Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Jak snížit riziko náhlého úmrtí
Zlepšení stravy a životního stylu může poskytnout významné přínosy dokonce i tehdy, když s ním začnete v pozdějším věku.
Pracovníci ve veřejném zdravotnictví mají tendenci pracovat odděleně ve svých oblastech. Lidi přes tabák málokdy mluví s lidmi přes alkohol, výživu nebo sexuální zdraví, a zjevně s malým vědomím toho, zdaleka ne jedinečným a odlišným, že chování, které všichni řeší, může představovat typickou sobotní noc pro velkou část populace.
To nám brání v chápání důležitosti odpovědnosti jedince. Lopotíme se s managementem nepatrného specifického chování a ignorujeme klíčové poselství, které prokazatelně vyvstává z veřejného zdraví – totiž že poprvé v dějinách lidstva víme, jak můžeme přijmout určitá opatření a převzít kontrolu nad vlastním zdravím a dlouhověkostí. Takovou kontrolu, jak jsem již zmínil dříve, že můžeme být schopni posunout čas z hlediska smrtelnosti o 14 let zpátky.
Ale zda jsou přínosy pozorované v těchto studiích výsledkem celoživotních dobrých zdravotních návyků nebo mohou být dosaženy lidmi, kteří změny zavedou později v životě, je ještě potřeba potvrdit.
A to se stalo. Lidé, kteří přejmou nový zdravý životní styl ve středním věku, podle všeho získají okamžitou výhodu nižšího výskytu kardiovaskulárních chorob a úmrtnosti. V této studii zjistili, že ve středním věku (pozdní 40., 50., začátek 60. let) vede změna ke zdravému životnímu stylu, který zahrnuje alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně, pohyb, udržování zdravé hmotnosti a nekouření, k podstatnému snížení úmrtnosti během následujících čtyř let. Což je překvapivé jednak proto, že užitek se projevil tak rychle, a za druhé proto, že změny v životním stylu byly tak nepatrné. Toto zjištění zdůrazňuje, že učinit potřebné změny v životním stylu se neskutečně vyplatí a že nikdy není příliš pozdě na to začít.
Pokud můžeme získat tak zásadní výhody tak pozdě v životě, v tak krátkém čase, proč zkrátka nemůžeme žít v obžerství a lenosti a pak někdy kolem padesátky se prostě jen zase vzchopit? Protože už může být pozdě. Náš první příznak může být i naším posledním. Náhlá srdeční smrt. Náhlá srdeční smrt představuje více než polovinu všech úmrtí na srdeční choroby. Stovky tisíc Američanů na ni zemřou každý rok. Náhlá srdeční smrt je prvním projevem srdečních onemocnění u většiny jednotlivců, zejména u žen, což znamená, že neměli tušení, že vůbec nějakou srdeční nemoc mají, dokud na ní doslova neumřeli. Pro mnohé je první známkou přítomnosti koronárních onemocnění srdce jejich úmrtí. Proto je prevence klíčová.
Funguje tedy prevence? Ženy, které nekouří, půl hodiny denně chodí, jedí rozumnou stravu, definovanou například zde, jako nadprůměrný příjem ovoce, zeleniny, ořechů, celozrnných obilovin a luštěnin, a které nemají nadváhu, mají o 92 % nižší riziko náhlé srdeční smrti. Když se jedná o náhlou smrt, trocha prevence je opravdu mnohem cennější než hromada léků, protože pro mrtvé už žádný lék není.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- G Hastings. Why corporate power is a public health priority. BMJ. 2012 Aug 21;345:e5124.
- J S Alpert. Failing grades in the adoption of healthy lifestyle choices. Am J Med. 2009 Jun;122(6):493-4.
- D E King, A G Mainous 3rd, M E Geesey. Turning back the clock: adopting a healthy lifestyle in middle age. Am J Med. 2007 Jul;120(7):598-603.
- S E CHiuve, T T Fung, K M Rexrode, D Spiegelman, J E Manson, M J Stampfer, C M Albert. Adherence to a low-risk, healthy lifestyle and risk of sudden cardiac death among women. JAMA. 2011 Jul 6;306(1):62-9.
Images thanks to PublicDomainPictures via Pixabay.