Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Orthorexia nervosa: diagnostický test
Zjistěte, jak si vedete v „diagnostickém“ testu orthorexie.
Orthorexie je definována jako nezdravá posedlost konzumací zdravých potravin. Chcete vědět, jestli jste orhorektik? „ORTO-15 je nejrozšířenějším nástrojem k vyhodnocení sklonů k orthorexii.“ Skóre 40 a méně je považováno za nejlepší hranici pro diagnostikování orthorexie. Test obsahuje 15 otázek, za každou můžete získat 1 až 4 body, takže výsledný počet bodů může být v rozmezí 15-60. Pokud máte méně než 40, ukazuje to na orthorexii. Pokud budete za otázky získávat samé jedničky a dvojky, případně i pár trojek, znamená to, že tuto poruchu můžete mít. Nižší skóre je tedy horší. Podívejme se na ty otázky. První otázka: „Když jíte, věnujete pozornost obsahu kalorií v pokrmu?“ Odpovědi: vždy, často, občas, nikdy. Podle testu je nejzdravější odpověď „často“ a ve prospěch orthorexie jsou odpovědi „vždy“ a „nikdy“. Chápu, že posedlost počítáním kalorií u každého jídla může naznačovat problém, ale pokud jíte dostatečně zdravě, tedy stravu založenou na celistvých rostlinných potravinách, nemusíte si s kaloriemi a porcemi dělat starosti. A nejzdravější potraviny, ovoce a zelenina, na sobě dokonce ani žádné výživové údaje nemají. Evidentně však i v případě, kdy nikdy nevyhledáváte údaje o kaloriích každého jablka, můžete mít problém.
Když jdete do obchodu s potravinami, máte pocit zmatenosti? Údajně je nejzdravější odpověď „vždy“. Měli byste být vždy zmateni, a pokud nejste zmateni ani trochu, možná vám budeme muset nasadit léky.
Otázka č. 3: Dělala vám v posledních měsících myšlenka na jídlo nějaké starosti? Údajně nejzdravější odpověď? Nikdy. To znamená, že vás ani jednou neznepokojila myšlenka na to, co si vlastně vkládáte do úst. Podle testu by bylo zdravější, kdyby vaše stravovací volby „nikdy“ nebyly ovlivněné starostmi o vaše zdraví. Chuť by pak samozřejmě měla být „vždy“ důležitější než kvalita jídla. Pokud si myslíte, že alespoň „občas“ je kvalita jídla důležitější, můžete mít duševní onemocnění. A pokud jste často ochotni vynaložit více peněz na zdravější jídlo? Jste blázen. A co teprve, když si klamně myslíte, že konzumace zdravé stravy může zlepšit váš vzhled? Mou oblíbenou je rozhodně otázka číslo 14: Myslíte si, že supermarkety prodávají také nezdravé jídlo? To si musí dělat legraci, viďte? A pak ještě chtějí potrestat lidi, kteří žijí sami.
Pokud jste získali méně než 40 bodů, nejste sami. Podle tohoto testu asi 50 % registrovaných odborníků na výživu v USA údajně trpí duševní chorobou. Rozšíření orthorexie nervosy je neuvěřitelně vysoké. Víte, taková anorexie a bulimie odhadem postihují maximálně 2 % populace. Jen těžko se pak věří tomu, že by existovala porucha příjmu potravy postihující až 90 % populace. Není divu, že DSM, oficiální diagnostická příručka psychiatrické profese, nezahrnuje orthorexii mezi psychiatrické diagnózy. A to přitom docela rádi dělají z ledasčeho duševní onemocnění. Nejnovější vydání může přeměnit tzv. batolecí vzdor u dětí předškolního věku v psychickou poruchu. Dokonce i příliš kávy nebo silné příznaky PMS mohu být nemocí. Přesto se rozhodli nezařadit mezi uznané poruchy orthorexii. Výzkumníci mají například tendenci sami si vybírat, které otázky z ORTO-15 vyberou a vymýšlejí si vlastní hranici pro diagnózu, což vede ke znepokojivě nevyzpytatelnému použití nástroje ORTO-15, který byl určen k měření orthorexie. Z toho plyne, že test ORTO-15 pravděpodobně nedokáže rozlišit mezi zdravým stravováním a patologickým zdravým stravováním, ať už je to cokoliv.
Nedávno byla představena nová kritéria. Vzhledem k nemožně vysoké míře rozšíření je nyní kladen důraz na zdravotní problémy způsobené stravou, jako je podvýživa nebo zdravotní komplikace, což by však logicky znamenalo, že se nejedná o zdravé stravování. Například tento tragický případ, kdy se někdo pokoušel přežít jenom na pár lžicích rýže a zeleniny denně a skončil na nemocničním lůžku. Jestli je tohle to, co chcete nazývat orthorexií, pak je to v pořádku, ale člověk si říká, jestli za tím není jen skrytá skutečná psychiatrická porucha, například OCD, obsedantně kompulzivní porucha.
A pokud přidáte ke kritériím podobné nepříznivé zdravotní důsledky, pak se rozšíření orthorexie smrskne na méně než polovinu procenta populace, což zní mnohem uvěřitelněji. Zajímavé je, že lidé konzumující veganskou stravu měli nejméně patologické skóre ze skupiny. To však může odrážet jen to, že šlo o lidi, kteří neberou zdravé stravování tak vážně a raději sáhnou po veganské koblize než čočkové polévce.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Tremelling K, Sandon L, Vega GL, McAdams CJ. Orthorexia Nervosa and Eating Disorder Symptoms in Registered Dietitian Nutritionists in the United States. J Acad Nutr Diet. 2017;117(10):1612-1617.
- Costa CB, Hardan-Khalil K, Gibbs K. Orthorexia Nervosa: A Review of the Literature. Issues Ment Health Nurs. 2017;38(12):980-988.
- Turner PG, Lefevre CE. Instagram use is linked to increased symptoms of orthorexia nervosa. Eat Weight Disord. 2017;22(2):277-284.
- Donini LM, Marsili D, Graziani MP, Imbriale M, Cannella C. Orthorexia nervosa: validation of a diagnosis questionnaire. Eat Weight Disord. 2005;10(2):e28-e32.
- Park SW, Kim JY, Go GJ, Jeon ES, Pyo HJ, Kwon YJ. Orthorexia nervosa with hyponatremia, subcutaneous emphysema, pneumomediastimum, pneumothorax, and pancytopenia. Electrolyte Blood Press. 2011;9(1):32-37.
- Dunn TM, Bratman S. On orthorexia nervosa: A review of the literature and proposed diagnostic criteria. Eat Behav. 2016;21:11-17.
- Dunn TM, Gibbs J, Whitney N, Starosta A. Prevalence of orthorexia nervosa is less than 1 %: data from a US sample. Eat Weight Disord. 2017;22(1):185-192.
- Rao U. DSM-5: disruptive mood dysregulation disorder. Asian J Psychiatr. 2014;11:119-123.
- Browne TK. Is premenstrual dysphoric disorder really a disorder?. J Bioeth Inq. 2015;12(2):313-330.
- Budney AJ, Lee DC, Juliano LM. Evaluating the Validity of Caffeine Use Disorder. Curr Psychiatry Rep. 2015;17(9):74.
Image credit: ulleo via pixnio. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video