
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Způsobuje záření z mobilních telefonů rakovinu?
Způsobují mobilní telefony mozkové nádory? Kdykoliv je do záležitosti zapojen bilionový průmysl, ať už je to potravinářský, tabákový, farmaceutický, nebo telekomunikační, je vždy k dispozici spousta finančních prostředků k manipulaci vědy.
Pokud jde o možné účinky používání mobilního telefonu na lidské zdraví, určitě by se vám mohlo stát, že z nadměrného psaní SMS skončíte se ztuhlým a bolavým krkem; a dokonce si můžete krk zlomit vy nebo někdo jiný, do koho narazíte, pakliže píšete zprávy během řízení auta. Na druhou stranu, pomysleme i na nespočet životů, které byly na silnicích zachráněny, protože jsou nyní lidé díky mobilům schopni zavolat pomoc v případě nouze velmi rychle.
Ale jak je to s rakovinou? Od přelomu století existují studie naznačující zdvojnásobení rizika nádorů mozku při dlouhodobém používání telefonu přiloženého na tu stranu hlavy, kam ho dáváte při telefonování. To je důležitá informace, jelikož záření proniká do vaší hlavy jen několik centimetrů. Při pohledu na něčí hlavu zezadu nebo seshora vám dojde, proč se může vyvinout rakovina právě na té jedné straně, místo na opačné.
Jelikož je tento efekt natolik místní, dávají smysl doporučení ohledně používání funkce reproduktorů nebo volání přes sluchátka s mikrofonem. Takové řešení totiž může snížit záření, kterému je váš mozek vystaven, až 100x, platí to dokonce i pro Bluetooth – tedy bezdrátové soupravy. Ještě důležitější to může být u dětí, protože dětská lebka je tenčí.
Dobře, ale záření z mobilního telefonu není jako radioaktivní záření; nepoškozuje naše DNA přímo, jako to dělají gama paprsky z atomové bomby nebo něčeho podobného. Nicméně se zdá, že je schopno poškozovat DNA nepřímou cestou – tvořením volných radikálů. Ze 100 studií, jež se tímto zabývaly, 93 potvrdilo oxidační účinky tohoto nízko-intenzivního radiofrekvenčního záření, které vychází z mobilních telefonů. Dobře, ale vážně se ten oxidační stres přenese do poškození DNA? Většina studií zjistila, že se to děje. Vědci objevili příznaky genotoxicity – poškození našich genů, DNA nebo chromozomů. Nutno říci, že všechny ty studie byly pokusy v Petriho misce nebo na zvířatech. Riziko myšky Minnie nebo Mickyho mě až tolik nezajímá. Co tedy mozkové nádory u lidí?
Některé populační studie skutečně zjistily zvýšené riziko rakoviny, ovšem jiné zase ne. Hmm, zajímalo by mě, jestli by s tím mohly mít něco společného zdroje financování těchto studií? Některé studie byly financovány společnostmi vyrábějícími mobily. Výzkumníci předpokládali, že tyto studie s menší pravděpodobností poukážou na účinek záření. Byly přeci financovány odvětvím telekomunikací, takže je zřejmé, že budou mít velký zájem na tom, aby mobilní telefony vyšly jako bezpečné.
Vědci to tedy prošetřili a – žádné velké překvapení, studie financované mobilním odvětvím skutečně mnohem méně hlásily významné účinky mobilních telefonů na zdraví. Naopak většina studií, jejichž financování bylo nezávislé, negativní účinky objevila. Většina studií financovaných průmyslem nic takového nenašla; ve skutečnosti byla ta pravděpodobnost 10x nižší. O tolik menší byl mezi nimi počet studií, jež prokázaly negativní účinky.
Jsou ještě horší než farmaceutický průmysl! Studie sponzorované velkými farmaceutickými společnostmi týkající se jejich vlastních produktů nacházely „jen“ 4x častěji příznivé výsledky ve srovnání s nezávislými výzkumníky. Každopádně tabákovou lobby asi nic nepřekoná, ta je ve zkreslování faktů mistr.
Proč vědecké práce o zdravotních účincích pasivního kouření dospívají k rozličným závěrům? Ukazuje se, že studie financované tabákovým průmyslem prokazovaly neškodnost pasivního kouření 88x častěji! Takže nějaký ten desetinásobek u telekomunikací je docela málo; posouvá je to blíže k té straně spektra, kde se nachází farmaceutický průmysl.
Avšak střety zájmů existují na obou stranách, ne-li finanční, pak alespoň intelektuální. Je totiž lidskou přirozeností fandit těm důkazům, které podporují váš osobní postoj. Takže se setkáváme s velmi křehkou vědu, jako když byla publikována informace o „jednoznačné souvislosti“ mezi státy s nejvíce nádory mozků a státy s nejvyšším užíváním telefonů. Ale jděte, člověk by určitě přišel na spoustu důvodů, proč státy jako New York a Texas mohou mít více mozkových nádorů i mobilních telefonů než Dakota, a tyto důvody by nijak nesouvisely se zářením z mobilů.
Někdy se můžeme dokonce setkat se zřejmým podvodem. Například když byli akademičtí vědci, kteří pracovali na výzkumech prokazujících genotoxicitu a na tomto posudku, obviněni z vědeckého pochybení. Ukázalo se, že jejich hlavním žalobcem byl právník pracující pro telekomunikační průmysl…
Kdykoliv je do toho zapojen miliardový byznys, ať už jde o potravinářský průmysl, tabákový průmysl, farmaceutický průmysl nebo telekomunikační průmysl, ve hře je tolik peněz, že věda může být zmanipulována.
Vezměte si takový průmysl jaderné energie. Desetiletí zatajování ze stran vysokých institucí týkající se například zdravotních následků výbuchu v Černobylu. Jejich oficiální odhady škody na zdraví byly stokrát nebo dokonce tisíckrát nižší, než odhady nezávislých výzkumníků. Zemřelo na následky výbuchu jen 4 000 lidí, nebo byl počet obětí téměř 1 milión? Záleží na tom, koho se ptáte, a kdo financuje to, na co se ptáte. Z tohoto důvodu se, pokud jde o rakovinu, všichni obracejí na IARC (Mezinárodní agenturu pro výzkum rakoviny) Ta je oficiálním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Snaží se nezávisle a objektivně určovat co je a co není karcinogenní. K čemu dalšímu ohledně mobilních telefonů tam dospěli, to se dozvíme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Cousin ME, Siegrist M. Cell phones and health concerns: impact of knowledge and voluntary precautionary recommendations. Risk Anal. 2011 Feb;31(2):301-11.
- Katz AR. Who Is Afraid of Volume 1181 of the New York Academy of Sciences? Under Threat, the Nuclear Establishment Plays Dirty. Int J Health Serv. 2015;45(3):530-44.
- Huss A, Egger M, Hug K, Huwiler-Müntener K, Röösli M. Source of funding and results of studies of health effects of mobile phone use: systematic review of experimental studies. Environ Health Perspect. 2007 Jan;115(1):1-4.
- Lexchin J, Bero LA, Djulbegovic B, Clark O. Pharmaceutical industry sponsorship and research outcome and quality: systematic review. BMJ. 2003 May 31;326(7400):1167-70.
- Barnes DE, Bero LA. Why review articles on the health effects of passive smoking reach different conclusions. JAMA. 1998 May 20;279(19):1566-70.
- Cuéllar JM, Lanman TH. "Text neck": an epidemic of the modern era of cell phones? Spine J. 2017 Jun;17(6):901-902.
- Llerena LE, Aronow, KV, Macleod J, Bard M, Salzman S, Greene W, Haider A, Schupper A. An Evidence-Based Review: Distracted Driver. J Trauma Acute Care Surg 78 (1), 147-152. 1 2015.
- [authors unknown] Non-ionizing Radiation, Part 2: Radiofrequency Electromagnetic Fields Volume 102. International Agency for Research on Cancer (IARC). World Health Organization.
- Ruediger HW. Genotoxic effects of radiofrequency electromagnetic fields. Pathophysiology. 2009 Aug;16(2-3):89-102.
- Yakymenko I, Tsybulin O, Sidorik E, Henshel D, Kyrylenko O, Kyrylenko S. Oxidative mechanisms of biological activity of low-intensity radiofrequency radiation. Electromagn Biol Med. 2016;35(2):186-202.
- Hardell L. Effects of Mobile Phones on Children's and Adolescents' Health: A Commentary. Child Dev. 2017 May 15.
- Kim KH, Kabir E, Jahan SA. The use of cell phone and insight into its potential human health impacts. Environ Monit Assess. 2016 Apr;188(4):221.
- Vogel G. Scientific misconduct. Fraud charges cast doubt on claims of DNA damage from cell phone fields. Science. 2008 Aug 29;321(5893):1144-5.
- Lehrer S, Green S, Stock RG. Association between number of cell phone contracts and brain tumor incidence in nineteen U.S. States. J Neurooncol. 2011 Feb;101(3):505-7.
- Elwood JM. Mobile phones, brain tumors, and the limits of science. Bioelectromagnetics. 2014 Jul;35(5):379-83.
- Cardis E, Varsier N, Bowman JD, Deltour I, Figuerola J, Mann S, Moissonnier M, Taki M, Vecchia P, Villegas R, Vrijheid M, Wake K, Wiart J. Estimation of RF energy absorbed in the brain from mobile phones in the Interphone Study. Occup Environ Med. 2011 Sep;68(9):686-93.
- [authors unknown] IARC Monographs on the Evaluation of Carcinogenic Risks to Humans. Preamble. World Health Organization.
- Adlkofer F, Richter K. Radiation Protection in Conflict with Science A Documention.
Icons created by Hopkins, Delwar Hossain, Daniel DeLorenzo, Alexandr Lavreniuk, Sea Poh Lin, Kimmi Studio, Alina Oleynik, and Sumana Chamrunworakiat from The Noun Project. Image credit: Erik Wilde. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.
Nejnovější videa

Je rapamycin univerzální lék proti stárnutí?

Inhibice mTOR pomocí rapamycinu pro prodloužení délky života a zdraví

Enzym mTOR jako motor stárnutí
