Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Prevence založená na rostlinných potravinách
Fytoživiny se mohou částečně podílet na příznivých účincích nezpracovaných rostlinných potravin pro prevenci rakoviny.
Oběť rakoviny kůže, která zemřela ve věku 50 let, by mohla za svůj osud vinit spálení od slunce v období dospívání. A ti, kteří jedí mléčné výrobky, mléko, sýr nebo jogurt, mohou mít až dvaapůlkrát vyšší riziko určitých velmi vážných typů rakoviny kůže.
Tito vědci však objevili něco tak silného, že to dokáže snížit riziko rakoviny kůže o 50 %. Listová zelenina. Konzumace tmavě zelené listové zeleniny snižuje naše riziko na polovinu. Dobře, ale kolik bychom této zeleniny museli sníst? Tady jsou zjištěné informace. Toto jsou lidé, kteří jedli nejvíce listové zeleniny a snížili tak riziko rakoviny o polovinu, tedy ve srovnání s těmi, kteří jí jedli nejméně, v průměru jen 6 gramů denně. Tolik váží šest kancelářských sponek! To nejspíše snědli neplánovaně, když si dali kousek zelené oblohy u jídla, třeba několik snítek petržele na steaku.
A jaký byl nejvyšší příjem listové zeleniny? Snížili své riziko skvamózního rakovinného onemocnění kůže na polovinu, stačilo jim k tomu jen 31 gramů listové zeleniny denně. To je 31 kancelářských sponek. Tato váha odpovídá pouhým třem listům špenátu. 1, 2, 3 listy za den. I to stačí ke snížení rizika této rakoviny na polovinu. Listová zelenina je vskutku velmi účinná! Moje motto zní: „Jezte porci listové zeleniny každý den po zbytek svého života.“
V loňském roce se v časopise American History objevil „Posudek listové zeleniny“. Generál George Washington v roce 1777 vydal americkým vojákům rozkaz, aby vyšli ven a nasbírali si divoké jedlé byliny rostoucí okolo tábořišť. Ty je měly chránit před „všemi možnými odpudivými chorobami.“ Chytrý to muž! Tak jako konzumace masa zvyšuje riziko rakoviny, konzumace rostlin toto riziko snižuje.
Tato studie zjistila, že hojná konzumace rostlinných potravin může snížit naše riziko rakoviny prsu asi na polovinu, díky obsažené vláknině. Pamatujte, že vláknina se nachází výhradně v rostlinných potravinách. Zvířata se drží vzpřímeně díky kostem, rostliny díky vláknině. Ale pouze celistvé rostlinné potraviny jsou dobrým zdrojem vlákniny. Rafinované potraviny, například bílá mouka, bílý chléb, bílá rýže a bílé těstoviny, postrádají většinu vlákniny a dalších živin, které v nich původně byly obsaženy. To stejné platí i pro rakovinu endometria. Velké množství živočišných bílkovin a živočišných tuků nás dostane téměř na dvojnásobné riziko. Naopak velké množství bílkovin a tuků rostlinného původu naše riziko snižuje téměř na polovinu.
Sledováno bylo 97 000 žen. Rakovina vaječníků, další hrozivá rakovina. Vysoký příjem izoflavonů snížil riziko na polovinu. Co je nejlepším zdrojem izoflavonů? Sójové výrobky. Ačkoliv náhražky masa na sójovém základě často postrádají vlákninu obsaženou v celistvé potravině, podle srovnání stále vycházejí zdravěji. Velikost porce je stejná, nicméně výrobek z prasete má 4x více kalorií, 50x více tuku, 40x více nasyceného tuku, nekonečně více cholesterolu a pouze jednu čtvrtinu bílkovin. A zvyšuje riziko rakoviny, zatímco „slanina“ na bázi sóji může riziko rakoviny naopak snížit.
Je to jednoduché, viďte? Hodně ovoce a málo masa znamená méně nádorů. Já si přitom nevybírám studie podle toho, jaké se mi hodí. Roky všechny vyzývám, aby přišli alespoň s jednou studií, která bude ukazovat větší výskyt rakoviny na rostlinné stravě. Po pravdě řečeno, žádná taková studie neexistuje.
Další obrovská studie zveřejněná v Journal of the National Cancer Institute: více rostlin ve stravě, méně rakoviny. Proč? Příjem lignanů ze stravy. Lignany jsou jen jednou třídou z tisíců sloučenin zvaných fytoživiny. „Fyto“ znamená rostlina. Jedná se o speciální rostlinné živiny. Nejlepší zdroj lignanů na naší planetě? Lněná semínka.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M. C. Hughes, J. C. van der Pols, G. C. Marks, and A. C. Green. Food intake and risk of squamous cell carcinoma of the skin in a community: The nambour skin cancer cohort study. Int. J. Cancer, 119(8):1953-1960, 2006.
- J. E. Cade, V. J. Burley, and D. C. Greenwood. Dietary fibre and risk of breast cancer in the uk women's cohort study. Int J Epidemiol, 36(2):431-438, 2007.
- W. H. Xu, Q. Dai, Y. B. Xiang, G. M. Zhao, Z. X. Ruan, J. R. Cheng, W. Zheng, and X. O. Shu. Nutritional factors in relation to endometrial cancer: A report from a population-based case-control study in shanghai, china. Int. J. Cancer, 120(8):1776{1781, 2007.
- E. T. Chang, V. S. Lee, A. J. Canchola, C. A. Clarke, D. M. Purdie, P. Reynolds, H. Anton-Culver, L. Bernstein, D. Deapen, D. Peel, R. Pinder, R. K. Ross, D. O. Stram, D. W. West, W. Wright, A. Ziogas, and P. L. Horn-Ross. Diet and risk of ovarian cancer in the california teachers study cohort. Am. J. Epidemiol., 165(7):802{813, 2007.
- G. L. Austin, L. S. Adair, J. A. Galanko, C. F. Martin, J. A. Satia, and R. S. Sandler. A diet high in fruits and low in meats reduces the risk of colorectal adenomas. Journal of Nutrition, 137(4):999, 2007.
- McCann SE, Kulkarni S, Trevisan M, Vito D, Nie J, Edge SB, Muti P, Freudenheim JL. Dietary lignan intakes and risk of breast cancer by tumor estrogen receptor status. Breast Cancer Res Treat. 2006 Oct;99(3):309-11. Epub 2006 Mar 16.
- Grivetti, Louis E. PhD; Corlett, Jan L. PhD; Gordon, Bertram M. PhD; Lockett, Cassius T. PhD. Food in American History Food in American History: Part 10. Greens: Part 1. Vegetable Greens in a Historical Context Nutrition Today: March/April 2007 - Volume 42 - Issue 2 - pp 88-94.