A může to začít už v děloze; prenatální vystavení těmto chemikáliím může způsobit zvýšení nadbytečného tuku během dětství a větší riziko dětské obezity.
Pokud vám tyto škodlivé látky znějí povědomě, tak já jsem o nich již mluvil – v souvislosti se zvýšením rizika rakoviny prsu dle studie z Long Island. Možná to tedy nejsou jen obezogeny, ale také karcinogeny. To by mohlo vysvětlit 47% nárůst v riziku rakoviny prsu u starších žen ve vztahu k celoživotní průměrné konzumaci grilovaných a uzených potravin. Pokud se podíváte na jeden z nejběžnějších toxinů tohoto typu, kuřáci ho dostávají asi polovinu z jídla a druhou polovinu z kouření cigaret, ale u nekuřáků pochází 99 % toxinu ze stravy. Nejvyšší úrovně se nacházejí v mase. Vepřové je zřejmě horší než hovězí, ale jak vidíte, dokonce i tmavá listová zelenina, jako je kapusta, může být kontaminována škodlivinami ze vzduchu. Nesbírejte tedy pampeliškové listy hned vedle dálnice a ujistěte se, že zeleninu před konzumací opláchnete pod tekoucí vodou.
Navíc, tyto látky jsou rozpustné v tucích; potřebují spoustu tuku, aby byly absorbovány. Tím pádem i silně kontaminované rostlinné zdroje můžou být bezpečnější – pokud na své jídlo nepoužijete moc oleje. V takovém případě by se toxiny pravděpodobně absorbovaly stejně snadno jako ty z masa.
Dobrou zprávou je, že se v našem těle nestřádají. Pokud dáte lidem grilované kuře tady v čase nula na časové ose, můžete vidět prudký nárůst v těchto toxinech, až stonásobný, ale vaše tělo se jich může zbavit už za 20 hodin.
Problémem samozřejmě je, že lidé, konzumující tyto druhy potravin každý den, mohou být těmto látkám vystavováni neustále. A to může ovlivnit nejen jejich zdraví a zdraví jejich dětí, ale možná i zdraví vnoučat. Těhotenství během holandského hladomoru nevedlo pouze k nárůstu nemocí u dětí, ale nejspíše i u vnoučat. Takže to, co jí těhotná žena nyní, může ovlivnit i budoucí generace.
Tato problematika ovlivňování příštích generací prostřednictvím těhotenství za nepříznivých životních podmínek může pomoci vpustit trochu světla na explozivní epidemie diabetu, obezity a srdečního onemocnění spojené s přechodem směrem k západnímu životnímu stylu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Janesick AS, Shioda T, Blumberg B. Transgenerational inheritance of prenatal obesogen exposure. Mol Cell Endocrinol. 2014 Dec;398(1-2):31-5.
- Maslova E, Rytter D, Bech BH, Henriksen TB, Rasmussen MA, Olsen SF, Halldorsson TI. Maternal protein intake during pregnancy and offspring overweight 20 y later. Am J Clin Nutr. 2014 Oct;100(4):1139-48.
- Yin J, Quinn S, Dwyer T, Ponsonby AL, Jones G. Maternal diet, breastfeeding and adolescent body composition: a 16-year prospective study. Eur J Clin Nutr. 2012 Dec;66(12):1329-34.
- Scinicariello F, Buser MC. Urinary polycyclic aromatic hydrocarbons and childhood obesity: NHANES (2001-2006). Environ Health Perspect. 2014 Mar;122(3):299-303.
- Painter RC, Osmond C, Gluckman P, Hanson M, Phillips DI, Roseboom TJ. Transgenerational effects of prenatal exposure to the Dutch famine on neonatal adiposity and health in later life. BJOG. 2008 Sep;115(10):1243-9.
- Gammon MD, Santella RM. PAH, genetic susceptibility and breast cancer risk: an update from the Long Island Breast Cancer Study Project. Eur J Cancer. 2008 Mar;44(5):636-40.
- Van Rooij JG, Veeger MM, Bodelier-Bade MM, Scheepers PT, Jongeneelen FJ. Smoking and dietary intake of polycyclic aromatic hydrocarbons as sources of interindividual variability in the baseline excretion of 1-hydroxypyrene in urine. Int Arch Occup Environ Health. 1994;66(1):55-65.
- Ramesh A, Walker SA, Hood DB, Guillén MD, Schneider K, Weyand EH. Bioavailability and risk assessment of orally ingested polycyclic aromatic hydrocarbons. Int J Toxicol. 2004;23(5):301-33.
- Li Z, Romanoff L, Bartell S, Pittman EN, Trinidad DA, McClean M, Webster TF, Sjödin A. Excretion profiles and half-lives of ten urinary polycyclic aromatic hydrocarbon metabolites after dietary exposure. Chem Res Toxicol. 2012 Jul 16;25(7):1452-61.
- Harris KL, Banks LD, Mantey JA, Huderson AC, Ramesh A. Bioaccessibility of polycyclic aromatic hydrocarbons: relevance to toxicity and carcinogenesis. Expert Opin Drug Metab Toxicol. 2013 Nov;9(11):1465-80.
- Diamond J. Pearl Harbor and the Emperor's physiologists. Nat Hist. 1991;(12):2-7.
- Gluckman PD, Hanson MA, Spencer HG. Predictive adaptive responses and human evolution. Trends Ecol Evol. 2005 Oct;20(10):527-33.
- Kawahata A, Sakamoto H. Some observations on sweating of the Aino. Jpn J Physiol. 1951 Nov;2(2):166-9.
- Storm JJ, Lima SL. Mothers forewarn offspring about predators: a transgenerational maternal effect on behavior. Am Nat. 2010 Mar;175(3):382-90.
- Galloway LF, Etterson JR. Transgenerational plasticity is adaptive in the wild. Science. 2007 Nov 16;318(5853):1134-6.
- Lee TM, Zucker I. Vole infant development is influenced perinatally by maternal photoperiodic history. Am J Physiol. 1988 Nov;255(5 Pt 2):R831-8.
- Roseboom TJ, van der Meulen JH, Ravelli AC, Osmond C, Barker DJ, Bleker OP. Effects of prenatal exposure to the Dutch famine on adult disease in later life: an overview. Mol Cell Endocrinol. 2001 Dec 20;185(1-2):93-8.
- Ravelli AC, van Der Meulen JH, Osmond C, Barker DJ, Bleker OP. Obesity at the age of 50 y in men and women exposed to famine prenatally. Am J Clin Nutr. 1999 Nov;70(5):811-6.
- Rundle A, Hoepner L, Hassoun A, Oberfield S, Freyer G, Holmes D, Reyes M, Quinn J, Camann D, Perera F, Whyatt R. Association of childhood obesity with maternal exposure to ambient air polycyclic aromatic hydrocarbons during pregnancy. Am J Epidemiol. 2012 Jun 1;175(11):1163-72.
Images thanks to e_monk via fickr and Peter Trimming via geograph.org.uk