Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Způsobuje škrábání jazyka rakovinu?
Čištění jazyka by mělo být prováděno šetrně s malým tlakem, aby nedošlo ke zbytečnému poranění tkáně.
Čištění jazyka dokáže zredukovat zapáchající plyny, které způsobují špatný dech, až o 75 %. Pouhé čištění zubů zredukuje tyto sloučeniny jen zhruba o 25 %. Proto má čištění jazyka největší prioritu v léčbě špatného dechu. A má nějaké zápory?
Většině lidí je nepříjemné pokládat si něco hlouběji do úst, jelikož to může vyvolat dávivý reflex. Mezi tipy k omezení tohoto problému patří na chvíli zadržet během čištění jazyka dech. Můžete to zkoušet, a když zjistíte, že mátová příchuť zubní pasty u vás zvyšuje sklony k dávivému reflexu, můžete si jazyk čistit už před čištěním zubů pastou. V některých doporučeních dokonce stojí, že si máte čistit jazyk nalačno, to pro případ, že by vám bylo na zvracení. Nezní to moc lákavě, ale když si čistíte jazyk pravidelně každý den, tak se úkon stane mnohem snadnějším a časem vám už nebude tak nepříjemný.
Takže hlavním záporem z pohledu uživatelů je dávivý reflex, a pak taky karcinogeneze jazyka související s mechanickým drážděním. Počkat. Karcinogeneze jazyka znamená rozvoj rakoviny jazyka. „Toto jsou nepříjemné vedlejší účinky spojené s používáním pomůcek na čištění jazyka.“ Rakovina je více než jen nepříjemný vedlejší účinek!
Víme, že některé ústní vody obsahují alkohol, a mohou tak vyvolat náchylnost k rakovině v oblasti úst. Zmínil jsem to v mém video o alkoholu a rakovině prsu. Jediný doušek alkoholického nápoje, jedna čajová lžička, i kdyby jen na kloktání a vyplivnutí po 5 vteřinách, vede ke vzniku karcinogenních koncentrací toxického produktu rozkladu alkoholu - acetaldehydu. Ten vzniká z etanolu v dutině ústní ihned. Stačí malý doušek silného alkoholického nápoje. A vystavení toxinu pokračuje nejméně dalších 10 minut po těch pouhých 5 vteřinách v ústech. A ano, toto nebezpečí se týká i ústních vod s alkoholem. Výzkumníci zjistili, že ústní vody obsahující alkohol nabízejí poměrně malou míru bezpečnosti a rozumná veřejná zdravotní politika by spočívala v doporučení obecně se takovým ústním vodám vyhýbat. Dobře, už víme, že alkohol způsobuje rakovinu, ale proč čištění jazyka?
Pokusy na zvířatech ukázaly, že mechanické poškození jazyka může být karcinogenní. I kdyby to mohlo platit pro lidi, copak si člověk při používání škrabky způsobuje zranění? V čem přesně všechny ty pokusy spočívaly? Obavy vzbudil pokus na hlodavcích, který spočíval v pokusném vyvolání rakoviny jazyka s použitím karcinogenního dimethylbenzanthracenu, silného karcinogenu z cigaretového kouře a pečeného masa. A při pokusu vzniklo více rakoviny z karcinogenu, když poranili jazyk s pomocí nástroje na čištění kořenových kanálků zubů. Zde je ta citovaná studie. Je pochopitelné, že škrábání jazyka něčím, co vypadá skoro jako kousek ostnatého drátu, bude mít za následek více rakoviny. Nejspíše proto, že vznik vředů nebo rány umožnil větší zadržení a pronikání karcinogenu hlouběji do tkáně. Jenže lidé si nečistí jazyk ostnatým drátem. Pozor, údajně k tomu může dojít i s běžným kartáčkem.
Zde je studie, na kterou odkazují. Jenže v ní nemluví o běžném kartáčku na zuby, ale spíše o extrémní mechanické stimulaci. Tady na obrázku je upřesnění: „Jedno přejetí dřeňovou jehlou s velmi malým tlakem, bez krvácení.“ To údajně stačilo, aby se o měsíc později ukázala rakovina. Tak co to bylo, kartáček na zuby, extrémní stimulace, nebo jen lehké škrábnutí? Zde jsou původní data. Díky našim úžasným japonským dobrovolníkům jsem se dozvěděl, že nešlo o kartáček na zuby. A i kdyby se to dalo převést na lidi, důležitý tam je ten karcinogen. Takže pokud nekouříte, nežvýkáte tabák nebo nejíte každý den grilované kuře, tak taková paralela neexistuje. Když křečkovi jazyk každý den prostě jen poškrábete ostnatým drátem, žádné nádory se nevytvoří.
A ještě jedna věc. Většina lidských nádorů jazyka se vyskytuje na jeho stranách. Takže spojitost mezi škrábáním jazyka a rakovinou u lidí dosud nebyla potvrzena. Stále však existuje možnost, že mechanická stimulace může škodit, takže bych doporučil jemnost.
V této studii si čistili jazyk elektrickým kartáčkem se střední tvrdostí štětin a způsobili si zvýšení exprese c-fos ve svalových buňkách jazyka, což je protein, který může být zapojen do rozvoje rakoviny.
Žádný druh elektrického přístroje pro čištění jazyka nelze doporučit. Jenže i ruční kartáček na zuby může způsobit lehké poškození, tzv. mikrokrvácení. Čištění jazyka by proto mělo být vykonáváno s minimem tlaku, abyste se vyvarovali zbytečnému poranění. Kromě toho jazyk čistěte pouze seshora, nikoliv ze stran.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- De Geest S, Laleman I, Teughels W, Dekeyser C, Quirynen M. Periodontal diseases as a source of halitosis: a review of the evidence and treatment approaches for dentists and dental hygienists. Periodontol 2000. 2016;71(1):213-27.
- Christensen GJ. Why clean your tongue? J Am Dent Assoc. 1998;129(11):1605-7.
- Yaegaki K, Coil JM, Kamemizu T, Miyazaki H. Tongue brushing and mouth rinsing as basic treatment measures for halitosis. Int Dent J. 2002;52 Suppl 3:192-6.
- Danser MM, Gómez SM, Van der Weijden GA. Tongue coating and tongue brushing: a literature review. Int J Dent Hyg. 2003;1(3):151-8.
- Nohno K, Yamaga T, Kaneko N, Miyazaki H. Tablets containing a cysteine protease, actinidine, reduce oral malodor: a crossover study. J Breath Res. 2012;6(1):017107.
- Linderborg K, Salaspuro M, Väkeväinen S. A single sip of a strong alcoholic beverage causes exposure to carcinogenic concentrations of acetaldehyde in the oral cavity. Food Chem Toxicol. 2011;49(9):2103-6.
- Lachenmeier DW, Gumbel-Mako S, Sohnius EM, Keck-Wilhelm A, Kratz E, Mildau G. Salivary acetaldehyde increase due to alcohol-containing mouthwash use: a risk factor for oral cancer. Int J Cancer. 2009;125(3):730-5.
- Zürcher A, Laine ML, Filippi A. Diagnosis, prevalence, and treatment of halitosis. Curr Oral Health Rep. 2014;1(4):279-85.
- Seemann R, Conceicao MD, Filippi A, et al. Halitosis management by the general dental practitioner--results of an international consensus workshop. J Breath Res. 2014;8(1):017101.
- Lo MT, Sandi E. Polycyclic aromatic hydrocarbons (Polynuclears) in foods. Residue Rev. 1978;69:35-86.
- Fujita K, Kaku T, Sasaki M, Onoe T. Experimental production of lingual carcinomas in hamsters by local application of 9, 10-dimethyl-1, 2-benzanthracene. J Dent Res. 1973;52(2):327-32.
- Odajima T, Fujita K, Kaku T, Okuyama T. Effect of frequent application of carcinogen upon lingual carcinogenesis experiment. Jpn J Oral Maxillofac Surg. 1979;25(3):523-6.
- Yaegaki K. Advances in breath odor research: re-evaluation and newly-arising sciences. J Breath Res. 2012;6(1):010201.
- Amano K, Miyake K, Borke JL, McNeil PL. Breaking biological barriers with a toothbrush. J Dent Res. 2007;86(8):769-74.