Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Cukrovarnický průmysl ovlivňuje Světovou zdravotnickou organizaci
Co se stalo, když WHO měla tu drzost doporučit stravu s nízkým obsahem nasyceného tuku, cukru, soli a s vysokým obsahem ovoce a zeleniny?
Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje, abychom snížili spotřebu soli, trans-tuků, nasycených tuků a přidaného cukru. Proč? Konzumace těchto potravin je každoročně příčinou nejméně 14 milionů úmrtí na chronické nemoci.
Před několika desetiletími bylo kacířstvím, když jste mluvili o nadcházející globální pandemii obezity, ale nyní vidíme, že výskyt chronických onemocnění celosvětově raketově stoupá. Naši západní stravu jsme vyváželi do vzdálených oblastí planety, stravu plnou bílé mouky, cukru, tuku a živočišných produktů. Měla nahradit fazole, hrách, čočku, zeleninu a celozrnné obiloviny.
Abychom pochopili důvod tohoto trendu, tedy proč se zvýšila spotřeba živočišných produktů, olejů a cukru a zároveň klesla spotřeba rostlinných potravin, musíme začít pochopením účelových ekonomických manipulací. Ty se objevily po druhé světové válce a týkají se zemědělské politiky na celém světě.
Například vláda USA od počátku minulého století podporuje produkci potravin díky dotacím a dalším intervencím, což vede k velkým přebytkům potravin, včetně masa. Tento uměle vytvořený trh je pro výrobce potravin, tedy pro zemědělské i potravinářské společnosti, velice výnosnou záležitostí. A zde narážíme na problém.
V minulém roce Dr. Margaret Chanová, generální ředitelka WHO, uvedla svou prezentaci na 8. Globální konferenci o podpoře zdraví. Snaha o celosvětovou podporu zdraví totiž podle ní musí čelit faktu, že úsilí, kterým se chceme zbavit našich “zabijáků”, jde proti obchodním zájmům mocných hospodářských subjektů. A nejde už jen o tabákový průmysl. Ochrana veřejného zdraví jde proti výrobcům limonád, alkoholu i potravin. Všechna tato průmyslová odvětví se obávají regulace a chrání se pomocí stejné taktiky: lobby, sliby o interních regulacích, hrozby soudními spory a v neposlední řadě výzkum financovaný průmyslem, který zaměňuje důkazy a udržuje veřejnost na pochybách. A lidé by o tom měli vědět.
V roce 2003 vydala WHO návrh předkládající globální strategii pro řešení problémů s výživou. Strategie obsahovala několik drobných doporučení, ale slova “omezte příjem volných cukrů” spustila pozoruhodnou sérii událostí. (Volné cukry znamenají přidané cukry.) Potravinářský průmysl začal jednat. Během několika dní cukrovarnický průmysl získal podporu vysoce postavených představitelů americké vlády. To vedlo k útokům na tato doporučení i na samotnou WHO. Došlo i na hrozby, že by Kongres mohl omezit finanční podporu USA pro WHO, která se zabývá i problematikou AIDS, podvýživou, infekčními onemocnění, bioterorismem a dalšími tématy. To vše bylo ohroženo díky postoji k cukru. Stejně tak USA podporovaly americké tabákové společnosti, které napadly Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku vydanou Světovou zdravotnickou organizací.
Lidé z WHO, kteří se v tomto angažovali, popsali hrozby od cukrovarnického průmyslu jako mnohem silnější, než jakýkoliv jiný tlak, který byl vyvíjen tabákovou lobby. Dle interního dokumentu vláda USA zřejmě měla seznam svých požadavků. Například vymazání všech odkazů na vědu, které měli odborníci v této záležitosti k dispozici. Stravovací doporučení jsou v pořádku, pokud neobsahují reference na spotřebu tuků, cukru či soli.
WHO ani pod hrozbami nestáhla zprávu nazvanou “Strava a výživa v prevenci chronických onemocnění”. Závěrem bylo, že strava s nízkým obsahem tuku, cukru a soli a s vysokým obsahem ovoce a zeleniny snižuje epidemický nárůst chronických onemocnění na celém světě, i když finální výstup byl zmírněn. Odkaz na obsáhlou vědeckou zprávu byl odstraněn, stejně jako i doporučení, které mělo být zahrnuto do národních pokynů.
Historie se však opakuje. Na posledním setkání OSN zaměřeném na chronické nemoci jsme (myšleno USA) pomohli zablokovat všeobecné doporučení proti lobbingu alkoholových, potravinářských, tabákových a farmaceutických firem. Na otázku, proč by úspěšný projekt Michelle Obamové, týkající se dětské obezity v USA, nemohl být vzorovým modelem pro celý svět, americký úředník odpověděl, že by mohlo dojít k ohrožení exportu z USA.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M Chan. WHO Director-General addresses health promotion conference 8th Global Conference on Health Promotion Helsinki, Finland. June 10 2013
- K D Brownell, K E Warner. The perils of ignoring history: Big Tobacco played dirty and millions died. How similar is Big Food? Milbank Q. 2009 Mar;87(1):259-94. doi: 10.1111/j.1468-0009.2009.00555.x.
- A Robbins, M Nestle. Obesity as collateral damage: a call for papers on the Obesity Epidemic. J Public Health Policy. 2011 May;32(2):143-5. doi: 10.1057/jphp.2011.14.
- D Stuckler, S Basu, M McKee. Commentary: UN high level meeting on non-communicable diseases: an opportunity for whom? BMJ. 2011 Aug 23;343:d5336. doi: 10.1136/bmj.d5336.
- J Zarocostas. WHO waters down draft strategy on diet and health. Lancet. 2004 Apr 24;363(9418):1373.
- G Cannon. Why the Bush administration and the global sugar industry are determined to demolish the 2004 WHO global strategy on diet, physical activity and health. Public Health Nutr. 2004 May;7(3):369-80.
- S Boseley. Political context of the World Health Organization: sugar industry threatens to scupper the WHO. Int J Health Serv. 2003;33(4):831-3.
- WHO. 2008-2013 Action Plan for the Global Strategy for the Prevention and Control of Noncommunicable Diseases. 2008. ISBN 978 92 4 159741 8
- K H Wagner, H Brath. A global view on the development of non communicable diseases. Prev Med. 2012 May;54 Suppl:S38-41. doi: 10.1016/j.ypmed.2011.11.012.
- B M Popkin, L S Adair, S W Ng. Global nutrition transition and the pandemic of obesity in developing countries. Nutr Rev. 2012 Jan;70(1):3-21. doi: 10.1111/j.1753-4887.2011.00456.x
- M Hagmann. Nutritionists unimpressed by sugar lobby's outcry. Bull World Health Organ. 2003;81(6):469-70. Epub 2003 Jul 25.
Images thanks to Betsy Weber via Flickr and Daderot via Wikimedia Commons.