Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje marihuana mrtvice a infarkty?
Dočasné zpětinásobení rizika srdečního infarktu spojené s kouřením marihuany může být důsledkem zvýšeného tepu, krevního tlaku a hladin oxidu uhelnatého.
Zahrnuje takzvaná temná strana konopí i mrtvice, které dle tohoto zdroje mají být spojeny s nesyntetickou marihuanou, čímž, jak předpokládám, myslí normální marihuanu?
Existují případové zprávy o poškození tepen v důsledku vazokonstrikčních účinků konopí. A ty jsou dobře zdokumentovány.
Jedna studie zjistila, že uživatelé konopí měli 100x větší riziko prodělání multifokální intrakraniální stenózy, při které se tepny uvnitř vašeho mozku na několika místech uzavřou. Jenže to je vzácná porucha. Ale co ty mrtvice?
Nedostatek kvalitních důkazů, zkoumajících nepříznivé účinky užívání marihuany na zdraví mozkových cév, vedl k nabytí dojmu, že marihuana nemusí být problém. Vědci se to rozhodli otestovat. Řekli: „Chcete vysoce kvalitní důkazy?“ A co tak studie provedená na milionech kuřáků marihuany? Jasně. Vědci zjistili, že rekreační užívání marihuany je spojeno se zvýšeným rizikem hospitalizace s akutní ischemickou mrtvicí, nicméně jen u těch jedinců, kteří kouří pravidelně, nejméně 1x týdně.
Důvodem, proč předpokládáme příčinný vztah, je to, že většina zaznamenaných mrtvic proběhla krátce po užití marihuany. A byly dokonce i případy, kdy mrtvice znovu udeřila po dalším užití. Když to vezmeme jako celek, zdá se to být přesvědčivé. Ideální by však bylo randomizovat lidi ke kouření marihuany nebo placeba. Pro jistotu. Připomíná to příběh se srdečním onemocněním.
Podobný dočasný vztah byl zjištěn i mezi užíváním marihuany a proděláním srdečních infarktů a náhlé srdeční smrti, což znamená, že srdeční infarkty probíhaly při kouření konopí nebo brzy poté. Komplikuje to však skutečnost, že konopí je často užíváno v kombinaci s dalšími drogami, například alkoholem a kokainem. Nestačí se tedy zeptat pacientů po srdečním infarktu, jestli v tu dobu kouřili marihuanu a vytvořit tak spojení, aniž byste se zeptali na užití dalších látek. Třeba během hodiny po šňupnutí kokainu riziko srdečního infarktu vystoupá na více než dvacetinásobek.
To je pětkrát více než po vykouření marihuany. Hodinu po kouření marihuany vaše riziko srdečního infarktu stoupne takřka 5x, ale jen na tu 1 hodinu. Pak se vrátí k normálu. Jenže co to znamená? Přestože je srdeční onemocnění náš nejčastější zabiják, je riziko prodělání infarktu každou hodinu jen 1 : 1 000 000. Takže kdybyste si zapálili jointa, což by zpětinásobilo vaše riziko, stále byste byli jen na 1 : 150 000 v danou hodinu, a to jen po jednu hodinu. I kdybyste kouřili každý den, bylo by vaše roční riziko jen o pár procent zvýšené. Ale proč ke zvýšení vlastně dochází?
Už od 70. let víme, že během hodiny po vykouření jointu puls stoupne o 35 %. Vykouření jediného jointu taktéž zvyšuje krevní tlak a hladiny oxidu uhelnatého v krvi pacientů s anginou pectoris a sníží jejich výdrž v cvičení cca o polovinu. A není to jen kvůli vdechování kouře, jakéhokoliv kouře? Není. Vykouření placebo jointu, jointu s marihuanou bez THC, snížilo cvičební kapacitu jen o 9 %. U neošizené marihuany přitom bylo zkrácení času cvičení do bolesti na hrudi o 48 %. Vypadá to tedy, že účinek je specifický k této droze. Jestli je účinek stejně špatný jako u tabáku, to jsme zjistili o rok později.
Vykouření cigarety s marihuanou zkrátilo délku cvičení po bolest na hrudi více než vykouření cigarety s tabákem, která čas cvičení zkrátila jen o 23 %. Marihuana o 50 %. Může to být tím, že marihuana srdce více zatěžuje. Není proto překvapením, že byl výsledek horší než s tabákem.
Může za tím být i oxid uhelnatý. Kouření marihuany vede k nastřádání 5x většího množství oxidu uhelnatého v krvi než kouření tabáku. Je to tím, že kuřáci marihuany kouř nasávají hlouběji a déle ho zadržují. Tak se dostane více CO do vašeho těla. Takže v důsledku toho a kardioakcelerace - zesílení tepu a tlaku - může dojít k uspíšení projevů bolesti hrudi u pacientů se srdečním onemocněním.
Má marihuana chronické účinky na tepny? Uživatele konopí mívají relativně tužší tepny vzhledem k věku, což naznačuje urychlení procesu stárnutí, jelikož člověk je jen tak starý, jak staré jsou jeho tepny.
Dokonce i pasivní kouření marihuany může škodit, jak tvrdí nedávná studie v Journal of the American Heart Association s názvem: „Jedna minuta pasivního vdechování marihuanového kouře narušuje funkci cévního endotelu.“ Tedy funkci tepen. Někteří vědci proto volají po ochraně zranitelných populací, včetně seniorů, zdravotně postižených, obyvatel bytových domů, těhotných žen a dětí. Škodí už jedna minuta pasivního kouření marihuany... u potkanů. Nelze proto říci, jak moc jsou výsledky aplikovatelné, tedy kromě toho, že je dobrý nápad nekouřit před svými domácími mazlíčky.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rose DZ. What a downer: The dark side of cannabis. J Neurol Sci. 2016;364:189-90.
- Lou JY, Randhawa MS, Hornacek D, Bajzer C. Images in vascular medicine. Spontaneous renal artery dissection in a cannabis user. Vasc Med. 2015;20(4):379-80.
- Wolff V, Lauer V, Rouyer O, et al. Cannabis use, ischemic stroke, and multifocal intracranial vasoconstriction: a prospective study in 48 consecutive young patients. Stroke. 2011;42(6):1778-80.
- Rumalla K, Reddy AY, Mittal MK. Recreational marijuana use and acute ischemic stroke: A population-based analysis of hospitalized patients in the United States. J Neurol Sci. 2016;364:191-6.
- Hemachandra D, McKetin R, Cherbuin N, Anstey KJ. Heavy cannabis users at elevated risk of stroke: evidence from a general population survey. Aust N Z J Public Health. 2016;40(3):226-30.
- Hom L, Gannon R. Non-psychological consequences of chronic marijuana inhalation. Conn Med. 2015;79(7):423-8
- Thomas G, Kloner RA, Rezkalla S. Adverse cardiovascular, cerebrovascular, and peripheral vascular effects of marijuana inhalation: what cardiologists need to know. Am J Cardiol. 2014;113(1):187-90.
- Mittleman MA, Mintzer D, Maclure M, Tofler GH, Sherwood JB, Muller JE. Triggering of myocardial infarction by cocaine. Circulation. 1999;99(21):2737-41.
- Mittleman MA, Lewis RA, Maclure M, Sherwood JB, Muller JE. Triggering myocardial infarction by marijuana. Circulation. 2001;103(23):2805-9.
- Beaconsfield P, Ginsburg J, Rainsbury R. Marihuana smoking. Cardiovascular effects in man and possible mechanisms. N Engl J Med. 1972;287(5):209-12.
- Aronow WS, Cassidy J. Effect of marihuana and placebo-marihuana smoking on angina pectoris. N Engl J Med. 1974;291(2):65-7.
- Aronow WS, Cassidy J. Effect of smoking marihuana and of a high-nicotine cigarette on angina pectoris. Clin Pharmacol Ther. 1975;17(5):549-54.
- Wu TC, Tashkin DP, Djahed B, Rose JE. Pulmonary hazards of smoking marijuana as compared with tobacco. N Engl J Med. 1988;318(6):347-51.
- Reece AS, Norman A, Hulse GK. Cannabis exposure as an interactive cardiovascular risk factor and accelerant of organismal ageing: a longitudinal study. BMJ Open. 2016;6:e011891.
- Wilson KM. Secondhand marijuana smoke is not benign. J Am Heart Assoc. 2016;5(8).
- Wang X, Derakhshandeh R, Liu J, et al. One minute of marijuana secondhand smoke exposure substantially impairs vascular endothelial function. J Am Heart Assoc. 2016;5(8).