Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší potraviny proti syndromu polycystických vaječníků (PCOS)
Kterým potravinám a metodám vaření bychom se měli vyhýbat, když se chceme vyhnout konečným produktům pokročilé glykace, které mohou hrát roli v syndromu polycystických vaječníků?
Během posledních dvou desetiletí postupně rostlo množství důkazů podporujících významný podíl ze stravy získaných konečných produktů glykace – tzv. AGE, neboli glykotoxinů – na zvýšení oxidativního stresu a zánětu. Tento proces hraje hlavní roli v rozvoji chronických onemocnění, včetně syndromu polycystických vaječníků. Ženy s PCOS mají skoro dvojnásobnou hladinu AGE cirkulující v krvi.
Syndrom polycystických vaječníků lze považovat za nejběžnější hormonální abnormalitu mezi mladými ženami v USA. Je častou příčinou neplodnosti, menstruační dysfunkce a nadměrného ochlupení v obličeji a na těle. Faktem je, že mezi ženami s PCOS je také častější výskyt obezity. Vzhledem k tomu, že největší množství AGE se nachází v pečených, grilovaných, smažených a pražených potravinách převážně živočišného původů, je možné, že tento kauzální řetězec začíná špatnou stravou. Takže by například vysoká konzumace smaženého kuřecího masa vedla k obezitě, a ta by následně vyústila v PCOS? Takže potraviny, které jíme, by s PCOS souvisely jen nepřímo skrz přírůstek na váze. Není tomu tak. Stejná spojitost mezi hladinami AGE a PCOS byla nalezena také u štíhlých žen.
Vzhledem k tomu, že chronický zánět a zvýšený oxidační stres je obviňován z procesu vedoucímu k PCOS, role AGE jako prozánětlivých a prooxidačních mediátorů může být spojena s metabolickými a reprodukčními abnormalitami tohoto syndromu. Navíc hromadění AGE uvnitř samotných polycystických vaječníků naznačuje potenciální úlohu AGE, které se nejspíše podílejí i na samotném procesu nemoci a nejsou jen následkem. RAGE se silně projevuje právě v tkáních vaječníků. Písmeno R ve zkratce znamená receptor. Jedná se o receptor v lidském těle, který reaguje na konečné produkty glykace. Z nějakého důvodu jekoncentrován zrovna ve vaječnících, takže vaječníky mohou být na účinky AGE obzvláště citlivé. AGEtedy skutečně mohou přispívat ke vzniku polycystických vaječníků a neplodnosti. Takže bychom měl prostě snížit konzumaci masa, sýrů a vajec? Anebo můžeme vždycky přijít s léky blokujícími absorbci AGE.
Víme, že AGE se podílejí na rozvoji mnoha chronických onemocnění. Konkrétně AGE vznikající v potravinách, strava je hlavním zdrojem těchto prozánětlivých konečných produktů glykace. Snížením příjmu glykotoxinů (AGE) ze stravy skutečně snižíme zánětlivou odezvu těla. Dušené kuře však nechutná tak dobře jako smažené kuře. Takže bychom mohli nadále jíst v KFC a k tomu si vzít pokaždé lék, který sníží absorpci těchto toxinů. Ono to funguje. Skutečně dojde ke snížení AGE v krvi. To perorální absorpční léčivo zvané AST-120 je jenom přípravek z aktivního uhlí. To stejné, které dostanete při předávkování drogami nebo při otravě. Jsem si jistý, že kdybyste si s jídlem dali i nějaký ten Ipecac, hladiny AGE by se také snížily (díky zvracení). Víte, existuje ještě jiný způsob, jak snížit absorpci: v prvé řadě se vyvarovat příjmu AGE.
Jednoduché, bezpečné a proveditelné řešení. První věcí, kterou byste měli udělat, je přestat kouřit. Glykotoxiny z cigaretového kouře mohou přispět ke zvýšení pravděpodobnosti srdečního onemocnění a rakoviny u kuřáků. Dále můžete snížit příjem potravin s vysokým obsahem AGE a naopak zvýšit příjem potravin, které mohou pomoci tyto látky z těla dostat, tedy například celozrnné rýže a hub. Také můžeme jíst potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou bobulovité ovoce, bylinky a koření.
Příjem AGE ze stravy lze snížit i jednoduchou změnou metod příprav potravin z těch využívajících vysoké teploty a sucho na metody přípravy s nižší teplotou a vyšší vlhkosti. Jinými slovy, odklon od fritování, opékání a smažení k dušení a vaření ve vodě nebo na páře. Avšak to, co jíme, může být důležitější než způsob přípravy. Například vařené kuře má méně než polovinu glykotoxinů oproti fritovanému kuřeti, ale fritované brambory mají ještě méně než vařené maso.
Mohli bychom jíst potraviny syrové. To není dobrý nápad, pokud jde o jelito, ale mohli bychom si vybírat syrové ořechy a oříšková másla. Ty mohou mít až 30x méně glykotoxinů, než oříšky pražené. Také se můžeme držet dále od zpracovaných potravin s vysokým obsahem AGE, jako jsou snídaňové cereálie upravené pufováním, vločkováním a drcením.
Proč na tom záleží? Protože studie za studií ukázaly, že přechod ke stravě s nízkým obsahem AGE dokáže snížit zánět v těle. Dokonce i jediné jídlo s vysokým obsahem AGE dokáže silně poškodit naše funkce tepen již během dvou hodin od konzumace. Smažené nebo pečené kuřecí prso a zelenina v porovnání s vařeným, nebo na páře připraveným kuřecím prsem a zeleninou. Stejné přísady, jen různé způsoby vaření. Povšimněte si, že dokonce i napařené nebo vařené kuřecí maso stále zhoršují arteriální funkce, takže by určitě šlo jíst ještě zdravěji, ale rozhodně je takové maso lepší než smažené nebo pečené.
Ironií je, že množství AGE přijímané během této intervence, toto vysoké množství, které již poškozuje funkce tepen, bylo podobné průměrnému množství, jež běžný člověk denně přijme, když konzumuje standardní americkou stravu. Z tohoto důvodu lze u lidí pozorovat snížení zánětu při převedení na stravu s nízkým obsahem AGE. Naopak zvýšení zánětu nebylo po přechodu tak zřejmé; když totiž lidé přešli ze své běžné stravy na tu s vysokým obsahem AGE, nebyl to tak velký rozdíl. Tito lidé již předtím konzumovali mnoho glykotoxinů společně se svou běžnou stravou.
Máme důkazy o tom, že snížení příjmu AGE skutečně pomáhá s polycystickými vaječníky? Ano, máme. Výsledky byly znát během pouhých dvou měsíců. Lidé ze své běžné stravy přešli buď na stravu s vysokým nebo nízkým obsahem AGE. Došlo k paralelním změnám v inzulínové senzitivitě, oxidativnímu stresu, a hormonálním stavu. Z pokusu vyplynulo, že pacientky s PCOS mohou klidně vyzkoušet stravu s nízkým obsahem AGE. Ve studii šlo o omezení masa na jednu porci týdně. Navíc muselo být upraveno vařením, dušením nebo napařením. Dále bylo ve studii ze stravy odstraněno jídlo z fast foodů a limonády. A co tak místo na páře vařeného kuřete nejíst maso prostě žádné?
Lepší než měření z krve, ve které se hladiny AGE mohou měnit s každým snědeným jídlem, třeba když si dáte trochu pražených oříšků, by bylo měřit množství glykotoxinů, zachycených v tělesné tkáni během delší doby. Na to známe fajn vychytávku. Lze totiž měřit množství světla, které naše kůže vyzařuje. AGE jsou totiž fluorescenční. Není překvapením, že množství vyzářeného světla silně koreluje s celkovou úmrtností. Čím méně, tím lépe. Jedním konzistentním faktorem souvisejícím se sníženou fluorescencí pokožky – tedy nižší přítomností AGE, byla vegetariánská strava. To nám naznačuje, že jíst více rostlinných rostlinných potravin může pomoci snížit expozici AGE z potravin. Potenciálně tak zredukujeme AGE v našich tkáních a stejně tak i riziko chronických nemocí.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Diamanti-Kandarakis E, Katsikis I, Piperi C, Kandaraki E, Piouka A, Papavassiliou AG, Panidis D. Increased serum advanced glycation end-products is a distinct finding in lean women with polycystic ovary syndrome (PCOS). Clin Endocrinol (Oxf). 2008 Oct;69(4):634-41.
- Tantalaki E, Piperi C, Livadas S, Kollias A, Adamopoulos C, Koulouri A, Christakou C, Diamanti-Kandarakis E. Hormones (Athens). Impact of dietary modification of advanced glycation end products (AGEs) on the hormonal and metabolic profile of women with polycystic ovary syndrome (PCOS). 2014 Jan-Mar;13(1):65-73.
- Merhi Z. Advanced glycation end products and their relevance in female reproduction. Hum Reprod. 2014 Jan;29(1):135-45.
- Diamanti-Kandarakis E, Piperi C, Kalofoutis A, Creatsas G. Increased levels of serum advanced glycation end-products in women with polycystic ovary syndrome. Clin Endocrinol (Oxf). 2005 Jan;62(1):37-43.
- Yamagishi S, Nakamura K, Matsui T, Inoue H, Takeuchi M. Oral administration of AST-120 (Kremezin) is a promising therapeutic strategy for advanced glycation end product (AGE)-related disorders. Med Hypotheses. 2007;69(3):666-8.
- Scheijen JL, Clevers E, Engelen L, Dagnelie PC, Brouns F, Stehouwer CD, Schalkwijk CG. Analysis of advanced glycation endproducts in selected food items by ultra-performance liquid chromatography tandem mass spectrometry: Presentation of a dietary AGE database. Food Chem. 2016 Jan 1;190:1145-50.
- Van Puyvelde K, Mets T, Njemini R, Beyer I, Bautmans I. Effect of advanced glycation end product intake on inflammation and aging: a systematic review. Nutr Rev. 2014 Oct;72(10):638-50.
- Uribarri J, He JC. The low AGE diet: a neglected aspect of clinical nephrology practice? Nephron. 2015;130(1):48-53.
- Uribarri J, del Castillo MD, de la Maza MP, Filip R, Gugliucci A, Luevano-Contreras C, Macías-Cervantes MH, Markowicz Bastos DH, Medrano A, Menini T, Portero-Otin M, Rojas A, Sampaio GR, Wrobel K, Wrobel K, Garay-Sevilla ME. Dietary advanced glycation end products and their role in health and disease. Adv Nutr. 2015 Jul 15;6(4):461-73.
- Diamanti-Kandarakis E, Piperi C, Patsouris E, Korkolopoulou P, Panidis D, Pawelczyk L, Papavassiliou AG, Duleba AJ. Immunohistochemical localization of advanced glycation end-products (AGEs) and their receptor (RAGE) in polycystic and normal ovaries. Histochem Cell Biol. 2007 Jun;127(6):581-9.
- Azziz R, Woods KS, Reyna R, Key TJ, Knochenhauer ES, Yildiz BO. The prevalence and features of the polycystic ovary syndrome in an unselected population. J Clin Endocrinol Metab. 2004 Jun;89(6):2745-9.
- Ueda S, Yamagishi S, Takeuchi M, Kohno K, Shibata R, Matsumoto Y, Kaneyuki U, Fujimura T, Hayashida A, Okuda S. Oral adsorbent AST-120 decreases serum levels of AGEs in patients with chronic renal failure. Mol Med. 2006 Jul-Aug;12(7-8):180-4.
- Nongnuch A, Davenport A. The effect of vegetarian diet on skin autofluorescence measurements in haemodialysis patients. Br J Nutr. 2015 Apr 14;113(7):1040-3.
- Stirban A, Negrean M, Götting C, Uribarri J, Gawlowski T, Stratmann B, Kleesiek K, Koschinsky T, Vlassara H, Tschoepe D. Dietary advanced glycation endproducts and oxidative stress: in vivo effects on endothelial function and adipokines. Ann N Y Acad Sci. 2008 Apr;1126:276-9.
- Negrean M, Stirban A, Stratmann B, Gawlowski T, Horstmann T, Götting C, Kleesiek K, Mueller-Roesel M, Koschinsky T, Uribarri J, Vlassara H, Tschoepe D. Effects of low- and high-advanced glycation endproduct meals on macro- and microvascular endothelial function and oxidative stress in patients with type 2 diabetes mellitus. Am J Clin Nutr. 2007 May;85(5):1236-43.
- Graaff R, Arsov S, Ramsauer B, Koetsier M, Sundvall N, Engels GE, Sikole A, Lundberg L, Rakhorst G, Stegmayr B. Skin and plasma autofluorescence during hemodialysis: a pilot study. Artif Organs. 2014 Jun;38(6):515-8.
- Cerami C, Founds H, Nicholl I, Mitsuhashi T, Giordano D, Vanpatten S, Lee A, Al-Abed Y, Vlassara H, Bucala R, Cerami A. Tobacco smoke is a source of toxic reactive glycation products. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997 Dec 9;94(25):13915-20.
- Jones J, McMullen MJ, Dougherty J, Cannon L. Repetitive doses of activated charcoal in the treatment of poisoning. Am J Emerg Med. 1987 Jul;5(4):305-11.
- Olson KR. Activated charcoal for acute poisoning: one toxicologist's journey. J Med Toxicol. 2010 Jun;6(2):190-8.
Image credit: Wordink via pixabay. Image has been modified.