Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Autismus a kasein z kravského mléka
Kasomorfiny, produkty rozkladu mléčné bílkoviny kaseinu, které vykazují aktivitu podobou opiátům, mohou pomoci vysvětlit, proč se příznaky autismu někdy zlepší na bezmléčné stravě.
Ve své poslední sérii videí o autismu a stravě jsem mluvil o prospěšnosti brokolicových klíčků, ale z hlediska autismu a stravy zůstávají nejstudovanějšími nutričními a dietetickými zákroky variace bezlepkových a bezkaseinových diet. Odkud se to ale vzalo?
V 80. letech tým uznávaných norských výzkumníků přišel se zvláštním nálezem. Srovnávali moč autistických dětí s močí dětí normálních, v naději, že se jim podaří nalézt rozdíly, které by mohly být vodítkem k tomu, co je příčinou. Tohle je profil moči, ve kterém každý hrot zastupuje jednu z nejrůznějších složek. Tady vidíte, jak vypadá normální moč – – v oblasti „peptidů“ je docela klid. Peptidy jsou jako malé kousky bílkovin. Za normálních okolností bychom neměli vylučovat močí mnoho bílkovin, ale na profilu moči dítěte s autismem vidíme různé peptidové hroty. Tady máme další.
Tento nález vyvolal otázku: „Může povaha peptidů, objevených v moči vysvětlit patofyziologii nebo dysfunkci autismu?“ Nejprve museli vědci najít odpověď na otázku, odkud tyto peptidy pocházejí. To nevěděli, ale měli vodítko: většina rodičů autistických dětí uvedla, že se jejich stav zhoršuje po konzumaci kravského mléka. Cože? No, existují dvě bílkoviny: lepek, bílkovina v pšenici, a kasein, bílkovina v mléce, které se rozpadají nejen na peptidy, ale na exorfiny.
Exorfiny jsou opioidní peptidy odvozené z potravinových bílkovin. Exorfiny se jim říká kvůli jejich původu mimo tělo (exogennímu), a účinku, který se podobá morfinu. Naproti tomu endorfiny jsou morfinové sloučeniny, které vznikají přímo v lidském těle. Takže možná některé z těchto potravinových peptidů představují novou třídu hormonů?
A je tohle to, co ty děti čůraly? Zjevně ano, protože některé z těchto peptidů vykazovaly opioidní účinky. OK. Takže možná na něco přišli.
Existují dva typy opioidů, které byly nalezeny v mléce. Jedny se nazývají kasomorfiny, kvůli svým morfinu podobným účinkům a původu. Jde o produkty rozkladu, zlomky mléčné bílkoviny kaseinu. A co ten druhý typ? Druhým opioidem je pravý opiát – morfin. Zdá se, že mléko opravdu obsahuje morfin. To nemůže být pouhá náhoda. Je těžké uvěřit, že tyto nebo jiné typy opioidů, které se nacházejí v mléce, nemají fyziologický nebo nutriční význam. Zamyslete se nad tím, dává to perfektní smysl. Morfin a opioidní peptidy mohou hrát důležitou roli ve vazbě mezi matkou a dítětem. Chceme, aby kojenci byli „závislí“ na mateřském mléce. OK. Ale co mléko, které pochází od jiného druhu?
Lidské mateřské mléko se výrazně liší od mléka jiných druhů tím, že má nejnižší obsah kaseinu, Lidský kasein je navíc bílkovina, která se výrazně liší sekvencí svých stavebních bloků – aminokyselin.
Lidské mléko má patnáctkrát méně kaseinu než kravské mléko a sekvenčně se liší asi v polovině, takže se na peptidy rozkládá jinak. Z kravského kaseinu bylo získáno 21 bioaktivních peptidů, včetně několika kasomorfinů. Ve srovnání s tím v lidském mléce bylo aktivních peptidů identifikováno jen 5, a z toho pouze jeden kasomorfin. Kasomorfiny z kravského kaseinu mají navíc silnější účinky. Toto je graf aktivity opioidů, kde nižší hodnoty znamenají silnější účinek. Zde je účinnost čistého morfinu. Tady je kasomorfin od krávy, mnohem silnější než slabý opioidní peptid z lepku, který je srovnatelnější s lidským kasomorfinem z mateřského mléka.
A skutečně, když vystavíte lidskou nervovou tkáň kasomorfinu krávy, bude na ni z hlediska epigenetických změn, tedy změn v genové expresi, působit spíše jako morfin, než jako kasomorfin lidského mateřského mléka. To poskytuje nejen molekulární odůvodnění doporučení upřednostňovat kojení před používáním kravského mléka, ale také poskytuje možné vysvětlení, proč bezkaseinové diety podle některých zpráv zmírňují některé příznaky autismu.
Co je dobré pro husu, je možná dobré pro housera, ale co je dobré pro krávu, může být škodlivé pro člověka.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Nielsen SD, Beverly RL, Qu Y, Dallas DC. Milk bioactive peptide database: A comprehensive database of milk protein-derived bioactive peptides and novel visualization. Food Chem. 2017 Oct 1;232:673-682.
- Trivedi MS, Shah JS, Al-Mughairy S, Hodgson NW, Simms B, Trooskens GA, Van Criekinge W, Deth RC. Food-derived opioid peptides inhibit cysteine uptake with redox and epigenetic consequences. J Nutr Biochem. 2014 Oct;25(10):1011-8.
- Trivedi MS, Hodgson NW, Walker SJ, Trooskens G, Nair V, Deth RC. Epigenetic effects of casein-derived opioid peptides in SH-SY5Y human neuroblastoma cells. Nutr Metab (Lond). 2015 Dec 9;12:54.
- Reichelt KL, Knivsberg AM. Can the pathophysiology of autism be explained by the nature of the discovered urine peptides? Nutr Neurosci. 2003 Feb;6(1):19-28.
- Zioudrou C, Streaty RA, Klee WA. Opioid peptides derived from food proteins. The exorphins. J Biol Chem. 1979 Apr 10;254(7):2446-9.
- Morley JE. Food peptides. A new class of hormones? JAMA. 1982 May 7;247(17):2379-80.
- Reichelt KL, Tveiten D, Knivsberg AM, Brønstad G. Peptides' role in autism with emphasis on exorphins. Microb Ecol Health Dis. 2012 Aug 24;23.
- Brantl V, Teschemacher H. Opioids in milk. Trends in Pharmacological Science Volume 4, p193, 1983.
- Miller MJ, Witherly SA, Clark DA. Casein: a milk protein with diverse biologic consequences. Proc Soc Exp Biol Med. 1990 Nov;195(2):143-59.
- Sathe N, Andrews JC, McPheeters ML, Warren. Nutritional and Dietary Interventions for Autism Spectrum Disorder: A Systematic Review. Pediatrics. 2017 Jun;139(6). pii: e20170346.
- Reichelt KL, Saelid G, Lindback T, Bøler JB. Childhood autism: a complex disorder. Biol Psychiatry. 1986 Nov;21(13):1279-90.
Image credit: Sander van der Wel. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video