Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zpátky ke kořenům – kari a rakovina
Výrazně nižší výskyt rakoviny v Indii můžeme z části přisoudit místní stravě se spoustou rostlinných potravin a koření.
Odhaduje se, že nádory se začínají vyvíjet už ve věku kolem 20 let, ale rakovina je běžně odhalena až okolo věku 50 let nebo i později. Takže inkubační doba rakoviny je několik desítek let. Proč to trvá tak dlouho? Nedávné studie naznačují, že u jakéhokoli typu rakoviny se nejprve musí pozměnit stovky genů, a až poté se normální buňka změní v rakovinou buňku. I když je rakovina příznačná narušováním buněčných signalizačních cest ve vícero krocích, většina protirakovinných terapií cílí na pozměnění pouze jednoho z nich.
Chemoterapie se stala neuvěřitelně specifickou. Nicméně neúčinnost, rizikovost a vysoká cena těchto monoterapeutických terapií vedla ke skutečnému zklamání z jejich výsledků. Farmaceutické společnosti se nyní snaží vyvinout cytostatika působící v širším spektru. Výsledkem je, že mnoho farmaceutických společností se stále více zajímá o vývoj komplexnějších léčiv.
Mnoho rostlinných výrobků však dosahuje tohoto komplexního účinku přirozeně. Navíc jsou v porovnání s léky levnější a bezpečnější. Nicméně protože farmaceutické společnosti obvykle nemohou rostliny prohlásit svým duševním vlastnictvím, vývoj přírodních rostlinných protirakovinných terapií nebyl upřednostňován. Mohou účinkovat, dokonce i lépe než všechno, co známe. Mohou být také skutečně bezpečnější.
Pokud byste měli vybrat jeden rostlinný výrobek k otestování, dobrou volbou by byl kurkumin, barvivo přítomné v koření zvaném kurkuma. Právě kvůli němu je kari koření žluté.
Než začnete do výzkumu investovat finanční prostředky, mohli byste si napřed zodpovědět některé základní otázky. Například: mají populace, které jedí hodně kurkumy, nižší výskyt rakoviny? Výskyt rakoviny se zdá být výrazně nižší právě v oblastech, kde je kurkuma konzumována ve velkém množství. Populační údaje naznačují, že některé druhy rakoviny, které jsou v západním světě velmi běžné, jsou v oblastech, ve kterých je konzumace kurkumy rozšířená, mnohem méně obvyklé. Celkový výskyt rakoviny je například v Indii mnohem nižší než v západních zemích.
Mnohem nižší. Američtí muži dostávají rakovinu 23x častěji než muži v Indii. Američané mají 8-14x více melanomů, 10-11x více kolorektálního karcinomu, 9x více rakoviny endometria, 7-17x více rakoviny plic, 7-8x více rakoviny močového měchýře, 5x více rakoviny prsu a 9-12x více rakoviny ledvin. Nejde přitom o rozdíl 5, 10, 20 procent, jedná se o NÁSOBKY. Takže o několik set procent více rakoviny prsu, o tisíce procent více rakoviny prostaty. Rozdíly jsou dokonce vyšší, než některé z těch, o kterých se píše v Čínské studii.
Protože Indové představují šestinu světové populace a mají nejvyšší spotřebu koření na světě, epidemiologické studie v této zemi mají velký potenciál zlepšit naše porozumění vztahu mezi stravou a rakovinou.
Samozřejmě to nemusí být kořením. Několik různých prvků stravování se může podílet na nízkém celkovém výskytu rakoviny v Indii. Mezi ně patří třeba docela nízký příjem masa. Kromě hojného používání koření se v Indii navíc jí převážně rostlinná strava. Čtyřicet procent Indů se stravuje vegetariánsky. A dokonce i ti, kteří maso jedí, ho nekonzumují moc.
Není to jenom o tom, co nejedí, ale také o tom, co ano. Indie je jedním z největších pěstitelů a spotřebitelů čerstvého ovoce a zeleniny. Také jedí hodně luštěnin, tedy fazolí, cizrny a čočky. Jako koření nepoužívají jen kurkumu, ale také celou řadu jiných druhů koření. Koření přitom na jednotku váhy obsahuje nejvíce antioxidantů ze všech druhů potravin.
Populační studie nemohou prokázat korelaci mezi konzumací kurkumy a sníženým rizikem rakoviny, ale rozhodně stačily k inspiraci mnoha výzkumníků. Kurkumin byl testován proti celé řadě druhů rakoviny u člověka, včetně rakoviny tlustého střeva, rakoviny slinivky břišní, rakoviny prsu, rakoviny prostaty, mnohočetného myelomu, rakoviny plic a rakoviny hlavy a krku. Testování se zaměřovalo na léčbu i prevenci. Příště se na některé z těchto studií podíváme.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- P. Anand, C. Sundaram, S. Jhurani, A. B. Kunnumakkara, B. B. Aggarwal. Curcumin and cancer: An old-age disease with an age-old solution. Cancer Lett. 2008 267(1):133 - 164.
- A. Hutchins-Wolfbrandt, A. M. Mistry. Dietary Turmeric Potentially Reduces the Risk of Cancer. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention 2011 12:3169 - 3173.
- S. C. Gupta, G. Kismali, B. B. Aggarwal. Curcumin, a component of turmeric: From farm to pharmacy. Biofactors 2013 39(1):2 - 13.
- S. Bengmark, M.D. Mesa, A. Gill. Plant-derived health-the effects of turmeric and curcuminoids. Nutr. Hosp. 2009 24(3):273 - 281.
- J. H. Kim, S. C. Gupta, B. Park, V. R. Yadav, B. B. Aggarwal. Turmeric (Curcuma longa) inhibits inflammatory nuclear factor (NF)-kB and (NF)-kB-regulated gene products and induces death receptors leading to suppressed proliferation, induced chemosensitization, and suppressed osteoclastogenesis. Mol. Nutr. Food Res. 2012 56(3):454 - 465.
Images thanks to Eunice and megabeth via flickr