Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Fibromyalgie vs. vegetariánská a syrová veganská strava
Rostlinná strava může účinně léčit fibromyalgii, bolestivý syndrom, kterým trpí miliony lidí.
Miliony lidí trpí fibromyalgií, nemocí projevující se měsíce trvajícími rozsáhlými bolestmi, doprovázenými únavou, poruchami spánku, depresí, úzkostí, zamlženou myslí, bolestmi hlavy, bolestí v dolní části zad a dalšími problémy. Fibromyalgie má dalekosáhlý dopad na kvalitu života pacientů, kteří mohou pociťovat omezenou schopnost pokračovat v každodenním životě. Každodenní činnosti se stávají obtížnějšími, časově náročnějšími nebo prostě nemožnými.
Příčina onemocnění je neznámá a neexistuje žádná účinná léčba. Co můžeme udělat pro ty, kteří nemocí trpí? Podle posledního odborného posudku zabývajícím se fibromyalgií a výživou by mohla mít vegetariánská strava určité příznivé účinky. Na základě jakého výzkumu tato domněnka vznikla? V roce 1991 byl odeslán dotazník několika stovkám lidí, kteří trpěli různými chronickými bolestmi včetně fibromyalgie. V dotazníku se jich tázali, jestli zaznamenali nějaký úspěch při zkoušení různého stravování. Někteří lidé zkusili vegetariánskou stravu, někteří lidé zkusili dokonce veganskou stravu. Někteří lidé uvedli, že jim různé typy stravy pomohly ulevit od bolesti, ztuhlosti a otékání. Pacienti s revmatoidní artritidou hlásili, že jim veganská strava pomohla zmírnit příznaky onemocnění lépe než vegetariánská strava.
My jsme však potřebovali toto stravování otestovat také formálně ve vědeckých studiích. První z nich vznikla v roce 1993. Deseti pacientům s fibromyalgií byla předepsána vegetariánská strava na 3 týdny. Naměřené hladiny oxidace, zánětu a cholesterolu klesly – žádné překvapení. Z klinického hlediska je zajímavý příznivý účinek léčby na intenzitu bolesti u většiny pacientů. Sedm z deseti pacientů se cítilo lépe. Vědci si nebyli jisti, v čem to zlepšení stavu pacientů s fibromyalgií léčených vegetariánskou stravou spočívalo. Nevěděli, jestli to bylo zlepšením antioxidačního statusu, nebo na bezmasé stravě bylo ještě něco dalšího, co mohlo tolik pomoci.
Veganská strava byla poprvé testována v roce 2000 v Helsinkách. Lze lehce poznat, že mateřským jazykem výzkumníků nebyla angličtina, jelikož věty vypadaly kostrbatě: „Rostliny čelí velkým náložím světla.“ Myšlenka za tím však smysl dává. UV záření vytváří v tkáních rostlin volné radikály. To znamená, že rostliny na to musejí být dobře připravené, musí nějak vyřešit problém s oxidačním stresem z volných radikálů. Proto obsahují širokou škálu antioxidantů. To je důvod, proč se rostliny na slunci nespálí a nepoškodí se jim DNA, ani když tráví na slunci celý den bez jakéhokoliv zastínění.
Co by se stalo, kdybyste lidem předepsali striktně rostlinnou stravu? Jinými slovy, jaké by mohly být účinky přísné veganské stravy na příznaky fibromyalgie? Studie dokonce testovala syrovou (raw) veganskou stravu. Pacienti s revmatoidní artritidou uvedli, že se cítili lépe, když začali jíst tuto tzv. živou stravu, a jejich příznaky se opět zhoršily poté, co se vrátili ke své předešlé „smíšené“ stravě. Ale co pacienti s fibromyalgií?
V obou skupinách lidé na začátku studie uváděli, že dost trpí na bolesti dokonce i při odpočinku, bez námahy. Ve skupině na syrové veganské stravě však došlo k výraznému zmírnění bolesti. Nicméně po návratu k běžné stravě se bolesti začaly vracet v původní síle. Vědci zjistili i další výrazné změny, například zlepšení kvality spánku, zmírnění ranní ztuhlosti a zlepšení obecných zdravotních ukazatelů. Zde například vidíte ranní ztuhlost. Světlý sloupec představuje ty, které čekala syrová veganská strava, tmavý sloupec představuje kontrolní skupinu, kterou čekala jen jejich běžná strava. Na začátku na tom byli zhruba stejně. Ale již po měsíci a půl se lidé na veganské stravě cítili mnohem méně ztuhlí, což přetrvalo až do konce tříměsíční studie. Jakmile se vrátili ke své běžné stravě, ztuhlost se jim vrátila. A co bolesti v klidovém stavu? To stejné.
Došlo tedy k výraznému zlepšení příznaků fibromyalgie: ztuhlosti, bolesti a celkového zdraví. A to díky rostlinné stravě. Studie trvala pouze tři měsíce, přesto lze říci, že veganská strava má příznivé účinky na příznaky fibromyalgie, přinejmenším v krátkodobém horizontu.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- L.-I. Arranz, M.-A. Canela, M. Rafecas. Fibromyalgia and nutrition, what do we know? Rheumatol. Int. 2010 30(11):1417 - 1427
- K. Kaartinen, K. Lammi, M. Hypen, M. Nenonen, O. Hanninen, A. L. Rauma. Vegan diet alleviates fibromyalgia symptoms. Scand. J. Rheumatol. 2000 29(5):308 - 313
- M. Haugen, J. Kjeldsen-Kragh, B. Y. Nordvaag, O. Forre. Diet and disease symptoms in rheumatic diseases--results of a questionnaire based survey. Clin. Rheumatol. 1991 10(4):401 - 407
- A. T. Hostmark, E. Lystad, O. D. Vellar, K. Hovi, J. E. Berg. Reduced plasma fibrinogen, serum peroxides, lipids, and apolipoproteins after a 3-week vegetarian diet. Plant Foods Hum Nutr 1993 43(1):55 - 61
- O. Hänninen, K. Kaartinen, A.L. Rauma, M. Nenonen, R. Torronen, S. Hakkinen, H. Adlercreutz , J. Laakso. Antioxidants in vegan diet and rheumatic disorders. Toxicology 2000 155(1 - 3):45 - 53
Images thanks to Daderot via Wikimedia; and twicepix, ericarhiannon, and talksrealfast via flickr