Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zvýšení příjmu bílkovin po dosažení věku 65 let
Jaký je ideální zdroj a množství bílkovin pro seniory?
Tato studie, která uváděla, že jídelníček s vysokým obsahem masa, vajec a mléčných výrobků můře být stejně zdraví škodlivý, jako je kouření, naznačila, že lidé pod 65 let, konzumující hodně masa vajec a mléčných výrobků, mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí na rakovinu nebo diabetes.
Ale pokud se na tu studii podíváte, uvidíte, že to jednoduše není pravda. Ti, kteří konzumují mnoho živočišných bílkovin, neměli čtyřnásobně vyšší riziko úmrtí na diabetes; měli 73x větší riziko. A co ti, kteří je konzumují střídmě? Lidé ze skupiny konzumující průměrné množství bílkovin, tj. asi 10-19 % kalorií z bílkovin, měli asi 23x vyšší riziko úmrtí na cukrovku ve srovnání s těmi, kteří konzumovali doporučené množství. To je asi 6-10 % kalorií z bílkovin, tedy přibližně 50 gramů denně. Takže to, co považovali za nízký příjem bílkovin, je vlastně doporučený příjem, který je spojený s významným snížením rizika rakoviny a celkové úmrtnosti ve středním věku až do 65 let.
Všimněte si však, že u starších lidí údajně ne. Pokud jde o úmrtí na cukrovku, je spojen nižší celkový příjem bílkovin s delším životem ve všech věkových kategoriích. U rakoviny se to však po 65 letech věku mění. Tyto výsledky naznačují, že nízký příjem bílkovin během středního věku následovaný střední až vysokou konzumací bílkovin u starších dospělých osob může optimalizovat délku zdravého života a délku života jako takového.
Někteří odborníci navrhli, že standardní denní dávka bílkovin bude 0,8 gramu bílkoviny na každý zdravý kilogram tělesné hmotnosti. To může dobře sloužit většině lidí, ale starší lidé možná potřebují víc. Toto je studie, dle které byla určena doporučená denní dávka. Přestože byl vznesen návrh, že by starší lidé měli dostávat více, důkazů k provedení rozličných doporučení naneštěstí nebyl dostatek.
Definitivní studie byla zveřejněna v roce 2008 a nenalezla žádný rozdíl v požadavcích na bílkoviny mezi mladými a starými lidmi. Stejná doporučená denní dávka by tedy měla být adekvátní i pro starší lidi.
Adekvátní příjem však není nutně optimální příjem. Studie o požadavcích na bílkoviny neřeší možnost, že by příjem bílkovin nad doporučenou denní dávku mohl být pro lidi prospěšný, nebo to alespoň tvrdí člen odborného panelu zaměřeného na syrovátkový protein a konzultant Národní asociace hovězího dobytka. Pokud budete sledovat osoby starší 65 let se sedavým způsobem života, zjistíte, že ztrácejí asi 1 % ze své svalové hmoty ročně. Pokud byste donutili lidi ležet v posteli celý den po celé dny, každý z nich by ztratil svalovou hmotu, ale starší lidé mohou ztrácet svalovou hmotu při klidovém režimu v posteli až 6x rychleji než mladí lidé. Buď svaly používáme, nebo o ně přijdeme. Platí to pro všechny, ale zdá se, že staří lidé je ztrácejí rychleji.
Dobrou zprávou je, že podobná studie v Japonsku – v kontrastu s 12letou americkou studií – zjistila, že snižování svalové hmoty související s věkem bylo zanedbatelné. Proč ten rozdíl? Ukázalo se, že účastníci byli informováni o výsledcích své svalové síly, a tak se ji často snažili zlepšit tréninkem před dalším vyšetřením. Obzvláště muži, kteří se stali dost soutěživými, se s přibývajícím věkem dokonce zlepšovali. To nám ukazuje, že ztráta svalů není nevyhnutelná; stačí jen vynaložit trochu úsilí. Přitom přidání dalších bílkovin se nezdálo účinné. Přidání vaječných bílků do jídelníčku neovlivnilo svalové odezvy na odporový trénink. A to byly tyto studie dokonce financovány Americkou vaječnou radou. Dokonce ani Národní mléčná rada nezměnila tento poznatek. Zřejmě silový trénink vyvolal zlepšení tělesné kompozice. Síla a velikost svalů i fyzické fungování těla se nezlepší, když staří lidé zvýší svůj příjem bílkovin. Ani běžnou cestou příjmu bílkovin, ani prostřednictvím doplňků.
Pokud jde o stravu, existuje něco, čím bychom ochránili své svaly před stárnutím? Zelenina. Konzumace doporučeného množství zeleniny byla spojena se snížením pravděpodobnosti úbytku svalové hmoty na polovinu. Proč? Zásadité účinky zeleniny mohou neutralizovat mírnou metabolickou acidózu, ke které dochází s postupujícím věkem. Může to být právě ta malá převaha kyselin v těle, která usnadňuje rozpad svalů. Mluvil jsem o tom dříve. Ztrácení svalů se jeví jako adaptivní reakce na acidózu.
Zdá se, že s postupujícím věkem dostáváme chronickou acidózu nízkého stupně. Naše ledviny totiž přestávají správně pracovat a také jíme stravu, která acidózu podporuje. To znamená stravu s vysokým obsahem ryb, vepřového, kuřecího a sýrů a naopak chudou na ovoce a zeleninu. Jak vidíte, fazole a další luštěniny jsou jediným hlavním zdrojem bílkovin, který je alkalický – namísto kyselinotvorného. A skutečně, strava založená na rostlinách, tedy zásaditější strava, byla příznivě spojena s množstvím svalové hmoty u žen ve věku 18 až 79 let.
Takže pokud budeme po dosažení věku 65 let zvyšovat spotřebu bílkovin, bylo by lepší jíst rostlinné bílkoviny, které by nás ochránily před chatrným zdravím. Bez ohledu na to, jak staří jsme, je strava soustředěná okolo rostlinných potravin pravděpodobně schopná maximalizovat zdravotní přínosy u všech věkových skupin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- I Sample. Diets high in meat, eggs and dairy could be as harmful to health as smoking. The Guardian, March 5, 2014.
- H Shimokata, F Ando, A Yuki, R Otsuka. Age-related changes in skeletal muscle mass among community-dwelling Japanese: a 12-year longitudinal study. Geriatr Gerontol Int. 2014 Feb;14 Suppl 1:85-92.
- J Bauer, G Biolo, T Cederholm, M Cesari, A J Cruz-Jentoft, J E Morley, S Phillips, C Sieber, P Stehle, D Teta, R Visvanathan, E Volpi, Y Boirie. Evidence-based recommendations for optimal dietary protein intake in older people: a position paper from the PROT-AGE Study Group. J Am Med Dir Assoc. 2013 Aug;14(8):542-59.
- R A McGregor, D Cameron-Smith, S D Poppitt. It is not just muscle mass: a review of muscle quality, composition and metabolism during ageing as determinants of muscle function and mobility in later life. Longev Healthspan. 2014 Dec 1;3(1):9.
- D Paddon-Jones, H Leidy. Dietary protein and muscle in older persons. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2014 Jan;17(1):5-11.
- W W Campbell, H J Leidy. Dietary protein and resistance training effects on muscle and body composition in older persons. J Am Coll Nutr. 2007 Dec;26(6):696S-703S.
- W W Campbell, C A Johnson, G P McCabe, N S Carnell. Dietary protein requirements of younger and older adults. Am J Clin Nutr. 2008 Nov;88(5):1322-9.
- H B Iglay, J W Apolzan, D E Gerrard, J K Eash, J C Anderson, W W Campbell. Moderately increased protein intake predominately from egg sources does not influence whole body, regional, or muscle composition responses to resistance training in older people. J Nutr Health Aging. 2009 Feb;13(2):108-14.
- E Volpi, W W Campbell, J T Dwyer, M A Johnson, G L Jensen, J E Morley, R R Wolfe. Is the optimal level of protein intake for older adults greater than the recommended dietary allowance? J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2013 Jun;68(6):677-81.
- J Kim, Y Lee, S Kye, Y S Chung, K M Kim. Association between healthy diet and exercise and greater muscle mass in older adults. J Am Geriatr Soc. 2015 May;63(5):886-92.
- W M Rand, P L Pellett, V R Young. Meta-analysis of nitrogen balance studies for estimating protein requirements in healthy adults. Am J Clin Nutr. 2003 Jan;77(1):109-27.
- W R Frontera, V A Hughes, R A Fielding, M A Fiatarone, W J Evans, R Roubenoff. Aging of skeletal muscle: a 12-yr longitudinal study. J Appl Physiol (1985). 2000 Apr;88(4):1321-6.
- A A Welch, A J MacGregor, J Skinner, T D Spector, A Moayyeri, A Cassidy. A higher alkaline dietary load is associated with greater indexes of skeletal muscle mass in women. Osteoporos Int. 2013 Jun;24(6):1899-908.
- J Pizzorno, L A Frassetto, J Katzinger. Diet-induced acidosis: is it real and clinically relevant? Br J Nutr. 2010 Apr;103(8):1185-94.
- B Dawson-Hughes, S S Harris, L Ceglia. Alkaline diets favor lean tissue mass in older adults. Am J Clin Nutr. 2008 Mar;87(3):662-5.
- M E Levine, J A Suarez, S Brandhorst, P Balasubramanian, C W Cheng, F Madia, L Fontana, M G Mirisola, J Guevara-Aguirre, J Wan, G Passarino, B K Kennedy, M Wei, P Cohen, E M Crimmins, V D Longo.Low protein intake is associated with a major reduction in IGF-1, cancer, and overall mortality in the 65 and younger but not older population. Cell Metab. 2014 Mar 4;19(3):407-17.
Image thanks to PublicDomainPictures via Pixabay.