Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potraviny, kterým se vyhnout při prevenci propustného střeva
Vyvarujte se těchto potravin a předejděte propustnému střevu: běžné léky, potraviny a nápoje mohou narušit integritu naší střevní bariéry.
Střevní propustnost, prosakování střevní stěny, může být novým cílem při léčení a prevenci onemocnění. Střeva mají spoustu malých záhybů, proto by celá střevní bariéra pokryla plochu více než 370 metrů čtverečních. To je větší plocha než tenisový kurt. Proto střevo spotřebuje na svůj chod zhruba 40 % kalorického výdeje.
Stále přibývá důkazů spojujících narušení integrity střevní bariéry s rozvojem celé řady zdravotních potíží, například zánětlivého onemocnění střev. Tady vědci měřili propustnost střevní bariéry pomocí modrého barviva. Pokud jste zdraví, barvivo zůstane ve střevech. U velmi nemocných jedinců se může dostat do krve kvůli rozpadu bariéry. Propustné střevo však nemáte jen tehdy, když skončíte na JIP.
Už užití obyčejného aspirinu nebo ibuprofenu bariéru poškodí. Je to tak, dvě tablety extra silného aspirinu i dvě tablety klasického aspirinu už při jediném užití mohou zvýšit propustnost vašeho střeva. Výsledky značí, že i zdraví jedinci by měli přistupovat k užívání aspirinu s určitou opatrností, jelikož může způsobit dysfunkci jejich gastrointestinální bariéry.
A co pufrovaný aspirin? V účinku není žádný rozdíl: obyčejný aspirin i pufrovaný aspirin (Bufferin) způsoboval četné eroze vnitřní výstelky žaludku i střev. Zavedením sondy do krku můžete pozorovat velké léze a zarudlé oblasti u 90 % jedinců užívajících aspirin nebo Bufferin v souladu s doporučeným dávkováním. Za kolik hodin dojde k poškození? Žádné hodiny, stačí 5 minut. Paracetamol, v USA prodávaný jako Tylenol, by byl lepší volbou, pokud nemáte problémy s játry. Navzdory očekávání doplňky s vitamínem C místo pomoci učinily aspirinem vyvolané zvýšení propustnosti střeva ještě horším.
Je to zajímavé, možná proto jsou nesteroidní protizánětlivé léky jako aspirin, ibuprofen a naproxen zapleteny až do 25 % případů anafylaxe po jídle. Jinými slovy, zvyšují riziko život ohrožujícího záchvatu potravinové alergie na více než desetinásobek. Pravděpodobně je to tím, že tyto léky zvyšují propustnost střevní bariéry. Kvůli tomu proniknou maličké kousky jídla do krve. Dobře, ale proč riziko zvyšuje také pohybová aktivita?
Namáhavé cvičení, například hodina na 70 % maximální kapacity, může přesunout tolik krve do svalů, pryč z vnitřních orgánů, že dojde k dočasnému poškození střev a následné mírné střevní propustnosti. Poškození může být větší, pokud sportovci užívají ibuprofen nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky, což je naneštěstí běžná praktika.
Alkohol může být dalším rizikovým faktorem pro potravinový alergický záchvat z toho stejného důvodu: zvyšuje propustnost střev. Jakmile alkohol vyřadíte, střeva se mohou krásně zahojit.
Jaké další složky stravy střevní bariéru poškozují? Zvýšená konzumace nasyceného tuku nacházejícího se v mase, mléku a nezdravém jídle může podpořit růst škodlivých bakterií, které produkují plyn páchnoucí jako zkažená vejce - sirovodík. Ten pak rozkládá ochrannou vrstvu hlenu. Považuje se za jasné, že tučná strava obecně nepříznivě ovlivňuje zdraví střev narušováním systému střevní bariéry prostřednictvím celé škály mechanismů. Jenže valná většina studií citovaných u negativních účinků tučné stravy na propustnost střev byla provedena na laboratorních zvířatech nebo v Petriho misce. Jak je to doopravdy se dozvíme až po otestování.
Výskyt obezity a dalších kardiometabolických poruch prudce stoupá paralelně s přechodem z tradiční nízkotučné stravy na dnešní tučnou stravu. Víme, že narušení prospěšné střevní mikroflóry je spojováno s vysokým rizikem mnoha nemocí. Studie na hlodavcích nám naznačují, že tučná strava vede k nerovnováze v mikroflóře a narušení střevní bariéry. Důsledkem je nemoc. Abychom si spojili všechny souvislosti, potřebujeme intervenční studii na lidech. A tady ji máme. Šestiměsíční randomizovaná kontrolovaná studie účinků tuků ve stravě na střevní mikroflóru. Vyšší konzumace tuku se skutečně pojila s nežádoucími změnami ve střevní mikroflóře a výskytem ukazatelů zánětu v krvi. A pozor, nešlo o maso a mléko. Vědci jen zaměňovali rafinované obiloviny s rafinovanými oleji. Například místo bílé rýže a bílé mouky dali olej. Tato zjištění naznačují, že státy teprve přecházející na západní stravování by měly varovat před přidáváním tuku do stravy. A státy, které si již západní jídelníčky stihly osvojit, by měly doporučovat snižování příjmu tuku.
Zatím jsme si řekli, čemu se pro prevenci propustného střeva vyvarovat. Existují také potraviny, které umí propustné střevo zahojit? Na to se podíváme příště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Bischoff SC, Barbara G, Buurman W, et al. Intestinal permeability—a new target for disease prevention and therapy. BMC Gastroenterol. 2014;14:189.
- Angarita SAK, Duarte S, Russell TA, et al. Quantitative measure of intestinal permeability using blue food coloring. J Surg Res. 2019;233:20-5.
- Lambert GP, Schmidt A, Schwarzkopf K, Lanspa S. Effect of aspirin dose on gastrointestinal permeability. Int J Sports Med. 2012;33(6):421-5.
- Hoftiezer JW, O’Laughlin JC, Ivey KJ. Effects of 24 hours of aspirin, Bufferin, paracetamol and placebo on normal human gastroduodenal mucosa. Gut. 1982;23(8):692-7.
- Bhatt AP, Gunasekara DB, Speer J, et al. Nonsteroidal anti-inflammatory drug-induced leaky gut modeled using polarized monolayers of primary human intestinal epithelial cells. ACS Infect Dis. 2018;4(1):46-52.
- Sequeira IR, Kruger MC, Hurst RD, Lentle RG. Ascorbic acid may exacerbate aspirin-induced increase in intestinal permeability. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2015;117(3):195-203.
- Bartra J, Araujo G, Muñoz-Cano R. Interaction between foods and nonsteroidal anti-inflammatory drugs and exercise in the induction of anaphylaxis. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2018;18(4):310-6.
- van Wijck K, Lenaerts K, van Loon LJC, Peters WHM, Buurman WA, Dejong CHC. Exercise-induced splanchnic hypoperfusion results in gut dysfunction in healthy men. PLoS One. 2011;6(7):e22366.
- van Wijck K, Lenaerts K, van Bijnen AA, et al. Aggravation of exercise-induced intestinal injury by Ibuprofen in athletes. Med Sci Sports Exerc. 2012;44(12):2257-62.
- Donnadieu-Rigole H, Pansu N, Mura T, et al. Beneficial effect of alcohol withdrawal on gut permeability and microbial translocation in patients with alcohol use disorder. Alcohol Clin Exp Res. 2018;42(1):32-40.
- Rinninella E, Cintoni M, Raoul P, et al. Food components and dietary habits: keys for a healthy gut microbiota composition. Nutrients. 2019;11(10):2393.
- Rohr MW, Narasimhulu CA, Rudeski-Rohr TA, Parthasarathy S. Negative effects of a high-fat diet on intestinal permeability: a review. Adv Nutr. 2020;11(1):77-91.
- Wan Y, Wang F, Yuan J, et al. Effects of dietary fat on gut microbiota and faecal metabolites, and their relationship with cardiometabolic risk factors: a 6-month randomised controlled-feeding trial. Gut. 2019;68(8):1417-29.