Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Upoutávka na knihu Jak nestárnout
Předobjednejte si mou novou knihu Jak nestárnout, která vyjde letos v prosinci!
Je možné, že nic jako přirozené úmrtí na stáří neexistuje. Studie z více než 42 000 pitev na stoletých lidech odhalila, že lidé žijící přes sto let nakonec ve 100 % prověřených případů podlehli onemocněním. Ačkoliv většina z nich byla i vlastními lékaři vnímána před smrtí jako zdravá, nikdo z nic nezemřel „na stáří“. Zemřeli na onemocnění, nejčastěji na srdeční infarkt.
Jestliže stárnutí zabíjí skrze onemocnění, proč není má kniha How Not to Die (Jak nezemřít) jedinou knihou o dlouhověkosti, co potřebujeme? V knize probírám vše, co můžeme udělat pro prevenci, zastavení a zvrácení každé z 15 nejčastějších příčin úmrtí. Začínáme se srdečním onemocněním, které je nejen nejčastějším zabijákem stoletých lidí, ale i mužů a žen obecně. Odhady říkají, že tomu tak zůstane i v následujících dekádách. A je to pravda?
Protože ten vůbec největší rizikový faktor pro většinu smrtelných onemocnění je stáří, dalo by se argumentovat, že hlavní příčinou úmrtí je skutečně stárnutí. Míra úmrtnosti se exponenciálně zvyšuje u onemocnění souvisejících s věkem jako srdeční onemocnění, rakovina, mrtvice a demence. Takže ano, ve stejné věkové kategorii může vysoká hladina cholesterolu zvyšovat vaše riziko srdečního onemocnění až 20x, ale 80letý člověk má 500x vyšší riziko prodělání srdečního infarktu ve srovnání s dvacátníkem.
Je pravda, že rostlinné stravování může snížit riziko demence dokonce až třikrát, ale rozdíl ve výskytu demence u lidí starších 85 let a u lidí mladších 65 let je 300násobek. Důvodem, proč se zaměřujeme třeba na cholesterol, je modifikovatelnost tohoto rizikového faktoru. Co kdyby byla modifikovatelná i rychlost stárnutí?
Místo našeho současného postupného přístupu zaměření se na jednotlivé degenerativní nemoci bychom mohli zkusit zpomalit samotný proces stárnutí. Pamatuji si, jak jsem v dětství jako šprt plánoval v dospělosti najít lék na rakovinu. I kdyby byly eliminovány všechny druhy rakoviny, tak by se průměrné očekávané dožití v USA zvedlo jen o tři roky. Proč? Protože vyhnutí se rakovině by jen znamenalo oddálení úmrtí na něco jiného jako srdeční infarkt nebo mrtvici. Když nás nedostane jedna nemoc stáří, dostane nás jiná. Proč si hrát na babu a řešit každou nemoc zvlášť, když pokrok ve zpomalení procesu stárnutí může řešit všechny tyto problémy najednou.
Představte si, že by existovala intervence, která by nejen snížila riziko nejčastějších zabijáků lidí, ale také artritidy, osteoporózy a smyslového postižení. Už zpomalení stárnutí o sedm let, že by například průměrný 65letý měl stejný zdravotní profil a riziko nemocí jako dnešní 58letý, by dokázalo snížit všem riziko úmrtí, slabosti a invalidity na polovinu. Tato rizika se totiž obvykle za sedm let zdvojnásobují.
Právě proto jsem napsal knihu o (ne)stárnutí, How Not to Age.
Problém je, že obor zaměřený na omlazování je nepochybně plodnou půdou pro podfuky, podvody a schémata pro rychlé zbohatnutí. Jak napsal bývalý prezident Gerontological Society of America, dosud existovalo jen „málo témat, která by byla více zavádějící, nekritická a přinášející větší profit pro bezohledné podnikatele“. Nejen, že populární literatura na toto téma skrývá obrovské množství misinformací, ale i většina vědců z oboru proti stárnutí známá veřejnosti je „bezohlednými dodavateli šarlatánských prostředků,“ jak se vyjádřil šéfredaktor jednoho předního gerontologického časopisu.
Je jednoduché nechat se ošálit charismatickým guru, ale když se jedná o něco tak životně důležitého jako je naše zdraví a spokojenost naší rodiny, neměli bychom se spoléhat na něčí zkušenost, ale na důkazy. Proto zásadně ke všemu cituji zdroje. Kniha How Not to Die (Jak nezemřít) měla asi 2 000 citací. Kniha How Not to Diet (Jak nedietovat) 5 000. Kniha o (ne)stárnutí How Not to Age má nakonec dokonce 13 000 citací. Ke všem mám pro vás i klikatelné odkazy online, abyste se dostali k původním zdrojům.
Mou inspirací pro napsání knihy How Not to Age byl konsensuální dokument zvaný „Intervence pro zpomalení stárnutí lidí“ sestavený předními výzkumníky v oblasti medicíny proti stárnutí (např. doktoři Longo, Sinclair, Fontana, opravdové špičky). Spojili se, aby identifikovali ty nejslibnější strategie pro boj se stárnutím. Identifikovali seznam „nezbytných cest“ zahrnující například léky, které zablokují hormon IGF-1 nebo léky blokující enzym TOR. Když jsem si výpis procházel, došla mi jedna věc: Počkat, všechny tyto cesty ke stárnutí lze regulovat i stravou. Z toho se stala úvodní část mé nové knihy.
Věda o stárnutí je popisována jako „nejdynamičtější a nejprovokativnější v moderní biologii“. Pokus klasifikovat teorie stárnutí vydaný před více než třiceti lety identifikoval přes 300 takových teorií a od té doby číslo dále roste. V první části knihy identifikuji 11 nejslibnějších cest ke zpomalení hodin času; každou zakončuji praktickými nápady, jak na ně cílit přirozeným způsobem pomocí stravy a úpravy životosprávy.
Druhá část je zaměřená na optimální režim proti stárnutí. Pravděpodobnost dožití 100 let stoupla ze zhruba 1 : 20 000 000 až na 1 : 50. Proč se to některým podaří a jiným ne? Nejde jen o výběr lepších rodičů. Studie sledující jednovaječná dvojčata nám naznačují, že jen 25 % variabilit v délce života lze vysvětlit genovou dědičností. Média zbožňují příběhy o tvrdých stoletých lidech, kteří přisuzují svou dlouhověkost kombinaci sádla, vodky a oblíbené značky cigaret. Ale jak staletí a ještě starší (lidé nad 110 let) doopravdy jedí a žijí?
Které potraviny a nápoje jsou nejlepší a nejhorší? Co červené víno, ryby, olivový olej, káva? Rozebírám „vitamín dlouhověkosti“, ergothionein, Achillovu patu vegetariánů, a ideální cvičení i spánkové rutiny.
Ve třetí části se dostaneme k jádru věci. Co můžeme dělat, abychom si zachovali kosti, střeva, měchýř, oběh, vlasy, sluch, hormonální rovnováhu, imunitní funkci, zdraví kostí, dobrou mysl, svaly, sexuální život, kůži, zuby, zrak a nakonec i důstojnost při umírání. O každém tématu mám celou kapitolu.
Věděli jste, že 85 % rizika zlomenin kostí nemá nic společného s minerální hustotou kostí? V kapitole „Jak neztrácet kosti“ to vysvětluji a mluvím o výhodách a nevýhodách nových léků na osteoporózu, jaké doplňky stravy zvážit, a jaké máme přírodní prostředky pro ochranu kostry.
Diskutuji zachování funkce střev v kapitole číslo dvě. Diskutuji řešení epidemie zácpy, správnou pozici, projímadla a doplňky s vlákninou. Také porovnávám šest různých screeningových strategií rakoviny tlustého střeva a způsoby její prevence. Dále funkci močového měchýře, močovou inkontinenci a zvětšení prostaty.
V kapitole o oběhové soustavě probírám, jak „normální“ hladina cholesterolu nebo krevní tlak není až tak skvělá ve společnosti, kde je normální, aby lidé náhle umírali na srdeční infarkty a mrtvice. Probereme statiny a stenty a co je nejdůležitější, léčení samotné příčiny selhání funkce tepen.
„Zachování vlasů“ se týká barvy i množství. Proč nám šednou a vypadávají vlasy, a co proti tomu můžeme dělat? Zaměřím se i na léky, doplňky stravy a zákroky, stejně jako výživové a lokální metody ošetření.
V kapitole „Zachování sluchu“ probereme naslouchátka, odstraňování ušního mazu a skutečnost, že v některých kulturách neexistuje věkem podmíněná ztráta sluchu. Co se od nich můžeme naučit, abychom si ochránili vnitřní ucho?
V kapitole o hormonech prozkoumám trháky z omlazujících „léčeb“ jako injekce s růstovými hormony, DHEA, dále zachování ženské plodnosti, hormonální terapii menopauzy, přírodní alternativy při potížích jako návaly horka a klady a zápory testosteronové terapie proti tzv. mužské „andropauze“.
V kapitole o imunitě pokryji potraviny posilující imunitu pro zlepšení dohledu nad rakovinou a obranu před infekcí, prozkoumám roli doplňků stravy jako ženšen, vitamín D a zinek a pomohu vám se rozhodnout, jestli se nechat naočkovat proti chřipce, zápalu plic a pásovému oparu.
Kapitola o kloubech se v rychlosti zmiňuje o bolestech zad, ale zaměřuje se hlavně na osteoartritidu, pokrývá léky na předpis i ty volně prodejné, injekce, operaci kolene, lokální léčbu, potraviny tlumící zánět a kloubní doplňky jako glukosamin a chondroitin.
„Zachování mysli“ se zabývá epidemií demence. Rozebírám Alzheimerovu chorobu, vaskulární demenci, rychle zvrátitelné příčiny demence, kontroverzní nové léky, tzv. doplňky na mozek jako ginkgo, roli hliníku v chronických infekcích, jako je HSV. A co je nejdůležitější, co můžeme udělat pro prevenci, zastavení a dokonce i zvrácení kognitivního úpadku.
V „Zachování svalů“ se zabývám tím, co můžeme udělat proti ztrátě svalů a slabosti ve stáří, rozebírám potřebu bílkovin u seniorů a doplňky stravy jako kreatin. Zmíním se i o esenciálním třesu.
Pak přejdeme na „Zachování sexuálního života“. Probírám nejlepší způsoby, přírodní i jiné, jak zlepšit mužské i ženské libido a funkci. Mluvím o změně tělesného pachu ve stáří, nejlepším zvlhčení vagíny a lubrikantech. Roli bylinek jako ašvaganda a maca kořen.
(Pochopím, pokud budete chtít přeskočit rovnou k této kapitole.)
Pak si povíme o péči o pleť. Probereme klady a zápory chemických peelingů, laserového resurfacingu, face-liftů, botoxu a injekcí s výplní. Dále jak můžeme předcházet vráskám a léčit je lokálně i zevnitř stravou. Jaký opalovací krém je nejbezpečnější? Jakou hodnotu mají hydratační krémy, alfa-hydroxykyseliny, retinoidy, doplňky s kolagenem a omlazující krémy a séra? Podíváme se i na křečové žíly. Dále zdraví nehtů, od lámavých nehtů po plísně na nehtech u nohou a roli doplňků na nehty, jako je biotin.
V kapitole „Zachování zubů“ se zakousneme do periodontálního onemocnění, ztráty zubů, kloktání olejem, fluoridu a detailně si povíme o nejlepší ústní vodě.
V kapitole o zraku se zaměřuji na výživová řešení šedého zákalu, zeleného zákalu a makulární degenerace, včetně role luteinu a zeaxanthinu.
Poslední kapitola v této části, „Zachování důstojnosti“, poskytuje ujištění, že můžete mít kontrolu nad svým konečným osudem.
Poslední část, „Omlazující osmička Dr. Gregera“, má za cíl vytvořit akční plán doplňující mou Denní dvanáctku z knihy Jak nezemřít. Navíc k hojnosti doporučení vypsaných napříč celou knihou je tato sekce navržena tak, aby vypíchla konkrétní potraviny, doplňky stravy a návyky, které mají potenciál poskytnout nejlepší šanci pro zpomalení stárnutí a prodloužení života.
Mým cílem s touto knihou bylo pokrýt ze všech možných úhlů sestavení ideální stravy a životního stylu pro ten nejdelší a nejzdravější život, jak dokumentuje bilance nejlepších vědeckých důkazů.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org