Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Veganská paralýza
Lidé na rostlinné stravě si musejí zajistit přísun vitamínu B12 z doplňků stravy nebo obohacených potravin.
Probrali jsme spolu vápník a jód, ale to nejdůležitější jsem si nechal na konec. Studie nadále ukazují, že ti, kteří jedí rostlinnou stravu, často mívají nedostatek vitaminu B12. Dobře, a co je vůbec to nejhorší, co se nám může při nedostatku B12 stát? Kdybyste se náhodou podívali do vydání Medical Journal of Nutrition z tohoto léta, našli byste tam články s nadpisy, jako je tento: „Nevratná subakutní sklerotická kombinovaná degenerace míchy u veganského pacienta.“
A ano, je to tak špatné, jak to zní. Pokud se na to podíváte pozorně, píšou o sedmapadesátiletém muži, členovi „veganského kultu“ – popravdě v tomto případě není lékaři co zazlívat. Podívejte se, co způsobila tomuto muži veganská strava bez doplňování vitamínu B12. Mícha se mu rozložila. Muži byly okamžitě podány injekce s B12 a došlo ke zlepšení stavu. Stále je však paralyzován a možná už nikdy nebude moci chodit. Přinejmenším je alespoň naživu.
A my se stále divíme, proč odborníci na výživu a lékaři mohou být skeptičtí ohledně bezpečnosti rostlinné stravy, když se dozvídáme o případových zprávách, jako je tato? Přitom je tak snadné přijmout svou denní dávku vitamínu B12. Máme k dispozici potraviny obohacené B12, například snídaňové cereálie nebo sójové mléko, a lahůdkové droždí. Spolehlivým zdrojem jsou doplňky stravy. Sublinguální (podjazykové) tablety s B12 stačí brát jednou týdně.
To vše se dozvíte také v informačním letáku, který byste měli obdržet s mým DVD. Pokud lidé budou poctivě užívat B12, o takových případech už nemusíme slýchat.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org