Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co dělat, když se nakazíte COVID-19?
Mohou se domácí mazlíčci jako kočky a psi virem nakazit a šířit ho dále?
V ideálním případě byste po nakažení měli být bezpečně izolováni od své rodiny v takzvané „horečkové klinice,“ zařízení zasvěceném posuzování, testování, léčení a třídění pacientů, aby neohrozili lidi, se kterými nakažení bydlí. Horečkové kliniky byly jednou ze strategií používaných v Číně ke zkrocení epidemie tím, že omezovaly roznášení nemoci v rodinách. Místo takových inovací je nejlepší volbou pokusit se uzdravit se doma a držet se od ostatních co nejvíce stranou. Ideálně byste se měli vyvarovat kontaktu s lidmi i domácími zvířaty a uzavřít se v „léčebném pokoji“ pokud možno i s vlastní koupelnou.
Mohou se nemocí nakazit i zvířata? Ve vzácných případech dochází k nakažení psů novým koronavirem, ale virus se u psovitých šelem špatně replikuje, psi neonemocní a zřejmě ani nepřenášejí virus dále. Tyto poznatky platí také pro SARS, kterým se nakazilo několik zvířat, měli pozitivní testy, ale vůbec virus nešířili na další.
Virus COVID-19 však prokázal dobrou schopnost replikovat se v tělech koček. Navíc se mu při pokusech podařilo přesunout i na další kočky umístěné v oddělených klecích, asi skrze kapénky, byť tyto kočky nemusely nutně i onemocnět. Průzkum na 102 kočkách z Wuhanu po pominutí nákazy odhalil důkazy o infekci u 15 z nich, pravděpodobně, tak jako u psích mazlíčků, šlo o případy přenosu z člověka na zvíře. Ve Spojených státech amerických byl prvním potvrzeným případem nakaženého zvířete tygr ze zoologické zahrady v Bronxu a následně i několik kočičích mazlíčků. Dosud nemáme žádné údaje o tom, že by byli domácí mazlíčci zdrojem infekce COVID-19 pro lidi. Spíše to vypadá, že je to přesně naopak.
Abyste snížili riziko roznášení nemoci, jste-li nakaženi, na další lidi, měli byste si překrývat nos a ústa kapesníkem při každém zakašlání a kýchnutí, vyhazovat použité kapesníky do koše a hned poté si vydezinfikovat ruce. O předměty osobní potřeby se nedělte, například o nádobí, ručníky a ložní prádlo. Často si myjte ruce. Pravidelně dezinfikujte všechny hojně dotýkané předměty, jako jsou telefony, kliky a toaletu, v místnosti, kde se léčíte a ve své koupelně. Ideálně pak mějte po ruce někoho, kdo za vás vydezinfikuje zbytek bytu. Odborníci na veřejné zdraví z Harvardovy univerzity doporučují pouštět na toaletě ventilátor. Otevření oken v léčebné místnosti pro zlepšení ventilace může také pomoci. Během epidemie SARS nemocniční oddělení s většími okny na větrání představovala pro zdravotní personál výrazně nižší riziko infekce. A poslední poznatek, na základě pokusů s jinými koronaviry může i použití zvlhčovače vzduchu, je-li vzduch suchý, snížit cirkulaci virů.
Většina lidí, kteří se nakazí COVID-19, se sama uzdraví bez jakékoliv potřeby vyhledat lékařskou pomoc. Pokud s nemocí ulehnete, chraňte lidi okolo sebe, odpočívejte, hydratujte se a sledujte své příznaky. Pokud se objeví vážné problémy, jako potíže s dýcháním, vytrvalá bolest či tlak na hrudi, vyhledejte lékařskou pomoc. Upozorněte lékaře nebo operátora na telefonu, že máte virus. Pokud to není tak vážné, zavolejte svému lékaři před návštěvou ordinace - může totiž pro vás mít zvláštní instrukce pro podezřelé z nakažení platné po vaši oblast.
CDC radí, že jakmile příznaky začnou mizet, jakmile jste tři celé dny bez horečky (bez použití léků srážejících horečku) a bylo to již nejméně jeden týden od propuknutí příznaků, můžete začít uvolňovat domácí izolační opatření. Světová zdravotnická organizace je v tom konzervativnější. Doporučují držet se v domácí karanténě celých 14 dní, pokud máte příznaky buď vy, nebo kdokoliv, s kým žijete.
Jste-li nemocní a musíte s někým sdílet místnost, měli byste nosit roušku. To bylo také původním účelem roušek, byly navrženy pro „kontrolu zdroje“ spíše než pro vlastní ochranu rouškou. Jejich účelem je chránit ostatní před vámi - namísto vás před ostatními. Koronaviry běžného nachlazení (stejně jako viry chřipky a rhinoviry) lze odhalit i ve vydechovaném vzduchu, nejen při kašli a kýchání. Chirurgické roušky proto mohou snížit množství virů, které vydechujete do světa. Zatím nevíme, jestli to platí i pro COVID-19, ale předseda stálého výboru Emerging Infectious Diseases z National Academy of Sciences řekl Bílému domu toto: „V současnosti dostupný výzkum podporuje možnost, že se SARS-CoV-2 může šířit bioaerosoly vyprodukovanými přímo vydechovaným vzduchem pacientů.“
Nemělo by to být překvapením. Konec konců, kapénky se nešíří pouze hlenem vymrštěným při kýchnutí. Mlha, v jakou se promění vydechovaný vzduch venku za chladného dne, názorně ukazuje, kolik kapiček z dýchacích cest vylučujeme. Ten obláček páry stoupající od úst je tvořen malinkými kapkami vody pocházejícími přímo z plic. Za horkého dne si lze představit, že vydechujete stejný obláček, jen jej nelze vidět. Buďme raději opatrní a předpokládejme, že virus v dechu skutečně vydechujeme.
Pokud nakažení jedinci vydechují virus, ještě než o svém nakažení vědí, možná by měli všichni lidé na veřejnosti nosit roušky. CDC takovému opatření napřed vzdorovalo, rozhodnutí, které generální ředitel čínského CDC označil za „velkou chybu.“ Americké CDC ustoupilo v dubnu, doporučilo „nošení látkové roušky přes obličej na veřejných místech, kde není jednoduché zajistit dostatečný společenský odstup“ - například v prodejnách potravin a v lékárnách. Otočka o 180 stupňů je asi nejvíce patrná z příspěvku hlavního hygienika USA: „Myslím to vážně lidi - PŘESTAŇTE KUPOVAT ROUŠKY!“, přičemž o pár týdnů později hygienik vystupoval ve videu, ve kterém ukazoval, jak si vyrobit roušku z šátku a gumiček. CDC ukazuje jednoduchý způsob výroby bez šití: bit.ly/CDCDIY.
Chirurgické roušky se kromě nemocným přicházejícím do styku s dalšími lidmi doporučuje nosit také při dezinfekci obydlí, které mohlo být vystaveno viru. Měli byste také nosit jednorázové rukavice, otevřít všechna okna při vytírání podlahy a čištění všech povrchů roztokem dezinfekce. Také vyperte všechno prádlo a oblečení, které jste měli na sobě, prostředkem na praní. Kontaminované prádlo držte daleko od svého těla a před vypráním ho neprotřepávejte. Vždy dbejte na to, abyste se nedotýkali očí, nosu a úst při sundávání roušky a abyste si poté pečlivě umyli ruce. Tyto instrukce najdete na https://bit.ly/COVIDcleaning.
Doporučení, aby veřejnost nenosila roušky, protože pak budou chybět zdravotníkům, kteří je potřebují více, sice dává smysl, ale je to spíše argument pro navýšení výroby roušek než pro odepření nošení ochrany populacím, které z toho teoreticky mohou těžit. Dokud však nejsou tyto roušky dostupné v dostatečném množství, doporučuje CDC používat látkové roušky a často je prát. O tom, jaké materiály jsou na roušky nejvhodnější a k čemu jsou dobré respirátory třídy N95, si povíme zase příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Zhang J, Zhou L, Yang Y, Peng W, Wang W, Chen X. Therapeutic and triage strategies for 2019 novel coronavirus disease in fever clinics. Lancet Respir Med. 2020;8(3):e11-e12.
- 10 things you can do to manage your COVID-19 symptoms at home. Centers for Disease Control and Prevention. April 11, 2020.
- Almendros A. Can companion animals become infected with Covid-19?. Vet Rec. 2020;186(12):388-9.
- Pet dog confirmed to have coronavirus. Vet Rec. 2020;186(9):265.
- Shi J, Wen Z, Zhong G, et al. Susceptibility of ferrets, cats, dogs, and other domesticated animals to SARS-coronavirus 2. Science. 2020.
- Zhang Q, Zhang H, Huang K, et al. SARS-CoV-2 neutralizing serum antibodies in cats: a serological investigation. bioRxiv.org. April 3, 2020.
- USDA Statement on the Confirmation of COVID-19 in a Tiger in New York. United States Department of Agriculture. April 6, 2020.
- Confirmation of COVID-19 in Two Pet Cats in New York. United States Department of Agriculture. April 22, 2020.
- What to Do If You Are Sick. Centers for Disease Control and Prevention.
- Allen J, Lipsitch M. 6 things to know if you're living with someone who has coronavirus, or think you might be. USA Today. March 24, 2020.
- Qian H, Zheng X. Ventilation control for airborne transmission of human exhaled bio-aerosols in buildings. J Thorac Dis. 2018;10(Suppl 19):S2295-2304.
- Jiang S, Huang L, Chen X, et al. Ventilation of wards and nosocomial outbreak of severe acute respiratory syndrome among healthcare workers. Chin Med J. 2003;116(9):1293-7.
- Casanova LM, Jeon S, Rutala WA, Weber DJ, Sobsey MD. Effects of air temperature and relative humidity on coronavirus survival on surfaces. Appl Environ Microbiol. 2010;76(9):2712-7.
- Cowling BJ, Lim WW. They’ve Contained the Coronavirus. Here’s How. The New York Times. March 13, 2020.
- World Health Organization. Coronavirus disease 2019 (COVID-19) situation report—65. Geneva: WHO. March 25, 2020.
- World Health Organization on Facebook. April 8, 2020.
- Chughtai AA, Seale H, Islam MS, Owais M, Macintyre CR. Policies on the use of respiratory protection for hospital health workers to protect from coronavirus disease (COVID-19). Int J Nurs Stud. 2020;105:103567.
- Leung NHL, Chu DKW, Shiu EYC, et al. Respiratory virus shedding in exhaled breath and efficacy of face masks. Nat Med. 2020.
- National Research Council 2020. Rapid Expert Consultation on the Possibility of Bioaerosol Spread of SARS-CoV-2 for the COVID-19 Pandemic (April 1, 2020). Washington, DC: The National Academies Press.
- Cohen J. Not wearing masks to protect against coronavirus is a ‘big mistake,’ top Chinese scientist says. Science. March 27, 2020.
- Recommendation Regarding the Use of Cloth Face Coverings. Centers for Disease Control and Prevention.
- U.S. Surgeon General on Twitter. February 29, 2020.
- Use Cloth Face Coverings to Help Slow Spread. Centers for Disease Control and Prevention.
- Interim Guidelines for Environmental Cleaning and Disinfection of Areas Exposed to Confirmed Case(s) of COVID-19 in Non-Healthcare Premises. National Environment Agency. January 25, 2020.
- Greenhalgh T, Schmid MB, Czypionka T, Bassler D, Gruer L. Face masks for the public during the covid-19 crisis. BMJ. 2020;369:m1435.
- Wouter Tolenaars. Beautiful girl breathing warm air during a cold autumn morning. 123rf.com.
Motion graphics by AvoMedia. Image credit: wanderingstock via Adobe Stock Photos. Image has been modified.