
Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.

Přínosy šafránu při léčbě věkem podmíněné makulární degenerace
Osm vláken šafránu denně může zlepšit zrakovou ostrost u starších osob s mírnou nebo středně těžkou věkem podmíněnou makulární degenerací.
Kromě dvou až tří denních porcí zelené listové zeleniny jsou za zdravou volbu pro uchování zdraví očí považovány bobule. Jak stárneme, klíčová pigmentová vrstva epitelu v naší sítnici (RPE) se začne rozpadat. Nicméně můžeme toto stárnutí zpomalit pomocí borůvek. Lidské RPE buňky ponořené do antokyanů z borůvek měly méně volných radikálů a menší podíl zestárlých buněk. Nasvědčuje to, že borůvky a další červené, modré a fialové ovoce a zelenina mohou pomoci v prevenci věkem podmíněné makulární degenerace. Ochranné vlastnosti byly prokázány in vitro na RPE buňkách také u antokyanu z fialových sladkých brambor, stejně jako žlutého pigmentu z kurkumy a výtažku z amly (indický angrešt).
Nicméně intervenční studie vlivu bobulovin na zrak máme jen dvě. Měsíc trvající studie, ve které výtažek z lesních borůvek dokázal významně snížit únavu očí po používání iPadu oproti placebu. A studie ukazující, že tři týdny užívání borůvkové šťávy nebo prášku z mrazem sušených borůvek významně zkrátily délku zotavení po fotostresu, což je čas potřebný k obnovení zrakové ostrosti po vystavení silnému světlu, a to asi o pět vteřin. Pouze jedna barevná potravina byla podrobena testu na pacientech s makulární degenerací: koření šafrán.
Šafrán je tak silný, že můžete vložit celé koření do kapslí a srovnat ho napřímo s placebem. Lidé s raným stádiem věkem podmíněné makulární degenerace byli randomizováni k užívání malé špetky (20 mg, cca 8 čnělek) šafránu nebo placeba po dobu tří měsíců. V porovnání s placebo skupinou šafránová skupina pocítila významné zlepšení citlivosti sítnice na blikání, tedy schopnosti zachytit vysokofrekvenční světelné pulzy (místo vnímání blikajícího světla jako nepřetržitého toku světla), která s věkem klesá. Jde o citlivý test funkce sítnice, ale jeho klinický význam je sporný. Nicméně došlo k malému zlepšení zrakové ostrosti u 80 % subjektů na šafránu (dokázali přečíst znaky o jeden řádek níže na tabuli), zatímco v placebo skupině nebylo zlepšení žádné. Je to obzvláště důležité pro lidi s věkem podmíněnou makulární degenerací, u kterých se zrak s časem zhoršuje, ne zlepšuje.
A co trochu větší špetka? 50 mg, zhruba 20 čnělek. V porovnání s placebem tři měsíce na této větší dávce vedly k podobnému zlepšení zrakové ostrosti u pacientů s makulární degenerací, což naznačuje, že více není nutně lépe. Šafrán je nejdražší koření na světě, 28 gramů stojí zhruba 4 700 Kč. Takže pokud nám stačí dávka 20 mg, je to jen 3,5 Kč denně, zatímco dávka 50 mg už by vyšla na 9,5 Kč denně, a to by se časem nastřádalo. Dokonce i menší dávky mohou fungovat, ale nebyly otestovány.
Co užívat malou špetku celý rok, ne jen tři měsíce? Pacienti s raným stádiem makulární degenerace dostávali 20 mg šafránu denně v průměru po dobu 14 měsíců. Průměrná zraková ostrost se zlepšila o dva řádky na čtecí tabuli. Hlásili také lepší vnímání kontrastu a barev, snadnější čtení, lepší zrak v šeru a celkové zlepšení kvality života. Problémem je, že studie postrádala kontrolní skupinu. Je proto těžké věřit subjektivním ukazatelům zlepšení. Zajímavé je, že šestiměsíční randomizovaná dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie nenalezla žádné objektivní zlepšení ostrosti zraku v placebo skupině, ani ve skupině užívající 30 mg šafránu denně. Přesto uvádějí, že pacienti nevědomky přiřazeni do šafránové skupiny hlásili subjektivní zlepšení zraku a celkové spokojenosti. Výzkumníci nadnesli, že může jít o antidepresivní účinek. A taky že ano, metaanalýza z tuctu randomizovaných dvojitě zaslepených a placebem kontrolovaných studií šafránu proti depresi zjistila, že poráží placebo a účinek má srovnatelný s pravými antidepresivy.
Dosud největší provedená studie vlivu šafránu na zrak byla dvojitě zaslepená placebem kontrolovaná zkřížená studie, ve které 100 starších dospělých s mírnou až střední věkem podmíněnou makulární degenerací bylo randomizováno k užívání 20 mg šafránu denně nebo placeba po dobu tří měsíců. Pak se skupiny na další tři měsíce prohodily. Během užívání malé denní špetky šafránu došlo k významnému, ale umírněnému zlepšení zrakové ostrosti. A platilo to pro lidi řídící se i neřídící se nejvhodnějším léčebným postupem (užívání AREDS bez obsahu betakarotenu), takže jde nejspíše o dodatečný příznivý účinek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Nejnovější videa

Dusičnany v potravinách pomáhají v boji proti infekcím dýchacích cest

Manipulace mikrobiomu pomocí oligomannatu při léčbě demence

Co je to esenciální třes rukou a jak mu předcházet a jak ho léčit
