Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Spouští paratuberkulóza z masa diabetes 1. typu?
Většina specialistů z oboru se shodne na tom, že bakterie paratuberkulózy v mase a mléčných výrobcích pravděpodobně představují pro lidi zdravotní riziko a měly by být považovány za problém s vysokou nebo alespoň střední prioritou.
Působivé zjištění, že bakterie MAP nepatřičně cirkulují v krevním řečišti diabetiků 1. typu, bylo následně potvrzeno jejich kultivací ze vzorku odebrané krve. Samotný fakt, že má člověk v těle tuto bakterii a zároveň je diabetik 1. typu, nám neprozrazuje, co z toho se stalo jako první.
Ano, možná infekce dělá děti náchylnějšími k diabetu, ale možná taky dělá diabetes děti náchylnější k infekci. Třeba se tato bakterie jen ráda poflakuje v cukrem nasycené krvi. V takovém případě bychom mohli očekávat, že ji nalezneme také v krvi diabetiků 2. typu. Není tomu tak. Paratuberkulóza a diabetes 2. typu spolu nesouvisí. To dává smysl, protože diabetes 2. typu není autoimunitní onemocnění.
Jestliže má být schopnost této infekce spouštět diabetes pravdivá, musela by existovat imunitní reakce v odezvě na přítomnost bakterie. A ona skutečně existuje. Dochází k extrémně silné tvorbě protilátek proti paratuberkulózním bakteriím nacházejícím se v těle diabetiků 1. typu. Funguje to tak, že protilátky napadají bakterii a přitom křížově reagují s našimi vlastními buňkami produkujícími inzulín, čímž vzniká autoimunitní reakce? Zřejmě ano. Protilátky, rozpoznávající molekulární podpis mycobacterium paratuberculosis, křížově reagují s molekulárními podpisy našich beta-buněk v slinivce břišní produkujících inzulín.
Dobře, ale děje se to jen na Sardinii, nebo bychom mohli dospět ke stejným výsledkům i jinde? Stejné výsledky byly zjištěny také na italské pevnině u skupiny diabetiků 1. typu s různým genetickým původem. Byla zjištěna silná spojitost mezi paratuberkulózní bakterií a diabetem 1. typu. To stejné se stále znovu potvrzovalo u dalších dětských populací, stejně jako u skupiny dospělých lidí s diabetem 1. typu.
Bakterie paratuberkulózy také vysvětlují, proč je riziko vzniku cukrovky 1. typu spojeno s určitým genem na chromozomu 2, zvaným SLC 11 A1. Co tento gen dělá? Aktivuje imunitní buňku, která si dá mykobakterie k snídani. To by tedy mohlo vysvětlit, jak mutace v tomto genu může zvýšit náchylnost k diabetu 1. typu. Mutace zvýší náchylnost k mykobakteriálním infekcím, jako je mycobacterium avium paratuberculosis.
Všechny části této hromadící se linie důkazů ukazují na paratuberkulózu jako spouštěče rozvoje diabetu 1. typu. A není to jen náhoda. Tyto druhy bakterií se vyvinuly záměrně tak, aby navenek vypadaly jako lidské proteiny. Účelem této strategie je vyhnout se rozpoznání našim imunitním systémem Ten si pak myslí, že nejsou jeho cílem. Pokud však náš imunitní sytém maskování prohlédne a začne na bakterie útočit, pak se naše podobně vypadající bílkoviny mohou stát nezamýšlenými oběťmi tohoto souboje. Na to všechny ty studie poukazují. Nebo skoro všechny.
Tento odborný posudek z roku 2015, zahrnující všech sedm studí na lidech, zjistil souvislost mezi diabetem 1. typu a expozicí bakteriím paratuberkulózy. Ve skutečnosti je to však u 7 z 8 studií. Od té doby totiž byla v Indii zveřejněna studie, která žádnou spojitost neodhalila. Bylo předloženo několik možných vysvětlení. Možná je to tím, že je v Indii povinná pravidelná vakcinace proti běžné tuberkulóze a taková vakcína by mohla nabídnout křížovou ochranu také proti paratuberkulóze, stejně jako to funguje s malomocenstvím. Dále je možné, že je to kvůli jejich mnohem nižší konzumaci masa.
Nebo je to třeba kvůli povinnosti v Indii mléko před konzumací vařit. Pokud změříte tepelnou inaktivaci bakterií v mléku s vysokými koncentracemi přirozeně infikovaných výkalů, což je pravděpodobně hlavní zdroj kontaminace mléka, zjistíte neschopnost pasterizace všechny bakterie inaktivovat. Naopak sterilizace na bodu varu by měla být dostatečná. Ačkoliv, záleží to také na stupni shluknutí částeček fekálií. Může to být jeden ze způsobů, jakým MAP bakterie uniká před pasterizací. Skryje se v malých fekálních hrudkách v mléce. Jen zřídka však MAP přežije teplotu nad 100 stupňů Celsia. To by snad mohlo vysvětlit odlišné výsledky pokusů z Indie.
Pro nás z toho plyne, že abychom mohli redukovat lidskou expozici MAP bakteriím prostřednictvím regulace konzumace masa a mléčných výrobků, je zapotřebí více provést více studií. Ty by měly mít za úkol zjistit, kolik MAP je v mléku, mase a fekáliích. Navíc je potřeba zjistit míru zamoření mléka a masa fekáliemi. Podle výsledků dospějeme k postupu, jak se bakterií nejlépe zbavit.
Jaký je potenciální dopad na veřejné zdraví, pokud jde o Mycobacterium paratuberculosis? Většina odborníků v oboru se shodla na tom, že tato bakterie pravděpodobně představuje riziko pro lidské zdraví a tento problém by měl dostat vysokou, nebo alespoň střední prioritu v otázkách veřejného zdraví.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Masala S, Paccagnini D, Cossu D, Brezar V, Pacifico A, Ahmed N, Mallone R, Sechi LA. Antibodies recognizing Mycobacterium avium paratuberculosis epitopes cross-react with the beta-cell antigen ZnT8 in Sardinian type 1 diabetic patients. PLoS One. 2011;6(10):e26931.
- Bitti ML, Masala S, Capasso F, Rapini N, Piccinini S, Angelini F, Pierantozzi A, Lidano R, Pietrosanti S, Paccagnini D, Sechi LA. Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis in an Italian cohort of type 1 diabetes pediatric patients. Clin Dev Immunol. 2012;2012:785262.
- Masala S, Cossu D, Piccinini S, Rapini N, Massimi A, Porzio O, Pietrosanti S, Lidano R, Bitti ML, Sechi LA. Recognition of zinc transporter 8 and MAP3865c homologous epitopes by new-onset type 1 diabetes children from continental Italy. Acta Diabetol. 2014 Aug;51(4):577-85.
- Masala S, Cossu D, Piccinini S, Rapini N, Mameli G, Manca Bitti ML, Sechi LA. Proinsulin and MAP3865c homologous epitopes are a target of antibody response in new-onset type 1 diabetes children from continental Italy. Pediatr Diabetes. 2015 May;16(3):189-95.
- Waddell LA, Rajić A, Stärk KD, McEWEN SA. The zoonotic potential of Mycobacterium avium ssp. paratuberculosis: a systematic review and meta-analyses of the evidence. Epidemiol Infect. 2015 Nov;143(15):3135-57.
- Sechi LA, Rosu V, Pacifico A, Fadda G, Ahmed N, Zanetti S. Humoral immune responses of type 1 diabetes patients to Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis lend support to the infectious trigger hypothesis. Clin Vaccine Immunol. 2008 Feb;15(2):320-6.
- Rosu V, Ahmed N, Paccagnini D, Pacifico A, Zanetti S, Sechi LA. Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis is not associated with type-2 diabetes mellitus. Ann Clin Microbiol Antimicrob. 2008 Apr 22;7:9.
- Rani PS, Sechi LA, Ahmed N. Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis as a trigger of type-1 diabetes: destination Sardinia, or beyond? Gut Pathog. 2010 Mar 29;2(1):1.
- Sechi LA, Paccagnini D, Salza S, Pacifico A, Ahmed N, Zanetti S. Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis bacteremia in type 1 diabetes mellitus: an infectious trigger? Clin Infect Dis. 2008 Jan 1;46(1):148-9.
- Rosu V, Ahmed N, Paccagnini D, Gerlach G, Fadda G, Hasnain SE, Zanetti S, Sechi LA. Specific immunoassays confirm association of Mycobacterium avium Subsp. paratuberculosis with type-1 but not type-2 diabetes mellitus. PLoS One. 2009;4(2):e4386.
- Paccagnini D, Sieswerda L, Rosu V, Masala S, Pacifico A, Gazouli M, Ikonomopoulos J, Ahmed N, Zanetti S, Sechi LA. Linking chronic infection and autoimmune diseases: Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis, SLC11A1 polymorphisms and type-1 diabetes mellitus. PLoS One. 2009 Sep 21;4(9):e7109.
- Musso G, Gambino R, De Michieli F, Cassader M, Rizzetto M, Durazzo M, Fagà E, Silli B, Pagano G. Dietary habits and their relations to insulin resistance and postprandial lipemia in nonalcoholic steatohepatitis. Hepatology. 2003 Apr;37(4):909-16.
- Eltholth MM, Marsh VR, Van Winden S, Guitian FJ. Contamination of food products with Mycobacterium avium paratuberculosis: a systematic review. J Appl Microbiol. 2009 Oct;107(4):1061-71.
- Waddell LA, Rajić A, Stärk KD, McEwen SA. The potential Public Health Impact of Mycobacterium avium ssp. paratuberculosis: Global Opinion Survey of Topic Specialists. Zoonoses Public Health. 2016 May;63(3):212-22.
- Klijn N, Herrewegh AA, de Jong P. Heat inactivation data for Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis: implications for interpretation. J Appl Microbiol. 2001 Oct;91(4):697-704.
- Herman L, De Jonghe V, Dumon I, Grijspeerdt K, Naydenski H, D’Haese E. Clumping of Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis in milk and feces and growth activation after milk heating. Theme 3b: Implications for Public Health Proceedings of 8ICP 2005.
- Rademaker JL, Vissers MM, Te Giffel MC. Effective heat inactivation of Mycobacterium avium subsp. paratuberculosis in raw milk contaminated with naturally infected feces. Appl Environ Microbiol. 2007 Jul;73(13):4185-90.
- Baptista FM, Nielsen SS, Toft N. Association between the presence of antibodies to Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis and somatic cell count. J Dairy Sci. 2008 Jan;91(1):109-18.
- NATIONAL MASTITIS COUNCIL, INC., BOARD OF DIRECTORS REPORT. HUMAN HEALTH RISKS ASSOCIATED WITH HIGH SOMATIC CELL COUNT MILK. SYMPOSIUM SUMMARY.
Image credit: Mark Doliner via flickr. Image has been modified.