Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Měli bychom se obávat aflatoxinu?
Existuje "syndrom toxických plísní"? A co dělat s kontaminací potravin toxickými plísněmi?
V posledních letech je plíseň obviňována ze všech možných subjektivních potíží. Máme jen málo vědeckých důkazů, že by s nimi plíseň jakkoliv souvisela. Nicméně koncept „syndromu toxické plísně“ vstoupil do veřejného povědomí a je šířen pochybnými dravými praktikami těch, kteří si vydělávají testováním domů na plísňové spory nebo testováním lidské moči a krve. Všechny ty testy jen dále šíří dezinformace a vedou ke zbytečným a mnohdy i horentním útratám pacientů zoufale hledajících diagnózu. „Udržování tohoto mýtu velmi pomáhají šarlatáni, kteří věří, že vakcína proti spalničkám způsobuje autismus, homeopatie funguje a flór z vody by měl být odstraněn.“
Ovšem kontaminace potravin mykotoxiny vyvstává jako legitimní problém a důvod k vážným obavám. Možná ještě větší než jiné kontaminující látky v potravě. Zatím byly identifikovány stovky různých typů, ale jen jeden je dosud klasifikován jako známý lidský karcinogen, a to aflatoxin. O ochratoxinu už jsem mluvil jak o možném lidském karcinogenu, nicméně v případě aflatoxinu se již ví, že u lidí způsobuje rakovinu. Aflatoxiny dokonce patří mezi nejsilnější známé karcinogeny.
Bylo například odhadnuto, že zhruba pětina všech případů rakoviny jater může být přisouzena aflatoxinům. Jelikož je rakovina jater třetí nejčastější smrtící rakovinou na světě a zabíjí ve velmi krátkém čase od diagnózy, je přispění aflatoxinů k této smrtící rakovině docela významné. Jakmile se do jídla jednou dostanou, už je skoro nijak nelze odstranit. Například tepelná úprava nepomáhá. Když se tedy dostanou do plodin nebo masa, mléka a vajec od zvířat konzumujících tyto plodiny, je pozdě. Musíme proto kontaminaci zabránit. A to v této zemi děláme již celé dekády. Kvůli vládním regulacím firmy často testují vzorky na aflatoxin. Důsledkem jsou finanční ztráty ve výši miliard dolarů ročně. A může být ještě hůř, pokud změna klimatu zhorší kontaminaci aflatoxinem v tzv. středozápadním kukuřičném pásu.
Na úrovni spotřebitelů jde o problém veřejného zdraví spíše v méně industrializovaném světě, například v afrických zemích, kde podmínky svědčí plísním a farmáři si tam nemohou dovolit vyhazovat plodiny v hodnotě miliard dolarů. Aflatoxiny skutečně zůstávají hrozbou pro veřejné zdraví v Africe, venkovské Číně a jihovýchodní Asii. Prakticky tak postihují více než polovinu lidstva. Lze tím i vysvětlit, proč je výskyt rakoviny jater v těchto oblastech až 30x vyšší a proč v USA nebo Evropě nejde o výrazný problém.
Například jen jedno procento Američanů má v krvi detekovatelné hladiny aflatoxinů. A proč vůbec to 1 %? FDA pracuje na tom, aby hladiny vystavení těmto toxinům udržovala nikoliv co nejnižší možné, ale tak nízké, jak je to ještě praktické. V Kalifornii například došlo k nárůstu výskytu nepřijatelných hladin aflatoxinů v pistáciích, mandlích a fících. Nepřijatelných hladin pro Evropu. Takže se to dotklo exportu, ale pro americké zákazníky nešlo o nepřijatelné zamoření, jelikož zde povolujeme dvojnásobnou kontaminaci aflatoxiny.
Fíky jsou jedinečné v tom, že se mohou sušit přímo na stromě. Kvůli tomu jsou obzvláště náchylné na kontaminaci aflatoxiny. Bylo by zajímavé znát spotřebu fíků u toho1 % Američanů, kterým vyšel pozitivní test na aflatoxin. Kdyby byly na vině fíky, doporučil bych lidem diverzifikovat konzumaci sušeného ovoce. Ovšem ořechy jsou pro nás tak dobré, že je v jídelníčku skutečně chceme ponechat. Přínosy pro kardiovaskulární zdraví převažují nad karcinogenností. Každý rok zabrání tisícům mrtvic a srdečním infarktům na jeden případ způsobené rakoviny jater. „Proto populační zdravotní přínosy navýšení konzumace ořechů snadno převáží rizika spojená s vyšším vystavením aflatoxinům.“
Došli jsme k závěru, že aflatoxin představuje problém především v rozvojovém světě, a proto zůstává z velké části ostudně ignorovaným globálním zdravotním problémem. Tam, kde problému věnují pozornost, je podnětem z velké části jen nutnost vyhovět přísným regulacím pro dovoz do bohatších zemí světa. Nejde jim o ochranu miliard lidí vystavovaných aflatoxinům na denní bázi.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Chang C, Gershwin ME. The Myth of Mycotoxins and Mold Injury. Clin Rev Allergy Immunol. 2019;57(3):449-55.
- Omotayo OP, Omotayo AO, Mwanza M, Babalola OO. Prevalence of Mycotoxins and Their Consequences on Human Health. Toxicol Res. 2019;35(1):1-7.
- Moretti A, Logrieco AF, Susca A. Mycotoxins: An Underhand Food Problem. Methods Mol Biol. 2017;1542:3-12.
- Hemeryck LY, Vanhaecke L. Diet-related DNA adduct formation in relation to carcinogenesis. Nutr Rev. 2016;74(8):475-89.
- Alshannaq A, Yu JH. Occurrence, Toxicity, and Analysis of Major Mycotoxins in Food. Int J Environ Res Public Health. 2017;14(6):632.
- Ashiq S, Hussain M, Ahmad B. Natural occurrence of mycotoxins in medicinal plants: a review. Fungal Genet Biol. 2014;66:1-10.
- Wu F. Aflatoxin exposure and chronic human diseases: Estimates of burden of disease. International Food Policy Reseach Institute (IFPRI). 2013;20(3):2.
- Kumar P, Mahato DK, Kamle M, Mohanta TK, Kang SG. Aflatoxins: A Global Concern for Food Safety, Human Health and Their Management. Front Microbiol. 2017;7:2170.
- Schmidt CW. Breaking the mold: new strategies for fighting aflatoxins [published correction appears in Environ Health Perspect. 2014 Jun;122(6):A148]. Environ Health Perspect. 2013;121(9):A270-5.
- Smith MC, Madec S, Coton E, Hymery N. Natural Co-Occurrence of Mycotoxins in Foods and Feeds and Their in vitro Combined Toxicological Effects. Toxins (Basel). 2016;8(4):94.
- Mitchell NJ, Bowers E, Hurburgh C, Wu F. Potential economic losses to the US corn industry from aflatoxin contamination. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess. 2016;33(3):540-50.
- Ismail A, Gonçalves BL, de Neeff DV, et al. Aflatoxin in foodstuffs: Occurrence and recent advances in decontamination. Food Res Int. 2018;113:74-85.
- Liu Y, Chang CC, Marsh GM, Wu F. Population attributable risk of aflatoxin-related liver cancer: systematic review and meta-analysis. Eur J Cancer. 2012;48(14):2125-36.
- Ortega-Beltran A, Moral J, Picot A, Puckett RD, Cotty PJ, Michailides TJ. Atoxigenic Aspergillus flavus Isolates Endemic to Almond, Fig, and Pistachio Orchards in California with Potential to Reduce Aflatoxin Contamination in these Crops. Plant Dis. 2019;103(5):905-12.
- Karbancioglu-Güler F, Heperkan D. Natural occurrence of fumonisin B1 in dried figs as an unexpected hazard. Food Chem Toxicol. 2009;47(2):289-92.
- Bircan C. Incidence of ochratoxin A in dried fruits and co-occurrence with aflatoxins in dried figs. Food Chem Toxicol. 2009;47(8):1996-2001.
- Eneroth H, Wallin S, Leander K, Nilsson Sommar J, Åkesson A. Risks and Benefits of Increased Nut Consumption: Cardiovascular Health Benefits Outweigh the Burden of Carcinogenic Effects Attributed to Aflatoxin B₁ Exposure. Nutrients. 2017;9(12):1355.
- Wild CP, Gong YY. Mycotoxins and human disease: a largely ignored global health issue. Carcinogenesis. 2010;31(1):71-82.