Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Změna v doporučení denních dávek vitaminu D
The Institute of Medicine ztrojnásobil své oficiální doporučení pro příjem vitamínu D na základě cílových krevních hladin, podle kterých má momentálně velké procento Američanů tohoto vitamínu nedostatek.
Jednou z nejkontroverznějších oblastí výživy je stanovení denní potřeby vitaminu D. Až do nedávné doby Institute of Medicine, který doporučené denní dávky stanovuje, považoval 200 IU za den za ideální množství pro osoby ve středním věku. Nyní je doporučovaná dávka vyšší, a to 600 IU denně. Proč bylo zpočátku stanoveno množství 200 IU, následně 600 IU, a proč někteří dokonce doporučují denní příjem až tisíců jednotek?
Všechno začalo tímto článkem, napsaným před více než půl stoletím: „Zdá se, že pouhých 100 jednotek vitaminu D denně stačí v rámci prevence rozvoje křivice,“ tj. onemocnění pohybového aparátu v důsledku nedostatku vitaminu D. Hodnocení z minulého roku však varuje: „Skutečnost, že 100 IU vitaminu D brání příznakům rachitidy, vedla k falešnému ujištění, že dvojnásobná dávka je více než dostačující pro pokrytí potřeby těla, pokud jde o denní dávku vitaminu D.“
Tak vzniklo doporučení 200 IU, které už však neplatí. Institute of Medicine zaujal vědecký přístup a svá doporučení podložil cílovou hladinou vitaminu D v krvi, kterou stanovil na 20 nanogramů na mililitr. Tak by se mělo zabránit vzniku křivice u dětí a úbytku kostní hmoty (tzv. osteomalacii) u dospělých.
Pro dosažení hladin 20 nanogramů na mililitr bylo předpokládáno, že je třeba přijímat zhruba 600 IU denně, a i toto doporučení bylo oficiálně ještě zvýšeno. Byl proto stanoven nový cíl. V současné době trpí 40 % Američanů nedostatkem vitaminu D. Zvýšíme-li cílovou hodnotu na 30, pak se tento podíl bude týkat dokonce více než tří čtvrtin naší populace.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Institute of Medicine Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes Food and Nutrition Board. 1997. Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride.
- Institute of Medicine (US) Committee to Review Dietary Reference Intakes for Vitamin D and Calcium. 2011.
- Holick MF. Vitamin D: extraskeletal health. Endocrinol Metab Clin North Am. 2010 Jun;39(2):381-400.
- Forrest KY, Stuhldreher WL. Prevalence and correlates of vitamin D deficiency in US adults. Nutr Res. 2011 Jan;31(1):48-54.
- Binkley N, Ramamurthy R, Krueger D. Low vitamin D status: definition, prevalence, consequences, and correction. Endocrinol Metab Clin North Am. 2010 Jun;39(2):287-301.
Image thanks to Michelle Lynne Goodfellow / Flickr