Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Len a střevní mikroflóra
Biliony prospěšných střevních bakterií žijících v našem těle lze považovat za takový dodatečný orgán. Metabolizují, detoxikují a aktivují mnoho klíčových složek naší stravy. Tvorba lignanů z fytoživinových prekurzorů nacházejících se převážně ve lnu je jednou z věcí, kterou mají na starosti.
Len má nejvyšší obsah „lignanů“ ze všech rostlinných potravin používaných k lidské spotřebě. Uvozovky jsou použity proto, že lněné semínko ve skutečnosti žádné lignany neobsahuje, tak jako brokolice ve skutečnosti neobsahuje sulforafan. Len obsahuje prekurzory lignanů, které naše prospěšné střevní bakterie přemění na lignany a umožní jejich vstřebání.
Takže lignany jsou výsledkem týmové práce. Mysleli jsme si, že naše tlusté střevo je jen trubice pro přemisťování zbytků a vstřebávání přebytečné vody. Nyní už víme, že v tlustém střevě sídlí něco, co bychom mohli považovat za samostatný orgán umístění v našem těle: střevní mikroflóra, biliony prospěšných bakterií. Ve střevě je nejhustší koncentrace mikrobů na světě. Naše prospěšné bakterie překračují metabolickou kapacitu jater stonásobně, některé sloučeniny detoxikují, jiné aktivují a zvyšují jejich biologickou dostupnost.
Možná se tím dá také vysvětlit, proč jsou záněty močových cest spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Užívání antibiotik může vyhubit některé z prospěšných bakterií, které nám pomáhají využívat všechny úžasné složky rostlinné stravy.
Myslím, že většina lidí má sklony zabývat se střevními bakteriemi až tehdy, kdy mají nějaký problém. Jenže zdravá střevní flóra není jen prostředkem k prevenci průjmu, dokáže také maximalizovat vstřebávání fytoživin přijatých ze stravy.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Possemiers S, Bolca S, Verstraete W, Heyerick A. The intestinal microbiome: a separate organ inside the body with the metabolic potential to influence the bioactivity of botanicals. Fitoterapia. 2011 Jan;82(1):53-66.
- Singh KK, Mridula D, Rehal J, Barnwal P. Flaxseed: a potential source of food, feed and fiber. Crit Rev Food Sci Nutr. 2011 Mar;51(3):210-22.
- Knekt P, Adlercreutz H, Rissanen H, Aromaa A, Teppo L, Heliövaara M. Does antibacterial treatment for urinary tract infection contribute to the risk of breast cancer? Br J Cancer. 2000 Mar;82(5):1107-10.
Image thanks to deanfotos66 / flickr