Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
McGovernova zpráva
Příběh stojící za prvními americkými výživovými doporučeními vysvětluje, proč do dnešního dne - navzdory dekádám přinášejícím spousty důkazů podporujících stravu s důrazem na rostlinné potraviny - nedostaly tyto informace větší prostor ve veřejné politice.
George McGovern, který zemřel minulý rok ve věku 90 let, byl nejznámější jakožto neúspěšný protikandidát Richarda Nixona v prezidentských volbách z roku 1972. McGovern však také předsedal výboru, který vydal vůbec první Výživové pokyny ve Spojených státech, a to v lednu 1977.
„Prostým faktem je,“ cituji z tiskové konference, „že naše stravování se během posledních 50 let zásadně změnilo; naše strava má nyní velký vliv na naše zdraví a často nám škodí. Tyto změny ve stravování představují stejné ohrožení veřejného zdraví jako kouření. Strava amerického lidu je stále bohatší – bohatší na maso a další zdroje nasycených tuků, cholesterolu a cukru… Většina zdravotních problémů, které stojí za nejčastějšími příčinami úmrtí ve Spojených státech, by mohla být zmírněna zlepšením jídelníčku… Ischemická choroba srdeční, rakovina, cukrovka a hypertenze jsou onemocnění, která nás zabíjejí. V naší populaci už se jedná o epidemii. Nemůžeme si dovolit řešení odkládat… Veřejnost chce nějaké pokyny, chce znát pravdu. Doufejme, že dnes budeme moci položit základní kámen lepšího zdraví pro všechny Američany – díky zdravější stravě.“
Jak později vysvětlil v rozhovoru zakládající člen Harvard’s Nutrition Department (katedra výživy na Harvardu) dr. Hegsted, který vystoupil na tiskové konferenci: „Výrobci masa, mléka a vajec byli velmi rozrušeni.“ A nebyli jediní. Prezident a předseda Sugar Research Foundation (Mezinárodní nadace pro výzkum cukru) nazval zprávu „nešťastnou a nemoudře sepsanou,“ označil to za součást „emocionální přílivové vlny stojící proti sacharóze a stolnímu cukru“ – jasná konspirace. Z oficiálních záznamů z jednání výboru: „Jednoduše řečeno, lidé mají rádi sladké věci a McGovernův výbor se zřejmě domnívá, že by se lidem mělo brát to, co mají rádi. V některých Američanech přetrvává stopa puritánství, která je vede k tomu, aby se z nich stali „dobrodějci“. Prezident Salt Institute (Solného institutu) měl pocit, že „rozhodně není potřeba stanovovat výživové cíle, které by zahrnovaly snížení konzumace soli.“
Ve skutečnosti bylo tvrzení zprávy, že „zdravější stravování může snížit národní výdaje na zdravotnictví o jednu třetinu“ zpochybněno. Vidíte, výbor prostě nerozuměl tomu, že „výdaje na zdravotní péči se zvyšují společně se zvyšujícím se dožitím obyvatel.“ Víte, když lidé žijí déle díky zdravější stravě, může se to státu prodražit. Jak upozornili někteří výzkumníci, „kdyby byl tabák zakázán… zvýšení očekávané délky přežití by současně zvýšilo náklady na péči o staré lidi, která spadá pod výdaje na zdravotní péči.“ Kdyby lidé jedli zdravěji, varoval Salt Institute, mohli bychom se potýkat s větším množstvím starých lidí, o které bychom se museli starat! The National Dairy Council (Národní mléčná rada) reagovala podobně a doporučila stáhnout některé pokyny a přepsat je tak, aby podporovaly potravinářský průmysl. Jakmile pokyny například výrobce zmrzlin Häagen-Dazs schválí, klidně je zveřejněte.
Nejvíce však zpráva rozzuřila masný průmysl a výrobce vajec, kteří požadovali další slyšení. Egg Councils (Vaječné rady) požadovaly, aby se Výživové pokyny okamžitě přestaly šířit mezi lidi. „Pokud jde o vaječný průmysl, dochází k děsivému vývoji, jelikož obhájci pozměněné stravy s nízkým obsahem cholesterolu nyní mají důvěru a prestiž amerického Senátu…“
Prezident American National Cattlemen’s Association (Americké národní asociace chovatelů dobytka) popsal, proč masný průmysl „reagoval poměrně agresivně.“ Průmysl si stěžoval, že „maso nikdy není ve výživových pokynech zmiňováno pozitivně.“ „Jediná zmínka o mase je ta, že je konzumace masa spojena s různými degenerativními nemocemi. Pokud budou tyto ‚Výživové cíle‘ schváleny a zveřejněny v současné podobě, celá odvětví potravinářského průmyslu (maso, mléčné výrobky, vejce, cukr a další) mohou utrpět takovou ránu, že jakmile se přijde na nemoudrost těchto ‚Výživových cílů‘, což se jistě stane, obnovení výroby už může být nereálné.“
„Mé svědomí mi říká,“ řekl prezident National Live Stock and Meat Board (Národní rada pro dobytek a maso), že kroky prováděné živočišným průmyslem mající za úkol dohlédnout na to, aby Američané byly řádně krmeni množstvím masa a jiných živočišných výrobků, jsou čestné, a takovýto výživový směr je správný.“ Masný průmysl doporučil výboru, aby své výživové pokyny odvolal a „vydal opravenou zprávu.“ Nejvíce jim vadil pokyn číslo 2: Snižte spotřebu masa za účelem snížení příjmu nasyceného tuku. Kansaský senátor Dole navrhl pokyn změnit z původního „snižte spotřebu masa“ na „zvyšte spotřebu libového masa.“ „Líbilo by se vám to tak více?“ zeptal se prezidenta Cattlemen’s Association. Ten odpověděl: „Víte, snížení je ošklivé slovo, pane senátore.“
Co se tedy stalo? Do konce roku byla skutečně vydána upravená verze zprávy. Pokyn č. 2 byl změněn ze „snižte spotřebu masa“ na „vybírejte si maso, drůbež a ryby, které umožní snížit příjem nasyceného tuku.“ To však masnému průmyslu nestačilo. Chtěli, aby byl celý Výbor pro výživu (Committee on Nutrition) rozpuštěn a jeho funkce byly předány Výboru pro zemědělství (Agriculture Committee). Noviny The New York Times poznamenaly, že „Výbor pro zemědělství má na starost spokojenost výrobců potravin,“ vyjádřili proto svůj názor, že zahrnout Výbor pro výživu do Výboru pro zemědělství by bylo jako „posílat kuřata žít s liškami.“
Jenže přesně to se stalo. Senátní Výbor pro výživu a lidské potřeby (Committee on Nutrition and Human Needs) byl rozpuštěn a zařazen pod senátní Výbor pro zemědělství.
George McGovern bojoval až do hořkého konce. Když ho jeden tazatel konfrontoval slovy z Modlitby za klid (Serenity Prayer): „Dej mi pokoj, abych dokázal přijmout věci, které nemohu změnit,“ McGovern tuto myšlenku odmítl se slovy: „Já se naopak snažím takové věci měnit.“
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Money Talks. East-West Journal, vol. 7, no 11 (November 1977)
- United States. Congress. Senate. Select Committee on Nutrition and Human Needs. Dietary goals for the United States. First Session. Washington : U.S. Govt. Print. Off., 1977.
- United States. Congress. Senate. Select Committee on Nutrition and Human Needs. Dietary goals for the United States - Supplemental Views. Washington : U.S. Govt. Print. Off., 1977.
Images thanks to Tilden76 via Wikimedia Commons