Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Ledová strava
Vysoký obsah vody v rostlinných potravinách může pomoci vysvětlit, proč jsou lidé konzumující rostlinnou stravu v průměru štíhlejší. Mohl by mít led ještě „méně“ kalorií než voda, jelikož ho naše tělo musí nejprve zahřát?
Pokud fytoživiny mohou změnit střevní flóru způsobem, který lidem pomůže zhubnout, pak byste očekávali, že lidé konzumující stravu s rostlinným základem budou mít významně odlišné populace mikrobů ve svém tlustém střevě. Je to tak, vědci na to přišli už před čtyřiceti lety. Může to také pomoci vysvětlit, proč lidé na rostlinné stravě bývají často štíhlejší.
Dalším důvodem, proč mohou být různé typy vegetariánství spjaty s lepší schopností udržovat si váhu, může být vyšší obsah vody v rostlinných potravinách. Ovoce a zelenina obsahují v průměru 80-90 % vody. Stejně jako vláknina může zvětšit objem potravy bez přidání kalorií i voda. Kognitivní experimenty ukázaly, že lidé mají sklon jíst určitý objem potravin. Pokud je tedy většina objemu tvořená vodou, nepřiberou z jídla tolik. Nicméně i když vyřadíte vizuální vjem, respektive lidem zavedete do krku hadičku, kterou budete posílat libovolné množství jídla, i tehdy bude mít přidání vody do žaludku stejný vliv. Lidé toho sní méně. Nejspíše je to možné díky receptorům v žaludku, které reagují na jeho roztažení a vyšlou mozku signál: „Už mám dost!“
Vědci identifikovali mnoho způsobů, jakými naše tělo ovládá chuť k jídlu. A to je dobrá věc. Pokud bychom totiž každý den jedli jen o pár procent více, než potřebujeme, v průběhu let by to mohlo mít na naši váhu obrovský dopad. Pokud je voda takto užitečná, nestačilo by si ke steaku dát sklenici vody? To nefunguje. Během jídla se sice cítíte plnější, ale denní příjem kalorií bude nakonec stejný.
Vědci však zjistili, že s pitím před jídlem je to jinak. Pití v průběhu jídla evidentně nepomáhá omezit množství přijatých kalorií, ale vypití velké sklenice vody půl hodiny před jídlem by mohlo pomoci. „Zdá se tedy, že voda sama o sobě může být účinná při zvyšování sytosti a snížení příjmu kalorií u některých populačních skupin, ne však, pokud je popíjena při jídle.“
Ledová voda může být ještě lepší. Nebo dokonce čistý led. Voda má nulové kalorie, ale led má méně než nula, jelikož ho naše tělo musí ohřát. Úryvek z Annals of Internal Medicine: „Ledová strava.“ Použitím jednoduchých termodynamických výpočtů množství tepla, které tělo musí vytvořit, aby ohřálo ledovou kostku na tělesnou teplotu, vědci zjistili, že konzumace 950 ml ledu, to je vysoká hromádka nastrouhaného ledu (samozřejmě bez sirupu), by mohlo našemu tělu vzít více než 150 kalorií. To je „stejné množství energie, jaké vydáme, když uběhneme 1,6 km.“
Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda? Taky že ano. Jak Ray Cronise říká ve své práci o vyzrání nad tělesnou termogenezí, můžete tím jen odklonit část odpadního tepla těla. Pokud člověk chce doopravdy využít chronického stresu z chladu ke snížení váhy, v dlouhodobém horizontu mu může snížení teploty na termostatu nebo lehčí oblékání pomoci efektivněji než pití ledové tříště.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Rastmanesh R. High polyphenol, low probiotic diet for weight loss because of intestinal microbiota interaction. Chem Biol Interact. 2011 Jan 15;189(1-2):1-8.
- Welch RW. Satiety: have we neglected dietary non-nutrients? Proc Nutr Soc. 2011 May;70(2):145-54.
- Johnson F, Mavrogianni A, Ucci M, Vidal-Puig A, Wardle J. Could increased time spent in a thermal comfort zone contribute to population increases in obesity? Obes Rev. 2011 Jul;12(7):543-51.
- Aries VC, Crowther JS, Drasar BS, Hill MJ, Ellis. The effect of a strict vegetarian diet on the faecal flora and faecal steroid concentration. J Pathol. 1971 Jan;103(1):54-6.
Thanks to Ray Chronise for patiently walking me through the thermodynamics of ice consumption. Images thanks to Ray; and cheesy42 via flickr