Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom se obávat účinků ochratoxinu?
Celkový poměr nákladů a přínosů mykotoxinů závisí na tom, které potraviny jsou kontaminovány.
Ochratoxin je popisován jako látka toxická pro imunitní systém, plod ve vývoji, ledviny, nervový systém a navíc je karcinogenní - ale ve studiích na zvířatech. Ochratoxin vyvolává ledvinovou toxicitu u některých druhů zvířat, ale o škodlivých účincích pro lidi máme jen málo záznamů. Proto je považován jenom za možný lidský karcinogen.
Zemědělský průmysl nás ujišťuje, že hladiny ochratoxinů jsou bezpečné, i když jíte hodně kontaminovaných potravin. Nejhorší dopad by mohly mít u malých dětí konzumujících hodně ovesných cereálií, ale i zde je celoživotní riziko rakoviny považováno za zanedbatelné. Odpůrci regulací mykotoxinů namítají, že bychom mohli jíst i více než 42 šálků ovesných vloček denně a nebyl by důvod k obavám. Jak na takové číslo přišli?
Vycházejí ze vztažné dávky u zvířat, z dávky toxinu, která způsobí 10% zvýšení patologičnosti. A poté, protože chceme být opatrní, vydělíme tuto dávku 500, což poslouží jako bezpečností korekční koeficient a výsledkem bude tolerovatelný denní příjem.
Co se týče rizika rakoviny, lze vyhledat nádorovou dávku. Dávku, která zvyšuje výskyt nádorů u laboratorních zvířat o 5 %, a výsledky extrapolovat směrem dolů až k „příjmu se zanedbatelným rizikem vzniku rakoviny“. Fakticky začlenili bezpečnostní faktor 5 000násobku. Zdá se vám to poněkud nahodilé, viďte? Co jiné však můžeme dělat? Nemůžeme záměrně lidem toxin podat a pozorovat, co se s nimi stane. Nicméně lidé ho přijímají stále. Nemůžeme prostě sledovat lidi a jejich stravování po delší čas a vypozorovat, jestli lidé konzumující více celozrnných obilovin, jako je oves, mají více rakoviny a kratší životy?
Jaká je spojitost mezi příjmem celozrnných potravin a úmrtností na všechny příčiny, na srdečně-cévní onemocnění a na rakovinu? Každých dodatečných 28 gramů celozrnných obilovin za den se pojí nejen s nižším rizikem rakoviny, ale i nižším rizikem úmrtí na všechny příčiny. Zde jsou všechny rozsáhlé studie rakoviny. Každá jedna z nich našla jedině trend ke snižování rizika rakoviny.
Z toho plyne, že škodlivé účinky nelze potvrdit v populačních studiích. To ještě neznamená, že je ochratoxin nutně neškodný. Ovšem žádné riziko, které by představoval, nedokáže převážit známé přínosy konzumace celozrnných obilovin. Zdraví prospěšné látky v celozrnných obilovinách, například antioxidanty, mohou dokonce přímo zmírňovat dopady mykotoxinů tím, že chrání buňky před poškozením. Takže i hojná konzumace ovoce a zeleniny může pomoci. Tak či onak, zdravá strava může hrát výraznou roli v potlačení rizika.
Když si to shrneme, zdravé potraviny jako celozrnné obiloviny jsou v pořádku, ale mohly by na tom být lépe, kdyby neobsahovaly ochratoxin. Naopak ne zrovna zdravé potraviny, jako vepřové maso a víno, jsou kvůli obsahu mykotoxinu ještě škodlivější. Ochratoxin byl detekován například i ve 44 % vzorků testovaného vepřového masa.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nguyen KTN, Ryu D. Concentration of ochratoxin A in breakfast cereals and snacks consumed in the United States. Food Cont. 2014;40:140-4.
- Mitchell NJ, Chen C, Palumbo JD, et al. A risk assessment of dietary Ochratoxin a in the United States. Food Chem Toxicol. 2017;100:265-73.
- Wu F, Bui-Klimke T, Naumoff Shields K. Potential economic and health impacts of ochratoxin A regulatory standards. World Mycotoxin J. 2014; 7(3):387-98.
- Kuiper-Goodman T, Hilts C, Billiard SM, Kiparissis Y, Richard ID, Hayward S. Health risk assessment of ochratoxin A for all age-sex strata in a market economy. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2010;27(2):212-40.
- Zhang B, Zhao Q, Guo W, Bao W, Wang X. Association of whole grain intake with all-cause, cardiovascular, and cancer mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis from prospective cohort studies. Eur J Clin Nutr. 2018;72(1):57-65.
- Zong G, Gao A, Hu FB, Sun Q. Whole Grain Intake and Mortality From All Causes, Cardiovascular Disease, and Cancer: A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. Circulation. 2016;133(24):2370-80.
- Nugent AP, Thielecke F. Wholegrains and health: Many benefits but do contaminants pose any risk? Nutr Bulletin. 2019;44(2):107-15.
- Thielecke F, Nugent AP. Contaminants in Grain-A Major Risk for Whole Grain Safety?. Nutrients. 2018;10(9):1213.
- Carballo D, Moltó JC, Berrada H, Ferrer E. Presence of mycotoxins in ready-to-eat food and subsequent risk assessment. Food Chem Toxicol. 2018;121:558-65.