Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Nejlepší detox
Nejsilnějším stimulantem našeho jaterního detoxikačního enzymu je sulforafan, fytoživina obsažená v brokolici.
V dnešní době se velmi často mluví o detoxikaci, ale „skutek utek“. Naše játra však tělo skutečně detoxikují, celý den, každý den. Pokud chceme své tělo detoxikovat, nejlepší věc, kterou můžeme udělat, je posílit vlastní detoxikační enzymy jater. A sulforafan je nejsilnější přírodní posilovač enzymů fáze 2. To je jeden z našich jaterních detoxikačních systémů.
Kde sulforafan najdeme? Brokolice vytváří nejvíce sulforafanu ze všech známých rostlin. Měření je v mikromolech na gram osiva a brokolice na čerstvou váhu vychází jako nejbohatší zdroj, následuje kedluben, na třetím místě je květák. Je to zajímavé. Myslíte, že brokolice raab, což je drahá gurmánská pochoutka, za ty peníze stojí? Nestojí. Brokolice raab tvoří asi 500x méně sulforafanu než obyčejná brokolice.
Brokolice je výjimečný zdroj sulforafanu, ale paradoxně v této zelenině žádný nenajdete až do chvíle, kdy se do ní zakousnete. Asi znáte chemické světlice nebo svítící tyčinky, které nalomíte, a dvě chemikálie ve dvou různých přepážkách se smísí a odstartují chemickou reakci? Brokolice dělá totéž. V jedné části buňky je udržován enzym nazývaný myrosináza a v jiné části se nalézá látka zvaná glukorafanin. Nikde v brokolici se žádný sulforafan, což je látka, o kterou nám jde, nenachází až do doby, kdy chudinku brokolici začne žvýkat nějaký býložravý živočich. Buňky se rozdrtí, enzym se smísí s glukorafaninem, což je typ glukosinolátu, a zrodí se sulforafan. Hodující býložravec si pomyslí: „Fuj, to chutná jako brokolice,“ a raději uteče.
Rostlina sulforafan používá jako svou obranu před živočichy, kteří si na ní chtějí pochutnat. Brokolice rozhodně nepočítala s tím, že nad ní někdo vyzraje pomocí zálivky z citrónové šťávy, česneku a případně i s trochou tahini (sezamová pasta). Je to náš protiútok. Vždy se však ujistěte, že brokolici pokoušete, jinak z této kouzelné směsi tolik nevytěžíte.
V této studii měli lidé za úkol polykat první den brokolicové klíčky vcelku. A nějaký sulforafan se utvořil. Je zřejmé, že jejich žaludek zakročil a pomohl klíčky rozmělnit. Třetí den však dostali za úkol klíčky v ústech požvýkat. Můžete jasně vidět, o kolik více sulforafanu se tak do jejich těl vstřebalo. Žvýkejte, nebo o sulforafan přijdete.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Shapiro TA, Fahey JW, Wade KL, Stephenson KK, Talalay P. Chemoprotective Glucosinolates and Isothiocyanates of Broccoli Sprouts: Metabolism and Excretion in Humans. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2001 May;10(5):501-8.
- Nestle M. Broccoli sprouts as inducers of carcinogen-detoxifying enzyme systems: Clinical, dietary, and policy implications. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997 Oct 14;94(21):11149-51.
- West LG, Meyer KA, Balch BA, Rossi FJ, Schultz MR, Haas GW. Glucoraphanin and 4-hydroxyglucobrassicin contents in seeds of 59 cultivars of broccoli, raab, kohlrabi, radish, cauliflower, brussels sprouts, kale, and cabbage. J Agric Food Chem. 2004 Feb 25;52(4):916-26.
- Ishita Ahuja, Jens Rohloff, and Atle Magnar Bones. Defence mechanisms of Brassicaceae: implications for plant-insect interactions and potential for integrated pest management. A review. Agron. Sustain. Dev. 2010 30(2):311-48.
Images thanks to Fir0002 and Jawahar Swaminathan via Wikimedia Commons, and Bruce Wylde and Spencer.