Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Potravinové zdroje perfluorochemikálií
V kterých potravinách se koncentruje DDT, hexachlorobenzen, PCB a perfluorochemikálie (spojované s onemocněním štítné žlázy)?
Jak je to s perfluorochemikáliemi, dalšími perzistentní průmyslovými znečišťujícími látkami nedávno spojenými s onemocněním štítné žlázy? Ačkoliv nejvyšší hladiny byly nalezeny v USA, Čína je hned na druhém místě. Co je jejich zdrojem? Trochu je jich v prachu a pitné vodě, ale převážná většina je z masa a ryb. Kojenci pak samozřejmě dostávají tyto látky zejména od nás.
A co příjem PCB a organochloridových pesticidů ze stravy u dětí i dospělých? Ryby, tuky, maso, sýry, vejce, mléčné výrobky, drůbež. U dětí to stejné. A co DDT? Opět platí, že největším zdrojem jsou ryby. Všechny škodliviny zjevně míří do moře. Nicméně naše děti dostávají o něco více DDT pitím mléka než dospělí. A pro ty, kteří prahnou po troše hexachlorbenzenu, najdou ho prakticky zabalený v těch stejných druzích potravin.
Kolika pesticidům jsou podle vás naše děti teoreticky vystaveny? Tady je seznam v abecedním pořadí. Toto jsou jen látky začínající na A. Raději bych toho nechal už u písmene T. Jak se tyto chemikálie dostanou do našich potravin? Naši planetu jsme si tak zamořili, že se nám to nyní vrací i v dešti. Škodliviny se také mohou hromadit v potravním řetězci. Osm různých pesticidů bylo nedávno nalezeno i na zasněžených špičkách Rocky Mountains (Skalistých hor). Pokud jsou škodliviny tam, pak jsou i všude jinde.
Takže nejlepší, co můžeme udělat, je jíst to, co je v potravním řetězci nejníže – rostlinné potraviny, nejlépe z ekologického (bio) zemědělství.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Kannan K, Corsolini S, Falandysz J, Fillmann G, Kumar KS, Loganathan BG, Mohd MA, Olivero J, Van Wouwe N, Yang JH, Aldoust KM. Perfluorooctanesulfonate and related fluorochemicals in human blood from several countries. Environ Sci Technol. 2004 Sep 1;38(17):4489-95.
- A. Fromberga, K. Granbya, A. Højgårdb, S. Fagta, J.C. Larsena. Estimation of dietary intake of PCB and organochlorine pesticides for children and adults. Food Chemistry. 15 April 2011;125(4):1179–1187.
- Yeung LW, So MK, Jiang G, Taniyasu S, Yamashita N, Song M, Wu Y, Li J, Giesy JP, Guruge KS, Lam PK. Perfluorooctanesulfonate and related fluorochemicals in human blood samples from China. Environ Sci Technol. 2006 Feb 1;40(3):715-20.
- Zhang T, Sun HW, Wu Q, Zhang XZ, Yun SH, Kannan K. Perfluorochemicals in meat, eggs and indoor dust in China: assessment of sources and pathways of human exposure to perfluorochemicals. Environ Sci Technol. 2010 May 1;44(9):3572-9.
- Melzer D, Rice N, Depledge MH, Henley WE, Galloway TS. Association between serum perfluorooctanoic acid (PFOA) and thyroid disease in the U.S. National Health and Nutrition Examination Survey. Environ Health Perspect. 2010 May;118(5):686-92.
- Vogel JR, Majewski MS, Capel PD. Pesticides in rain in four agricultural watersheds in the United States. J Environ Qual. 2008 May 2;37(3):1101-15.
- Nougadère A, Reninger JC, Volatier JL, Leblanc JC. Chronic dietary risk characterization for pesticide residues: a ranking and scoring method integrating agricultural uses and food contamination data. Food Chem Toxicol. 2011 Jul;49(7):1484-510.
- Hageman KJ, Hafner WD, Campbell DH, Jaffe DA, Landers DH, Simonich SL. Variability in pesticide deposition and source contributions to snowpack in Western U.S. national parks. Environ Sci Technol. 2010 Jun 15;44(12):4452-8.
Image thanks to Tomasz Sienicki via Wikimedia