Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Listová zelenina proti glaukomu
Kadeřávek a kapusta obsahují rostlinné živiny chránící zrak. Patří mezi ně například zeaxanthin, který může výrazně snižovat riziko glaukomu – nejčastější příčiny slepoty.
Glaukom (lidově zelený zákal) je druhá nejčastější příčina právně uznané slepoty u žen bílé pleti a úplně nejčastější příčina slepoty u Afroameričanek. To je jeden z důvodů, proč výzkumníci vybrali populaci afroamerických žen, aby na ní studovali účinky konzumace ovoce a zeleniny na riziko vzniku glaukomu. Druhým důvodem bylo to, že se zajímali především o potraviny s nejvyšší koncentrací fyfoživin chránících oči, jakou je zeaxanthin, obsažený například v kadeřavé kapustě a příbuzné zelenině. Měli byste však štěstí, kdybyste narazili na lidi, kteří tuto zeleninu jedí, jelikož jen 1 z 10 lidí bílé pleti jí alespoň 1 porci této zeleniny měsíčně. To pro Afroameričany to není žádným problémem.
Co tedy výzkumníci zjistili? Jak jsem v průběhu let opakovaně zdůrazňoval, všechny druhy ovoce a zeleniny nejsou stejné. Ať už nejíte žádné banány, nebo jíte jeden a více banánů každý den, podle našich poznatků to nehraje velkou roli. Ovšem konzumace několika pomerančů týdně byla spojena s významně nižším rizikem. Pozor, nejde o pomerančovou šťávu. I kdybyste pili pomerančovou šťávu každý den, evidentně by to nic nezměnilo. Podobně to je i s broskvemi. Čerstvé broskve fungovaly, ale konzervované broskve ne.
Podobně dopadla i zelenina jako celek, nezdálo se, že vyšší celková spotřeba zeleniny má nějaký vliv. Například to, jestli jste jedli zelený salát dvakrát týdně, jednou týdně nebo ani jednou týdně, dle pozorování nemělo vliv na riziko vzniku glaukomu. Víte však, jak chudé saláty si většina lidí připravuje.
Tady jsou výsledky s listovou kapustou. Podívejte se na to: už dvě nebo tři porce měsíčně byly spojeny se snížením rizika na polovinu ve srovnání s jednou porcí měsíčně a méně. Lidé bílé pleti, zpozorněte, protože pro vás to může být ještě důležitější. Čím světlejší je barva našich očí, tím více listové zeleniny potřebujeme. Modré oči propouštějí 100x více světla. Lidé s modrýma nebo šedýma očima jsou proto výrazně zranitelnější vůči poškození sluncem než lidé s hnědýma a tmavýma očima. Zelené a oříškově hnědé oči jsou někde uprostřed.
Je zajímavé, že mrkev nemá tak silné ochranné účinky u černošských žen jako u žen bílé pleti. Vědci přišli s myšlenkou, že to může být rozdílnými způsoby přípravy potravin. Možná, že Afroameričané jedí mrkev spíše syrovou a omezují tak vstřebávání určitých živin. Naopak, pokud si například kapustu nakrájíme a připravíme s olejovou zálivkou, živiny budou pro nás dostupnější. Vstřebávání karotenoidních fytoživin totiž závisí na přítomnosti tuku. Proto lidi pobízím k tomu, aby si k listové zelenině vždy dali i ořechy nebo semínka. Například trochu tahini (pasty ze sezamových semínek).
Proč si jednoduše nevzít pilulku zeaxanthinu? Problém je, že nevíme, co přesně dělá tyto potraviny zázračné. Proto může být lepší lidem raději doporučovat konzumaci živin v podobě potravin namísto doplňků. U doplňků s vápníkem i železem hrozí dokonce nebezpečí. Lidé užívající tyto doplňky mohu mít dvojnásobné, čtyřnásobné nebo sedminásobné riziko glaukomu. Lepší je tedy získávat většinu živin ze zemědělských plodin, nikoliv pilulek.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- J. A. Giaconi, F. Yu, K. L. Stone, K. L. Pedula, K. E. Ensrud, J. A. Cauley, M. C. Hochberg, A. L. Coleman. The association of consumption of fruits/vegetables with decreased risk of glaucoma among older African-American women in the study of osteoporotic fractures. Am. J. Ophthalmol. 2012 154(4):635 - 644.
- A. L. Coleman, K. L. Stone, G. Kodjebacheva, F. Yu, K. L. Pedula, K. E. Ensrud, J. A. Cauley, M. C. Hochberg, F. Topouzis, F. Badala, C. M. Mangione. Glaucoma risk and the consumption of fruits and vegetables among older women in the study of osteoporotic fractures. Am. J. Ophthalmol. 2008 145(6):1081 - 1089.
- S. Y. Wang, K. Singh, S. C. Lin. The association between glaucoma prevalence and supplementation with the oxidants calcium and iron. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2012 53(2):725 - 731.
- B. R. Hammond Jr, K. Fuld, D. M. Snodderly. Iris color and macular pigment optical density. Exp. Eye Res. 1996 62(3):293 - 297.
- S. Beatty, I. J. Murray, D. B. Henson, D. Carden, H. Koh, M. E. Boulton. Macular pigment and risk for age-related macular degeneration in subjects from a Northern European population. Invest. Ophthalmol. Vis. Sci. 2001 42(2):439 - 446.
- J. H. Kang, L. R. Pasquale, W. Willett, B. Rosner, K. M. Egan, N. Faberowski, S. E. Hankinson. Antioxidant intake and primary open-angle glaucoma: A prospective study. Am. J. Epidemiol. 2003 158(4):337 - 346.
- E. Perlman. On Too Much of a Good Thing. Med Health R I. 2011 94(10):309.
Images thanks to Community Eye Health via flickr. Thanks to Ellen Reid for her image-finding expertise, and Jeff Thomas for his Keynote help.