Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Dopady masa z laboratoře na lidské zdraví: rezistence na antibiotika
Zázračnými antibiotiky se plýtvá, aby se kompenzovaly přeplněné, stresující a nehygienické podmínky na velkochovech. Je laboratorně pěstované maso řešením?
Pěstování svaloviny přímo z buněk namísto jejího vyřezávání ze zvířat by snížilo riziko onemocnění z potravin, které je nyní způsobeno kontaminací výkaly při porážce a vykuchávání jatečně upravených těl, protože by nedocházelo k výkalům, porážce a vykuchávání jatečně upravených těl. Kromě toho by se také snížila hrozba rezistence vůči antibiotikům.
Aby se kompenzovaly přeplněné, stresující a nehygienické podmínky v továrních chovech, jsou zvířatům hromadně podávána antibiotika. Hodně antibiotik - mluvíme o 20 milionech kilogramů lékařsky důležitých antibiotik ročně. Takže hospodářským zvířatům ve Spojených státech dáváme asi 2 miliony liber penicilinových léků a 15 milionů liber tetracyklinů. To je šílenství. Dostávají je přímo do krmiva a vody. Mluvíme o antibiotikách důležitých pro lidskou medicínu, která se kravám, prasatům a kuřatům podávají po tunách - po tisících tunách - přidávaných do krmiva nebo vody. A to vše bez lékařského předpisu. Devadesát sedm procent z desítek milionů kilogramů antibiotik podávaných hospodářským zvířatům ve Spojených státech je zakoupeno bez předpisu, tedy bez objednávky od veterináře. Chcete-li získat i jen pár miligramů penicilinu, potřebujete lékařský předpis, protože jde o zázračné léky, kterými se nesmí plýtvat. Mezitím však mohou farmáři se svými nákladními auty zajet až do obchodu s krmivy.
A nyní je polovina salmonel v maloobchodním mase (kuřecím, krůtím, hovězím a vepřovém) odolná vůči tetracyklinu. Asi čtvrtina bakterií je nyní rezistentní vůči třem nebo více celým třídám antibiotik, včetně některých rezistentních vůči ceftriaxonu, což je kriticky důležitý lék, který používáme k léčbě těžkých infekcí salmonelou, zejména u dětí.
Takovéto použití antimikrobiálních látek v zemědělství je nyní považováno za naléhavou hrozbu pro lidské zdraví, přičemž souvislost mezi používáním antibiotik u zvířat a rezistencí na antibiotika u lidí je považována za jednoznačnou.
Vše začíná v hovínkách. Dochází k selekci brouků rezistentních vůči antibiotikům, kteří se pak mohou šířit prostřednictvím masa nebo produktů kontaminovaných výkaly, nebo v křídlech, ve vzduchu, ve vodě či přenášených hmyzem. Existuje spousta cest, kterými mohou rezistentní superbakterie uniknout. Takže i když nejíte maso, můžete být ohroženi patogeny uvolněnými ze stresovaných, imunitně oslabených, kontaminantem napumpovaných hospodářských zvířat napumpovaných antibiotiky. To je jeden z důvodů, proč Americká asociace veřejného zdraví vyzvala k moratoriu na tovární farmy - veškeré znečištění okolních komunit.
Na každého muže, ženu a dítě ve Spojených státech připadá ročně více než pět tun zvířecího hnoje. Vše začíná u výkalů. Pěstované maso však znamená žádná střeva, žádné výkaly, žádné fekální infekce, žádná potřebná antibiotika a žádná rezidua fekálií nebo antibiotik, která v mase mohou potenciálně způsobit řadu vedlejších efektů, nejen přenos bakterií rezistentních na antibiotika na člověka.
A situace se zhoršuje, nikoli zlepšuje. V americkém živočišném zemědělství se nyní používá více antibiotik než kdykoli předtím. A není to jen proto, že chováme více zvířat. Prodej antibiotik v USA předstihuje produkci masa. Ano, produkce masa stoupá, ale podívejte se na nárůst prodeje antibiotik pro produkci masa. Vzhledem ke kombinované síle velkého zemědělského sektoru a velkých farmaceutických firem (které profitují z prodeje všech léků) je těžké si představit, že by se něco změnilo po politické stránce. Možná jedinou nadějí je změna na straně výroby.
Nezadržitelný nárůst superrezistentních kmenů bakterií je vážným celosvětovým problémem, který má každoročně za následek 700 000 úmrtí. A prognózy celosvětového používání antibiotik v potravinářské živočišné výrobě jsou zlověstné, do roku 2030 možná překročí 100 000 tun antibiotik napumpovaných do zvířat určených k výživě. Jednoduše řečeno, můžeme být na cestě k neléčitelným infekcím, protože používáme i některá antibiotika poslední záchrany, jako jsou karbapenemy, jen abychom ušetřili pár centů za kilo masa.
A nejde jen o bakterie přenášené potravinami. Jsou tu šílená kravská, prasečí a ptačí chřipka, které mají potenciál zabít miliony lidí. Jste skeptičtí? Mám pro vás knihu, kterou si díky autorově vynikající vypravěčské schopnosti zřejmě musíte přečíst.
Vzhledem k hrozbě, že se kuřata vracejí domů, považoval redakční článek v časopise American Journal of Public Health za zvláštní, že přestat je jíst nebo alespoň radikálně omezit jejich množství, které se konzumuje, je z velké části mimo pozornost jako významné opatření k prevenci příští chřipkové pandemie. Přesto se zdá, že lidstvo o této možnosti ani neuvažuje. Lidstvo však o této možnosti uvažovat nemusí, protože kuřat si můžete vyrobit, kolik chcete, bez vnitřností a plic.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bhat ZF, Morton JD, Mason SL, Bekhit AEDA, Bhat HF. Technological, Regulatory, and Ethical Aspects of In Vitro Meat: A Future Slaughter‐Free Harvest. Compr Rev. 2019;18(4):1192-1208.
- Bobkov M, Zbinden P. Occurrence of Veterinary Drug Residues in Poultry and Products Thereof. A Review. Chimia (Aarau). 2018;72(10):707-12.
- U.S. Food and Drug Administration. 2015 Summary Report on Antimicrobials Sold or Distributed for Use in Food-Producing Animals. December 2016.
- U.S. Food and Drug Administration. National Antimicrobial Resistance Monitoring System (NARMS) 2015 Integrated Report. 2017.
- Aitken SL, Dilworth TJ, Heil EL, Nailor MD. Agricultural Applications for Antimicrobials. A Danger to Human Health: An Official Position Statement of the Society of Infectious Diseases Pharmacists. Pharmacotherapy. 2016;36(4):422-32.
- Cordova C, Kar A. Playing Chicken with Antibiotics: Previously Undisclosed FDA Documents Show Antibiotic Feed Additives Don't Meet the Agency's Own Safety Standards. NRDC. 2014.
- Bhat ZF, Kumar S, Bhat HF. In vitro meat: A future animal-free harvest. Crit Rev Food Sci Nutr. 2017;57(4):782-9.
- American Public Health Association. Precautionary Moratorium on New Concentrated Animal Feed Operations. November 18, 2003.
- Greger M. The human/animal interface: emergence and resurgence of zoonotic infectious diseases. Crit Rev Microbiol. 2007;33(4):243-99.
- Bacanlı M, Başaran N. Importance of antibiotic residues in animal food. Food Chem Toxicol. 2019;125:462-6.
- Cima G. Antimicrobial sales outpace meat production: regulators, industry caution that sales may differ from use. J Am Vet Med Assoc. 2015;246(12):1279-80.
- Antibiotics in the 21st century: are we really safe?. EBioMedicine. 2018;38:1-2.
- Price LB, Koch BJ, Hungate BA. Ominous projections for global antibiotic use in food-animal production. PNAS. 2015;112(18):5554-5.
- Watkins RR, Smith TC, Bonomo RA. On the path to untreatable infections: colistin use in agriculture and the end of 'last resort' antibiotics. Expert Rev Anti Infect Ther. 2016;14(9):785-8.
- Bhat ZF, Fayaz H. Prospectus of cultured meat—advancing meat alternatives. J Food Sci Technol. 2011;48(2):125-40.
- Greger M. Bird flu: a virus of our own hatching. New York City, USA: Lantern Books; 2006.
- Qin C, Qin E. Review of "Bird Flu: A Virus of Our Own Hatching" by Michael Greger. Virol J. 2007;4:38.
- Benatar D. The chickens come home to roost. Am J Public Health. 2007;97(9):1545-6.