Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak může škrábání jazyka ovlivnit zdraví srdce
Škrábání jazyka může podpořit schopnost dobrých bakterií v ústech využívat dusičnany obsažené v zeleni ke zlepšení našeho kardiovaskulárního zdraví.
Lidská ústa jsou důležitým útočištěm pro mikroby. V ústech se ukrývá až deset miliard bakterií. A není se čemu divit. Je tam teplo a vlhko, což je vhodné prostředí pro růst bakterií, z nichž některé jsou přímo prospěšné. Je například široce uznáváno, že dusičnany ze stravy poskytují kardiovaskulární ochranu přeměnou na oxid dusnatý. A hádejte, co se podílí na výrobě oxidu dusnatého? Náš ústní mikrobiom.
Nejprve sníme zeleninu bohatou na dusičnany, třeba tmavě zelenou listovou zeleninu nebo řepu. Pak se dusičnany vstřebají do krve, poté je tělo stáhne z oběhu a nahromadí ve slinných žlázách, a pak je vyloučí zpět do dutiny ústní. Proč? Protože naše tělo ví, že na jazyku žijí hodné bakterie schopné je upravit a nakonec vytvořit oxid dusnatý chránící naše tepny.
Na světě je přes miliardu lidí s vysokým krevním tlakem, většina se ani dostatečně neléčí. V takové situaci je nezbytné optimalizovat denní návyky tak, aby podporovaly regulaci krevního tlaku. Zařazení potravin bohatých na dusičnany může být optimální strategií, jelikož nám otevírá tepny skrze spolupráci trávicího traktu a slinných žláz. Poděkujme prospěšné mikroflóře v našich ústech. „Dusičnany ze stravy umožňují setrvalé snižování krevního tlaku“ - a vše to začíná konzumací listové zeleniny. Zelená listová zelenina se podílí na příjmu dusičnanů z 80 %. Nezáleží však, kolik zeleniny jíte, pokud máte „orální dysbiózu“, tedy nemáte dost prospěšných bakterií, které by to zužitkovaly.
Jak lze uškodit prospěšné ústní mikroflóře? Používáním antiseptické ústní vody. Sice dokáže zabít škodlivé bakterie způsobující plak, ale nijak neuchrání ty prospěšné a zničí je taky. A to pak může mít systémové dopady. Jeden příklad. Studie ukazují, že dochází k nárůstu krevního tlaku po používání antibakteriální ústní vody. Ta totiž redukuje ochranné bakterie v ústech, které jsou nezbytnou částí dráhy vzniku oxidu dusnatého. Tato dráha je přitom klíčová pro regulaci krevního tlaku a celkové kardiovaskulární zdraví.
Už jeden týden používání antibakteriální ústní vody může způsobit výrazný nárůst krevního tlaku. A neříká to jen jedna studie. Všechny dosud provedené studie na lidech odhalily škodlivé účinky antibakteriální ústní vody. Dobře, a jak je to s čištěním jazyka kartáčkem nebo speciální škrabkou?
Pravidelné čištění jazyka doporučuje American Dental Association lidem jako způsob redukce bakterií na jazyku, jenž způsobují zápach. Jestli čištění odstraňuje zlé bakterie, mohlo by redukovat i prospěšné bakterie? Ukazuje se, že čištění jazyka nabízí to nejlepší z obou světů. Lidé, kteří si čistili svůj jazyk dvakrát nebo vícekrát denně v rámci své běžné ústní hygieny, měli větší pravděpodobnost nárůstu systolického krevního tlaku během období používání ústní vody, což nasvědčuje tomu, že měli více prospěšných bakterií k vymýcení. Zde je graf. Ústní voda měla horší dopad na lidi, kteří si více čistili jazyk. Takže pravidelné čištění jazyka může vést k výchozímu mikrobiomu jazyka s lepší schopností přetvářet dusičnany. Naopak absence denního čištění jazyka může vést ke složení mikrobiomu, jež je nepříznivé pro přeměnu dusičnanů.
Počkejte chvíli. Možná čištění jazyka pouze naruší jeho povrch, a proto je pak pro ústní vodu jednodušší bakterie zasáhnout. Aby zjistili, jestli bylo čištění jazyka skutečně spojeno s lepším ústním mikrobiomem, provedli vědci analýzu DNA a posvítili si na dynamiku mikrobiomu jazyka. Porovnávali rozdíly mezi okamžiky v čase a kohortami jazykové hygieny. A? Ukázalo se, že čištění jazyka skutečně má výrazný dopad na kompozici mikrobiomu jazyka, konkrétně zvyšuje zastoupení prospěšných bakterií. Na základě této studie čištění jazyka získává novou důležitost, a to z perspektivy regulace krevního tlaku, jelikož denní čištění jazyka pomáhá ke zvýšení populace a metabolické aktivity u druhů metabolizujících dusičnany jako rod Neisseria. Naopak absence pravidelného čištění jazyka může vést k vytvoření mikrobiomu, který příliš nesvědčí produkci oxidu dusnatého. Stále však musíte jíst zeleninu. Pravidelné čištění jazyka společně s dostatečným příjmem dusičnanů ze stravy nabízí dvojitý přínos.
Za prvé dusičnany ze stravy zlepšují funkci tepen. Dejte si trochu zeleniny bohaté na dusičnany a během tří hodin se vám zlepší funkce tepen. A za druhé dusičnany mohou posloužit jako prebiotikum pro ústní mikrobiom. Nejhojnější z nejlepších přetvářečů dusičnanů je Neisseria flavescens. Její hojnost můžete dále posílit nakrmením zeleninou. Po šesti týdnech na řepné šťávě s odstraněnými dusičnany se moc nezměnilo, ale po šesti týdnech na běžné řepné šťávě počty Neisserií vzrostly, takže z úst vytvořily úplnou továrnu na oxid dusnatý.
Když se podíváte na spojitost mezi ústními bakteriemi přetvářejícími dusičnany a kardiometabolickými důsledky, tak více těchto prospěšných bakterií v ústech znamená celou řadu kardiometabolických přínosů. Tak je možno naplno využít konzumovanou zeleninu. Co kdybyste jedli jen rostliny? „Dopad veganského stravování na lidský slinný mikrobiom“ Studie ukázala, že výhradně rostlinné stravování bylo spojeno s významným nárůstem bakterií Neisseria, které pomáhají chrlit oxid dusnatý. Konzumace rostlinné stravy tudíž pomáhá nejen s prospěšnou mikroflorou na konci trávicí soustavy, ale také na jejím začátku.
Konzumace zeleniny bohaté na dusičnany, jako je listová zelenina, nejen podporuje prospěšné bakterie, ale také potlačuje ty škodlivé, bakterie způsobující zubní kazy, špatný dech a onemocnění dásní. Je to potvrzeno. Když lidem podáváte salát nebo šťávu z něj v randomizované, dvojitě zaslepené a placebem kontrolované studii, kde je kontrolní verzí salátová šťáva s odstraněnými dusičnany, můžete významně zlepšit zdraví dásní pomocí listové zeleniny. Výzkumníci dospěli k závěru, že konzumace dusičnanů ze stravy může být užitečným doplňkem při léčbě chronického zánětu dásní.
Když odborný posudek tvrdí, že není důvod čistit si jazyk, pokud netrpíte na špatný dech a při absenci povlaku na jazyku není žádný důvod si ho čistit, tak vycházejí ze starších poznatků, neměli nejnovější data o přínosech. Jediné varování bych měl pro lidi s problémy se srdeční chlopní nebo s kardiostimulátorem, nebo čímkoliv jiným, co vám zvyšuje riziko endokarditidy, infekce srdce. V takovém případě je lepší vyhnout se čištění jazyka, máme totiž případovou zprávu, která předběžně tyto dvě věci provázala. Stejně jako můžete dostat infekci srdce po piercingu jazyka, tak i škrábání jazyka může zavléci pár bakterií do krevního oběhu, což může být pro ohrožené osoby zbytečně nebezpečné.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tribble GD, Angelov N, Weltman R, et al. Frequency of tongue cleaning impacts the human tongue microbiome composition and enterosalivary circulation of nitrate. Front Cell Infect Microbiol. 2019;9:39.
- Ileri Keceli T, Gulmez D, Dolgun A, Tekcicek M. The relationship between tongue brushing and halitosis in children: a randomized controlled trial. Oral Dis. 2015;21(1):66-73.
- Senkus KE, Crowe-White KM. Influence of mouth rinse use on the enterosalivary pathway and blood pressure regulation: A systematic review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(17):2874-86.
- Rocha BS, Laranjinha J. Nitrate from diet might fuel gut microbiota metabolism: Minding the gap between redox signaling and inter-kingdom communication. Free Radic Biol Med. 2020;149:37-43.
- Kapil V, Khambata RS, Robertson A, Caulfield MJ, Ahluwalia A. Dietary nitrate provides sustained blood pressure lowering in hypertensive patients: a randomized, phase 2, double-blind, placebo-controlled study. Hypertension. 2015;65(2):320-7.
- Bondonno CP, Liu AH, Croft KD, et al. Antibacterial mouthwash blunts oral nitrate reduction and increases blood pressure in treated hypertensive men and women. Am J Hypertens. 2015;28(5):572-5.
- Velmurugan S, Gan JM, Rathod KS, et al. Dietary nitrate improves vascular function in patients with hypercholesterolemia: a randomized, double-blind, placebo-controlled study. Am J Clin Nutr. 2016;103(1):25-38.
- Rosier BT, Buetas E, Moya-Gonzalvez EM, Artacho A, Mira A. Nitrate as a potential prebiotic for the oral microbiome. Sci Rep. 2020;10(1):12895.
- Hyde ER, Andrade F, Vaksman Z, et al. Metagenomic analysis of nitrate-reducing bacteria in the oral cavity: implications for nitric oxide homeostasis. PLoS One. 2014;9(3):e88645.
- Goh CE, Trinh P, Colombo PC, et al. Association between nitrate-reducing oral bacteria and cardiometabolic outcomes: results from origins. J Am Heart Assoc. 2019;8(23):e013324.
- Hansen TH, Kern T, Bak EG, et al. Impact of a vegan diet on the human salivary microbiota. Sci Rep. 2018;8(1):5847.
- Tomova A, Bukovsky I, Rembert E, et al. The effects of vegetarian and vegan diets on gut microbiota. Front Nutr. 2019;6:47.
- Jockel-Schneider Y, Goßner SK, Petersen N, et al. Stimulation of the nitrate-nitrite-NO-metabolism by repeated lettuce juice consumption decreases gingival inflammation in periodontal recall patients: a randomized, double-blinded, placebo-controlled clinical trial. J Clin Periodontol. 2016;43(7):603-8.
- Danser MM, Gómez SM, Van der Weijden GA. Tongue coating and tongue brushing: a literature review. Int J Dent Hyg. 2003;1(3):151-8.
- Seemann R, Conceicao MD, Filippi A, et al. Halitosis management by the general dental practitioner--results of an international consensus workshop. J Breath Res. 2014;8(1):017101.
- Redmond AM, Meiklejohn C, Kidd TJ, Horvath R, Coulter C. Endocarditis after use of tongue scraper. Emerg Infect Dis. 2007;13(9):1440-1.
- Aylıkcı BU, Colak H. Halitosis: From diagnosis to management. J Nat Sci Biol Med. 2013;4(1):14-23.