Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Účinky mobilních telefonů a bluetooth na nervové funkce
Jaké vliv může mít používání mobilních telefonů a Bluetooth na vnitřní ucho?
Vzhledem k dnešnímu obrovskému počtu uživatelů mobilních telefonů mohou mít dokonce i malé a prosté negativní účinky na zdraví dalekosáhlé následky. Hlavním problémem je, že mobilní telefon většinou držíme blízko hlavy, čímž svůj mozek silně vystavujeme záření. Jaké další tkáně jsou po straně hlavy, kam telefon obvykle přikládáme? Co třeba naše vnitřní ucho? Je to přece nejvíce a nejčastěji vystavovaný orgán našeho těla, co se týče mobilního záření. Jak je to tedy s možnými nepříznivými účinky na sluch? Faktem je, že vnější zvukovod může poskytnout přirozenou cestu, která usnadní unikajícímu záření postup hlouběji do lebky.
Dobře, takže první otázka, kterou byste přirozeně položili, zní: Mají dlouholetí uživatelé mobilních telefonů horší sluch? Zřejmě ano. Bylo zjištěno, že uživatelé mobilních telefonů mají detekovatelnou ztrátu sluchu, není však ta výrazná, aby ji sami postřehli. Naznačuje nám to, že dlouhodobé používání mobilního telefonu může poškodit vnitřní ucho. Poškození byla dvoustranné – detekovatelné v obou uších. To odpovídá spíše vlivu záření, než účinku hlasitého zvuku proudícího jen do jednoho ucha.
V pokusu však porovnávali časté uživatele s lidmi, kteří mobilní telefon vůbec neužívají. Pokud porovnáte časté uživatele s občasnými, uvidíte odezvu na intenzitu jejich telefonování. Znamená to, že čím více času trávili telefonováním – až 4 nebo 5 hodin denně, tím větší měli ztrátu sluchu. Prahová hodnota, od které byli schopni slyšet testovací vyzváněcí tón, byla o to vyšší. Výzkumníci dospěli k závěru, že jde o jasné odhalení nebezpečných účinků používání mobilního telefonu na sluch. Vzhledem k této studii doporučují, aby byly mobilní telefony používány uvážlivě. Nezdá se totiž, že by existovaly rozdíly při telefonování 10 nebo 20 minut denně. Avšak dvě hodiny denně už se zdají býti spojené s určitou ztrátou sluchu, z které je obviňované elektromagnetické pole vytvářené telefony. Jenže k takovému prohlášení nemůžete dojít pouhými pozorovacími studiemi, jako byla tato. Musíte to skutečně otestovat.
Aby vědci zjistili, zda signály z mobilního telefonu vůbec mohou ovlivnit sluchový nerv, vystavili tento nerv mobilnímu telefonu přímo – vznášel se nad ním uprostřed operace mozku po dobu pěti minut. Došlo k dramatickému zhoršení nervových impulzů, takže se rozhodli raději pokus předčasně ukončit, aby nedošlo k trvalému poškození. Toto byla zcela zřejmě velice nepřirozená situace. Bylo to velmi daleko od napodobení běžné situace, v jaké jsou nervy vystavovány elektromagnetickému poli. Tehdy má záření v cestě ještě kost, krev a mozek. Nicméně to ukazuje, že vyzařování z mobilních telefonů je dost silné, aby minimálně potenciálně ovlivnilo správné fungování nervů.
Dobře, co takhle nějaká intervenční studie o účincích mobilních telefonů na sluch (s uzavřenou lebkou)? Toto je první studie, která byla publikovaná. Desetiminutové vystavení mobilnímu telefonu nemělo žádný vliv. Dobře, zatím to vypadá příznivě. A co déle než 10 minut?
Žádný efekt s 15, 20 ani 30 minutami. To je úleva. Co takhle 60 minut? Zdálo se, že 60 minut má okamžitý dopad na úrovně prahu slyšitelnosti určitých frekvencí. Znovu platí, že nejde o změny, kterých by si sám uživatel všiml, ale jsou dost významné, aby je zachytil tento sluchový test.
Co když nosíte náhlavní Bluetooth soupravu? Ovlivňuje Bluetooth záření sluch? Žádný účinek nenaměřen – na domácích potkanech. Jenže co ostatní členové vaší rodiny? Třicet dobrovolníků pod zářením z náhlavní Bluetooth sestavy v pohotovostním režimu po dobu 6 hodin a při plnému výkonu po dobu 10 minut: nebyly zjištěny žádné změny sluchu. Možná, že vyzařování z Bluetooth zařízení prostě nemá sílu ovlivňovat nervy? Škoda, že se ta skupina mozkových chirurgů nerozhodla zamávat pacientovi nad hlavou i bezdrátovými sluchátky s Bluetooth.
Ale oni to udělali! Poté, co se ukázalo, že elektromagnetické pole z mobilního telefonu dokáže zhoršit nervové impulzy, se rozhodli pokus zopakovat, aby se zjistilo, zda stejný problém způsobuje i záření z Bluetooth zařízení. Bluetooth pracuje s vyšší frekvencí, která může být při stejné intenzitě ještě nebezpečnější. Ovšem Bluetooth pracuje s téměř tisíckrát menší intenzitou. Není tedy překvapující, že Bluetooth zařízení nemělo žádný vliv na sluchový nerv, i když mu byl vystaven zcela nechráněně.
Na základě těchto poznatků dospěli výzkumníci k závěru, že pokud jde o účinky na nervový systém, tak používání náhlavní sestavy s technologií Bluetooth může být bezpečnější alternativou. Bluetooth zařízení tedy představuje životaschopné řešení bezpečnosti telefonování.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Yıldırım G, Kumral TL, Yavuz U, et al. Effects of Electomagnetic Fields Formed by Bluetooth on Hearing. Int Adv Otol. 2013;9(1):61-70.
- Colletti V, Mandalà M, Manganotti P, Ramat S, Sacchetto L, Colletti L. Intraoperative observation of changes in cochlear nerve action potentials during exposure to electromagnetic fields generated by mobile phones. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2011;82(7):766-71.
- Panda NK, Modi R, Munjal S, Virk RS. Auditory changes in mobile users: is evidence forthcoming?. Otolaryngol Head Neck Surg. 2011;144(4):581-5.
- Mandalà M, Colletti V, Sacchetto L, et al. Effect of Bluetooth headset and mobile phone electromagnetic fields on the human auditory nerve. Laryngoscope. 2014;124(1):255-9.
- Balachandran R, Prepageran N, Prepagaran N, Rahmat O, Zulkiflee AB, Hufaida KS. Effects of Bluetooth device electromagnetic field on hearing: pilot study. J Laryngol Otol. 2012;126(4):345-8.
- Kim KH, Kabir E, Jahan SA. The use of cell phone and insight into its potential human health impacts. Environ Monit Assess. 2016;188(4):221.
- Ozturan O, Erdem T, Miman MC, Kalcioglu MT, Oncel S. Effects of the electromagnetic field of mobile telephones on hearing. Acta Otolaryngol. 2002;122(3):289-93.
- Nair PG, Shaji D, Chandrahasan H, Unnikrishnan H. Effect of Mobile Phone Use on Auditory Function. Res in Otolaryn. 2016;5(2):21-27.
- Alsanosi AA, Al-momani MO, Hagr AA, Almomani FM, Shami IM, Al-habeeb SF. The acute auditory effects of exposure for 60 minutes to mobile`s electromagnetic field. Saudi Med J. 2013;34(2):142-6.
- Oktay MF, Dasdag S. Effects of intensive and moderate cellular phone use on hearing function. Electromagn Biol Med. 2006;25(1):13-21.
Image credit: Aaina Sharma via Unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video.