Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zubní implantáty a kognitivní funkce
Žvýkací tlakové vjemy na nervy v čelisti mají neurologické účinky.
Systematické posudky a metaanalýzy zjistily, že ztráta zubů a paradentóza jsou spojeny s kognitivní poruchou a demencí. Intuitivním vysvětlením by byla reverzní příčinnost, tedy že demence vede k úpadku orální hygieny. Prospektivní studie sledující lidi v čase však zjistily, že ztráta zubů předpovídá budoucí kognitivní úpadek. A čím více chybějících zubů, tím vyšší spojené riziko.
Genetické faktory zvýšeného rizika paradentózy zřejmě nejsou spojeny s rozvojem Alzheimerovy choroby. To nasvědčuje, že spojitost může být sdílenými přidruženými rizikovými faktory. Špatná strava nebo nízký socioekonomický status představují běžné cesty ke ztrátě zubů i demenci. Jenže i studie zohledňující tyto přidružené proměnné nalezly spojitost mezi ztrátou zubů a demencí. Jedním faktorem, který však zohledněn nebyl, je inteligence. Lidé s vyšším IQ častěji používají mezizubní pomůcky a mají méně problémů se zuby a dásněmi. Také mají pozdější nástup klinicky detekovatelné Alzheimerovy choroby díky větší kognitivní rezervě.
Existují nějaké potenciální příčinné mechanismy kromě chronického zánětu? Když vyvoláte paradentózu u myší pomocí P. gingivalis, základního patogenu lidské paradentózy, tak bakterie skončí v mozku a spustí nárůst plakového proteinu amyloidu beta spojeného s Alzheimerem. Od té doby byly nalezeny stopy po bakteriích i v mozcích lidí s Alzheimerem. Nyní probíhají klinické studie s cílem zjistit, jestli blokování jejich neurotoxických účinků může mít léčebný vliv na nemoc.
Nápověda k podivnému potenciálnímu mechanismu byla odkryta v analýze podskupiny v metaanalýze o ztrátě zubů a demenci. Pouze ztráta zubů u lidí bez zubních náhrad byla spojena s pozdějším rozvojem demence. Stejná ztráta zubů kompenzovaná protézami nikoliv. Jak to může dávat smysl? Odborný posudek zvaný „Žvýkáním ke zdravé mysli“ kompiloval řadu studií a naznačuje, že žvýkání, odborně mastikace, je nějak důležité pro správnou funkci mozku. Například vytrhnutí zubů starým myším naruší jejich paměť a učení. Možná je to jen rozrušení, bolest a zánět ze zákroku vytrhávání zubů?
Přesvědčivější série pokusů porovnávala myši na granulovaném krmivu a myši na rozemletých granulích. Myši konzumující měkkou stravu, v tomto případě drcenou, také utrpěly zhoršení paměti a schopnosti se učit. Jak žvýkání souvisí s kognicí? Když člověku přiložíte na hlavu ultrazvukovou sondu, můžete zaznamenat nárůst krevního toku mozkem v největší tepenné větvi mozku, vždy při zatnutí čelisti nebo žvýknutí do žvýkačky. Na přístroji fMRI skeny mozku ukazují zvýšené kognitivní vzruchy při žvýkání žvýkačky i zcela bez příchutě a cukru. Translační studie akutních kognitivních účinků žvýkání žvýkačky jsou rozporuplné. Možná to není o žvýkání.
Podívejte se na tohle. Výzkumníci si všimli, že lidé, kterým chybí stoličky na jedné straně úst, mají asymetricky velké zornice. Menší zornici na straně s chybějícími stoličkami. Výzkumníci proto otestovali, zda implantace zubních korunek pro náhradu chybějících zubů může zredukovat tuto nerovnoměrnost. A ano, může. Studie s podtitulem „Novými zuby k bystřejšímu mozku“ naznačuje, že mezera ve vnímání zubů tlačících proti sobě navzájem negativně postihuje funkci mozku. Abychom to otestovali, chceme randomizovat lidi s chybějícími zuby k obdržení zubní náhrady. A pak pozorovat, zda se jim zlepší kognice nebo ne. Takové studie neexistují. Máme však jednu zajímavou pilotní studii.
Deset bezzubých jedinců, 9 z 10 s kognitivní poruchou, 6 z nich s vážnou, dostalo běžné snímatelné zubní protézy na měsíc. Pak jim byly vyrobeny zubní protézy připevněné na titanové implantáty chirurgicky upevněné do čelistní kosti. Konvenční zubní protézy drží na místě pomocí fixačního krému a podtlaku jako přísavka. Ty však nevedly k významnému ovlivnění kognitivní funkce. Protéza pevně přichycena implantáty v kosti však ano. Nejspíše proto, že přenášela stejné žvýkací tlakové vjemy do nervů čelistí jako kořeny přírodních zubů. A mělo to velký vliv. Devět z deseti účastníků přišlo do studie s kognitivní poruchou. Ovšem osm z deseti opouštělo studii kognitivně v pořádku. Naznačuje nám to, že správně a pevně sedící zubní náhrada nezlepší jen sebevědomí, sociální kontakt, kvalitu života, ale i správnou funkci mozku.
Ještě lepší by samozřejmě bylo uchovat si své stávající zuby.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org