Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Může nám zelený čaj pomoci v prevenci rakoviny?
Během 40 minut po vypití zeleného čaje se můžeme dočkat zesílení antioxidační síly krve a během 60 minut i zlepšené opravy DNA.
Konzumace čaje je spojena se sníženým rizikem onemocnění srdce, mrtvice a předčasné smrti obecně. S každým dalším šálkem zeleného čaje denně se riziko úmrtí snižuje o 4 %. Pití několika šálků denně by tak mohlo pomoci udržet si od těla jak lékaře, tak hrobníka. Jak je to s rakovinou?
Máme rostoucí důkazy z laboratoří i intervenčních studiích na lidech, které ukazují, že čaj může mít příznivé účinky v oblasti prevence onemocnění a dokonce může být schopen zpomalit rozvoj rakoviny. Pojďme se na některé z důkazů podívat.
Lidí konzumující větší množství čaje nejen obvykle žijí déle než ti, kteří ho pijí méně, ale zvýšená konzumace čaje u nich také může oddálit propuknutí rakoviny. Množství je uvedeno v japonských čajových šálcích, ty jsou menší, mají jen polovinu objemu těch našich. Takže uvedená nejvyšší konzumace 10 šálků odpovídá 5 šálkům u nás. Ženy, u kterých se nakonec rozvinula rakovina a současně pily hodně čaje, mívaly nástup rakoviny o 7 let později než ty, jež pily čaj méně. U mužů bylo toto oddálení rakoviny o 3 roky. Rozdíl mezi muži a ženami vznikl v důsledku rozdílu v míře kuřáctví.
Zelený čaj může být schopen zasáhnout ve všech stádiích utváření rakoviny. Takže může pomoci už při prvních náznacích zhoubného bujení, pak při formování nádorů a také v následné fázi progrese a šíření. Rakovina je často spuštěna, když volný radikál zoxiduje naši DNA, a tím způsobí její mutaci. Zelený čaj však během 40 minut po vypití může prudce zvýšit vaši antioxidační kapacitu krve. Toto zvýšení může naopak snížit oxidační poškození DNA, a snížit tak riziko rozvoje rakoviny.
Navíc, pokud jde o genoprotektivní účinky čaje – tedy ochranu našich genů, tak již vzniklé oxidativní poškození DNA je po požití zeleného čaje zredukováno. Naznačuje nám to, že by zelený čaj mohl pomáhat také při opravě našeho DNA. To jsme však nevěděli jistě, tedy až do této chvíle.
V našem těle se nachází enzym opravující DNA zvaný OGG1. Do jedné hodiny od konzumace jediného šálku zeleného čaje můžeme jeho aktivitu zvýšit. Ačkoliv po týdnu pravidelného pití čaje ji můžeme zvýšit dokonce ještě více. Takže pravidelná konzumace zeleného čaje přináší ještě větší benefity v prevenci anebo opravě poškození DNA. Schopnost čaje chránit před poškozením DNA je tak silná, že může být použit při uchovávání čerstvých dávek spermií, ještě předtím, než jsou řádně zchlazeny.
Čaj je také natolik protizánětlivý, že může být použit k tlumení bolesti – jako ústní voda po extrakci zubů moudrosti. A pokud jde o řízení růstu rakoviny, dávka účinných sloučenin, která se může dostat až do orgánů již při požití 6 šálků čaje, může způsobit sebevraždu rakovinných buněk – apoptózu. Jde o programovanou buněčnou smrt, která však normální buňky nechá nedotčeny.
Existuje spousta chemických látek, které dokáží rakovinné buňky brutálně zničit, ale takové látky mohou způsobit také smrt normálních, zdravých buněk. Takže zelený čaj se zdá být teoreticky ideálním prostředkem pro prevenci rakoviny. Má jen málo, nebo žádné nežádoucí vedlejší účinky a je efektivní i při mnohočetné rakovině. Navíc tento účinek nastupuje již při dosažitelných dávkách – lze ho podávat i orálně.
Máme určitou představu, jak to funguje. Čaj zastaví růst rakovinných buněk, což způsobí, že se samy „vypnou“. Je to levné řešení a má dlouhou historii užívání, které je bezpečnostně akceptovatelné. Nicméně všechny tyto poznatky pocházejí ze studií in vitro – tedy ze zkumavek. Potřebujeme to posoudit také při studiích provedených na lidech, tedy dát lidem s rakovinou zelený čaj, a pozorovat, jestli jim to pomůže. A tím se budeme zabývat příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Benzie IF, Szeto YT, Strain JJ, Tomlinson B. Consumption of green tea causes rapid increase in plasma antioxidant power in humans. Nutr Cancer. 1999;34(1):83-7.
- Han KC, Wong WC, Benzie IF. Genoprotective effects of green tea (Camellia sinensis) in human subjects: results of a controlled supplementation trial. Br J Nutr. 2011 Jan;105(2):171-9.
- Fujiki H, Imai K, Nakachi K, Shimizu M, Moriwaki H, Suganuma M. Challenging the effectiveness of green tea in primary and tertiary cancer prevention. J Cancer Res Clin Oncol. 2012 Aug;138(8):1259-70.
- Eshghpour M, Mortazavi H, Mohammadzadeh Rezaei N, Nejat A. Effectiveness of green tea mouthwash in postoperative pain control following surgical removal of impacted third molars: double blind randomized clinical trial. Daru. 2013 Jul 18;21(1):59.
- Lambert JD. Does tea prevent cancer? Evidence from laboratory and human intervention studies. Am J Clin Nutr. 2013 Dec;98(6 Suppl):1667S-1675S.
- Zhang C, Qin YY, Wei X, Yu FF, Zhou YH, He J. Tea consumption and risk of cardiovascular outcomes and total mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective observational studies. Eur J Epidemiol. 2015 Feb;30(2):103-13.
- Ho CK, Choi SW, Siu PM, Benzie IF. Effects of single dose and regular intake of green tea (Camellia sinensis) on DNA damage, DNA repair, and heme oxygenase-1 expression in a randomized controlled human supplementation study. Mol Nutr Food Res. 2014 Jun;58(6):1379-83.
- Dias TR, Alves MG, Tomás GD, Socorro S, Silva BM, Oliveira PF. White tea as a promising antioxidant medium additive for sperm storage at room temperature: a comparative study with green tea. J Agric Food Chem. 2014 Jan 22;62(3):608-17.
- Nakachi K, Matsuyama S, Miyake S, Suganuma M, Imai K. Preventive effects of drinking green tea on cancer and cardiovascular disease: epidemiological evidence for multiple targeting prevention. Biofactors. 2000;13(1-4):49-54.
- Tang J, Zheng JS, Fang L, Jin Y, Cai W, Li D. Tea consumption and mortality of all cancers, CVD and all causes: a meta-analysis of eighteen prospective cohort studies. Br J Nutr. 2015 Sep 14;114(5):673-83.
- Vuong QV. Epidemiological evidence linking tea consumption to human health: a review. Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(4):523-36.
- Ahmad N, Feyes DK, Nieminen AL, Agarwal R, Mukhtar H. Green tea constituent epigallocatechin-3-gallate and induction of apoptosis and cell cycle arrest in human carcinoma cells. J Natl Cancer Inst. 1997 Dec 17;89(24):1881-6.
Image credit: Humusak via pixabay. Image has been modified.