Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Rostliny vs. pesticidy
Fytoživiny, které se nachází v určitých potravinách, mohou chránit tělo před toxickými účinky průmyslových znečišťujících látek (např. dioxiny a DDT), což naznačuje, že rostlinná strava nás chrání dvěma způsoby – snižuje kontakt s chemikáliemi a pomáhá se vzniklým poškozením.
Nejen, že rostlinné potraviny mají významně nižší hladiny průmyslových znečišťujících látek, protože jsou až vespodu potravinového řetězce, ony mohou také obsahovat fytoživiny, které bojují proti škodlivým účinkům některých z těchto toxinů.
Skupina vědců nedávno zveřejnila článek popisující, co se stalo, když si objednali trochu dioxinu od společnosti Dow Chemical. Když už byli v tom, přihodili i trochu DDT. Tyto chemikálie pak nakapali na lidské bílé krvinky buď společně s různými fytoživinami, nebo bez nich. Mohli tak pozorovat případné ochranné účinky těchto fytoživin. Dvě z nich označili jako nejúčinnější činidla při ochraně lidských krevních buněk před rozvojem toxických účinků na buňky, které vyvolává dioxin a DDT.
Zde je část jejich dat. Zde je měření zánětu vyvolaného dioxinem. Všechny čtyři fytoživiny zřejmě zmírňovaly toxický účinek, ale zerumbon (v zázvoru) a aurapten (v citrusových plodech) se jevily jako nejúčinnější látky k potlačení vyvolaného zánětu.
Nutno říci, že jsou to jen předběžné důkazy. Pokus probíhal ve zkumavce a zkoumali jen nepatrný zlomek z desítek tisíc známých fytoživin. Otevírá se tím však možnost, že strava s rostlinným základem může hrát dvojí úlohu při ochraně před průmyslovými znečišťujícími látkami. Snižuje vystavení těmto látkám a dost možná i napravuje část škod, které mohou napáchat chemikálie, kterým jsme i nadále vystavováni, jelikož náš svět se stal opravdu silně znečištěným.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
Images thanks to Ekko and Linuxerist via Wikimedia; Marion County, Oregon; and CIAT International Center for Tropical Agriculture and notafish via flickr