Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Otestujte svoji stravu pomocí moči a červeného zelí
Rostlinná strava je obvykle zásadotvorná. To může pomoci chránit svalovou hmotu a snižovat riziko dny i ledvinových kamenů. Ph moči člověka může být zhruba odhadnuto s pomocí přírodního barviva, stačí trochu kuchyňské chemie.
Pokud naše tělo nepufruje kyseliny vznikající ze stravy za pomoci kostí, jak tedy ty kyseliny neutralizuje? Možná za pomoci svalů! Naše krev se s přibývajícím věkem stává kyselejší, protože funkce našich ledvin klesá, a to může být důvod, proč s věkem ztrácíme svalovou hmotu. Moderní západní strava založená na živočišných produktech generuje nadměrné množství kyselin, které může způsobit „stav narůstající metabolické acidózy, probíhající bez povšimnutí po celý život „ a tato chronická mírná metabolická acidóza vznikající díky stravě může přispívat k postupnému zmenšování naší svalové hmoty ve stáří.
Ztrácení svalů se totiž jeví jako adaptivní reakce na acidózu. Když se naše svaly rozpadají, do krevního řečiště se uvolňují aminokyseliny. Naše játra pak mohou tyto aminokyseliny použít na výrobu látky zvané glutamin, kterou mohou naše ledviny použít, aby se zbavily přebytečných kyselin. A skutečně, v této tři roky trvající studii si lidé nad 65 let, živící se zásaditou stravou, byli lépe schopni uchovat svoji svalovou hmotu, což bylo patrně proto, že zásadotvorné ovoce a zelenina pomáhají odstraňovat onu mírnou acidózu, která vzniká jako následek konzumace standardní americké stravy. Ale ukažte mi studii, ve které ovoce a zelenina nejsou spojeny se zdravotním přínosem.
Takže se nedávná studie zabývala otázkou: Je zásaditá strava prospěšná zdraví? Pokud se ptáte, má-li přínos dieta s nízkým obsahem masa, vajec a mléčných výrobků, což jsou všechno kyselinotvorné potraviny, a vysokým obsahem ovoce a zeleniny, včetně spousty tmavě zelené listové zeleniny, tak potom je samozřejmě odpověď: Ano! Zásaditá strava zdraví prospívá.
Ale pokud se ptáte: Záleží na tom, jaké je pH naší moči (je-li naše moč kyselá nebo zásaditá), bez ohledu na to, co vlastně jíme? Pak je odpověď… Vlastně ano, záleží na tom. Uznávané přínosy zásadité moči jsou omezeny na dvě oblasti: nižší riziko ledvinových kamenů a lepší odstraňování kyseliny močové.
O ledvinových kamenech jsme už věděli, ale údaje o kyselině močové jsou nové. Výzkumníci zjistili, že zvýšením zásaditosti moči dochází k lepšímu odstraňování kyseliny močové z těla. A pokud si vzpomenete, kyselina močová je špatná věc, protože potenciálně zvyšuje riziko smrtelné mrtvice, srdečních chorob a úmrtí.
Takže ti, kteří jedí rostlinnou stravu, mají výhodu. Průměrná vegetariánská strava je zásaditá a strava průměrného konzumenta masa je kyselinotvorná. I když existují některé kyselinotvorné náhražky masa, jako třeba některé produkty z houby quorn, ale ty nejsou tak špatné, jako je třeba tuňák, a obvykle jsou konzumovány v menším množství, než v jakém spotřebitelé masa konzumují maso. Vzhledem k tomu, že bílkoviny se v rostlinách obvykle vyskytují společně s mnohem větším množstvím draslíku, který je alkalický, existuje dobrý důvod pro získávání bílkovin přednostně z rostlinných zdrojů. A pokud si opravdu měříte pH moči, ti, kteří konzumují přísně rostlinnou stravu, mají největší výhodu, jejich moč je významně zásaditější než moč všežravců.
Jak můžete zjistit, jaké je pH vaší moči? No, můžete na to jít tak, že si objednáte papírové proužky na měření pH, anebo můžete použít to, co byste právě teď měli mít v přihrádce na zeleninu, a to červené zelí. Každý by měl mít v ledničce červené nebo fialové zelí, protože je to jedna z potravin, která za málo peněz udělá hodně muziky, ale také s ní můžete dělat vědu!
Buď trochu zelí povaříte, dokud voda nezfialoví, nebo rychlejší a bezpečnější způsob (neboť nebudete zacházet s horkou tekutinou) je jen kus zelí rozmixovat v mixéru s trochou vody, čímž získáte úžasnou fialovou tekutinu. Pak to přeceďte a odstraňte tuhé částice. Co potom uděláte s královsky purpurovou tekutinou, bude, že ji poté, co se vymočíte, vlijete do záchodové mísy. (Můžete si představit, kolik zábavy si s tím užijí děti).
Pokud zůstane barva vody purpurová, vaše moč je kyselá a měli byste jíst více tmavě zelené listové zeleniny. Pokud záchodová mísa zrůžoví, vaše moč je opravdu kyselá a měli byste jíst více tmavě zelené listové zeleniny. Vy chcete modrou barvu. Pokud se barva změní na modrou, znamená to, že vaše moč je neutrální, nebo dokonce zásaditá, jedná-li se o nebesky modrou. A to znamená, že byste měli pokračovat v konzumaci tmavě zelené listové zeleniny.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- M. M. Adeva, G. Souto. Diet-induced metabolic acidosis. Clin Nutr 2011 30(4):416 - 421.
- M. P. Thorpe, E. M. Evans. Dietary protein and bone health: Harmonizing conflicting theories. Nutr. Rev. 2011 69(4):215 - 230.
- A. L. Darling, D. J. Millward, D. J. Torgerson, C. E. Hewitt, S. A. Lanham-New. Dietary protein and bone health: A systematic review and meta-analysis. Am. J. Clin. Nutr. 2009 90(6):1674 - 1692.
- J. E. Kerstetter. Dietary protein and bone: A new approach to an old question. Am. J. Clin. Nutr. 2009 90(6):1451 - 1452.
- N. M. Maalouf, O. W. Moe, B. Adams-Huet, K. Sakhaee. Hypercalciuria associated with high dietary protein intake is not due to acid load. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2011 96(12):3733 - 3740.
- J. Calvez, N. Poupin, C. Chesneau, C. Lassale, D. Tomé. Protein intake, calcium balance and health consequences. Eur J Clin Nutr 2012 66(3):281 - 295.
- J. E. Kerstetter, K. O. O'Brien, D. M. Caseria, D. E. Wall, K. L. Insogna. The impact of dietary protein on calcium absorption and kinetic measures of bone turnover in women. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2005 90(1):26 - 31.
- D. Assimos. Re: Hypercalciuria associated with high dietary protein intake is not due to acid load. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2011 96(12):3733 - 3740.
- J. J. Cao, L. K. Johnson, J. R. Hunt. A diet high in meat protein and potential renal acid load increases fractional calcium absorption and urinary calcium excretion without affecting markers of bone resorption or formation in postmenopausal women. J. Nutr. 2011 141(3):391 - 397.
- L. M. Ausman, L. M. Oliver, B. R. Goldin, M. N. Woods, S. L. Gorbach, J. T. Dwyer. Estimated net acid excretion inversely correlates with urine pH in vegans, lacto-ovo vegetarians, and omnivores. J Ren Nutr 2008 18(5):456 - 465.
- G. K. Schwalfenberg. The alkaline diet: Is there evidence that an alkaline pH diet benefits health? J Environ Public Health 2012. 2012:727630.
- P. Deriemaeker, D. Aerenhouts, M. Hebbelinck, P. Clarys. Nutrient based estimation of acid-base balance in vegetarians and non-vegetarians. Plant Foods Hum Nutr 2010 65(1):77 - 82.
- B. Dawson-Hughes, S. S. Harris, L. Ceglia. Alkaline diets favor lean tissue mass in older adults. Am. J. Clin. Nutr. 2008 87(3):662 - 665.
- H. C. Sherman, A. O. Gettler. The balance of acid-forming and base-forming elements in foods, and its relation to ammonia metabolism. J. Biol. Chem. 1912, 11:323-338.
- H. C. Sherman. Calcium requirement of maintenance in man. J. Biol. Chem. 1920, 44:21-27.
- J. E. Kerstetter, K. O. O'Brien, K. L. Insogna. Low protein intake: The impact on calcium and bone homeostasis in humans. J. Nutr. 2003 133(3):855S - 861S.
- U. S. Barzel, L. K. Massey. Excess dietary protein can adversely affect bone. J Nutr. 1998 128(6):1051-1053.
- L. Frassetto, A. Sebastian. Age and systemic acid-base equilibrium: Analysis of published data. J. Gerontol. A Biol. Sci. Med. Sci. 1996 51(1):B91 - B99.
- A. Kanbara, Y. Miura, H. Hyogo, K. Chayama, I. Seyama. Effect of urine pH changed by dietary intervention on uric acid clearance mechanism of pH-dependent excretion of urinary uric acid. Nutr J 2012 11:39.
Images thanks to Fundamental Photographs, diy.org, wallpapercraze.com, Listentoreason via flickr, and Biusch via Wikimedia. Thanks to Ellen Reid and Alicia Bittner for their photo wizardry.