Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Pilulky s vitamínem D nebo solárium?
Přeřazení opalování v soláriích ke karcinogenům skupiny 1 dále podtrhuje důležitost užívání doplňků stravy s vitamínem D u všech lidí, kterým hrozí jeho nedostatek.
Jak jsem již poznamenal v předchozích sériích, nedostatek vitaminu D zůstává závažným problémem. Dokonce, i když každý den jdeme ven a načerpáme 15-30 minut poledního slunce, většina území Severní Ameriky se nachází v tak vysoké zeměpisné šířce, že úhel slunečních paprsků v zimě neumožňuje obohatit naši stravu o dostatek slunečního vitamínu.
Někdo však přišel s tím, že bychom místo užívání pilulek mohli raději chodit do solária. Na toto téma zrovna vyšel důležitý odborný posudek. Co myslíte, že zjistili? Solárium jako zdroj vitamínu D: škodlivé, neškodné, užitečné?
Škodlivé. Minulé léto Světová zdravotnická organizace (WHO) zvýšila klasifikaci solárií a zařadila je mezi karcinogeny nejvyšší třídy. Máme důkazy ukazující, že slunění v soláriu může zvýšit riziko smrtelného druhu rakoviny kůže až o 75 %. Tato rakovina posunula solária do kategorie karcinogenů skupiny jedna, kam patří věci jako azbest, cigarety a arzén.
Dobře, hrozí nám tedy vyšší riziko rakoviny kůže, ale nepomůže snad vytvořený vitamín D ke snížení rizika vnitřních druhů rakovin natolik, že se rizika vyváží, třeba jako u přiměřeného slunění na slunci? Světlo vyrobené sluncem není to stejné jako světlo vytvářené v soláriu. Většina opalovacích zařízení vyzařuje především UVA paprsky, které jsou ve stimulaci syntézy vitaminu D docela neúčinné. Takže zdravotní přínosy mohou být zcela odděleny od rizik užívání doplňků s vitamínem D, které lze doporučit všem, kteří nechtějí nebo nemohou trávit dostatek času na slunci.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org