Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Bobuloviny v léčbě zánětu a osteoartrózy
Dvojitě zaslepené, randomizované a placeben kontrolované studie bobulovin a první klinická studie účinků bobulovin na artritidu.
Jak by mohly bobuloviny zlepšit lidské zdraví, pomoci nám zdravě stárnout a zlepšit kvalitu našeho života? Možná by to mohlo být jejich protizánětlivými účinky, jelikož zánět může být skrytým a zásadním faktorem přispívajícím k rozvoji, postupu a komplikacím celé řady chronických onemocnění. Vyšší příjem antokyanů, pestře zbarvených pigmentů z bobulovitého ovoce, byl spojen s protizánětlivými účinky, které mohou být klíčovou složkou s nimi spjatého snížení rizika rozvoje chronického onemocnění. Jenže to jsou všechno jen nalezené spojitosti. Takže nemůžeme prokázat, co je příčina a co je důsledek. Zjistíme to jen skutečným testováním.
Dvojitě zaslepená, randomizovaná a placebem kontrolovaná klinická studie zjistila, že smoothie s bobulovinami dokáží deaktivovat geny vyvolávající zánět v těle. (Zde je měření exprese prozánětlivých genů v bílých krvinkách odebraných jednotlivcům před a po šesti týdnech požívání placebo smoothie bez borůvek.) Jejich stav se časem zhoršoval. O šest týdnů později jejich těly proudilo více zánětlivých chemických látek, zatímco borůvková skupina, která na tom byla na začátku pokusu stejně jako placebo skupina, po těch šesti týdnech denního příjmu výrazně zmírnila expresi svých prozánětlivých genů.
Kromě zmírnění zánětu nám vědci předvedli, že konzumace borůvek dokáže výrazně snížit počty volných radikálů v krevním oběhu účastníků. V placebo skupině nenastala žádná změna. Po šesti týdnech pití borůvkových smoothie množství volných radikálů v krvi dobrovolníků kleslo na polovinu. Dobře, ale mohou se všechny ty antioxidační a protizánětlivé účinky skutečně promítnout do klinických přínosů? Jaký vliv mají borůvky například na zotavení po poškození svalů způsobeném namáhavým silovým cvičením?
Randomizovaná zkřížená studie: borůvkové smoothie vs. placebo smoothie se stejným obsahem antioxidantů. Stav 5 a 10 hodin před a tady 12 a 36 hodin po poškození svalů namáhavým cvičením. Smoothie se skládalo z jednoho a půl šálku mražených borůvek, jednoho banánu, a jablečné šťávy. Placebo smoothie borůvky neobsahovalo, namísto toho do něj přidali dextrózu a vitamín C, aby docílili stejného počtu kalorií a antioxidační síly u obou nápojů. Borůvky si však s volnými radikály poradily lépe. Tady je oxidační stres bez borůvek, začne stoupat a vysoko i zůstane. Po konzumaci borůvek však klesá. Nám však jde o ono obnovení svalové síly, o zkrácení doby rekonvalescence, abychom mohli jít zase cvičit do posilovny. Stejný pokles maximálního výkonu o 12 hodin později, ale o den později už výrazně rychlejší obnovování svalové síly, což dokazuje, že konzumace borůvek může urychlit zotavení po fyzickém výkonu. To nejvíce ocení sportovci, které v následujících dnech čeká další soutěžení v nějaké sportovní disciplíně.
To jsou všechno dobré zprávy, ale jak by bobuloviny mohly pomoci třeba v léčbě zánětlivých onemocnění, jako je artróza? Ano, mohou mít ochranné účinky proti artróze u potkanů, významně snižovat „objem tlapky“ (nateklost tlapky po aplikaci injekce se zánětlivými a dráždivými látkami), ale studie o artróze u lidí jsme neměli… Tedy až dosud.
Pamatujete si na tu úžasnou studii, ve které samotné jahody dokázaly zvrátit postup prekancerózních lézí? Jahody výrazně utlumily aktivitu genů vyvolávajících zánět. Když vědci dávali diabetikům šest týdnů jahody, tak nejen, že se jejich cukrovka zlepšila, ale dokonce se i snížila hladina C-reaktivního proteinu, ukazatele systémového zánětu, a to o 18 %. Pomůže vám i jediné jídlo. Když dáte lidem k snídani převážně nezdravý pokrm, hladina jejich zánětlivých ukazatelů během šesti následujících hodin stoupne, pokud však k pokrmu přidáte pouhých pět velkých jahod, stoupne méně.
Mohly by jahody zmírnit bolesti a zánět u potvrzené osteoartrózy kolene? Není spravedlivé, že nám to vyzradil už nadpis. Každopádně ano, pacienti s osteoartrózou, kteří byli náhodně zařazeni do skupiny užívající 700 ml jahod denně po dobu 12 týdnů, se dočkali jasného poklesu ukazatelů zánětu v těle. Cítili se však lépe? Významné snížení stálé bolesti, přerušované bolesti a celkové bolesti. První klinická studie o účincích bobulovin na artrózu u lidí zjistila, že jednoduchým zásahem do jídelníčku v podobě zařazení bobulovin můžeme docílit významného snížení bolestivosti, zánětu a zvýšení kvality života u obézních dospělých lidí s osteoartrózou.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Paredes-lópez O, Cervantes-ceja ML, Vigna-pérez M, Hernández-pérez T. Berries: improving human health and healthy aging, and promoting quality life--a review. Plant Foods Hum Nutr. 2010;65(3):299-308.
- Joseph SV, Edirisinghe I, Burton-freeman BM. Berries: anti-inflammatory effects in humans. J Agric Food Chem. 2014;62(18):3886-903.
- Cassidy A, Rogers G, Peterson JJ, Dwyer JT, Lin H, Jacques PF. Higher dietary anthocyanin and flavonol intakes are associated with anti-inflammatory effects in a population of US adults. Am J Clin Nutr. 2015;102(1):172-81.
- Nair AR, Mariappan N, Stull AJ, Francis J. Blueberry supplementation attenuates oxidative stress within monocytes and modulates immune cell levels in adults with metabolic syndrome: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Food Funct. 2017;8(11):4118-4128.
- Mcleay Y, Barnes MJ, Mundel T, Hurst SM, Hurst RD, Stannard SR. Effect of New Zealand blueberry consumption on recovery from eccentric exercise-induced muscle damage. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):19.
- Figueira ME, Oliveira M, Direito R, et al. Protective effects of a blueberry extract in acute inflammation and collagen-induced arthritis in the rat. Biomed Pharmacother. 2016;83:1191-1202.
- Schell J, Scofield RH, Barrett JR, et al. Strawberries Improve Pain and Inflammation in Obese Adults with Radiographic Evidence of Knee Osteoarthritis. Nutrients. 2017;9(9).
- Chen T, Yan F, Qian J, et al. Randomized phase II trial of lyophilized strawberries in patients with dysplastic precancerous lesions of the esophagus. Cancer Prev Res (Phila). 2012;5(1):41-50.
- Moazen S, Amani R, Homayouni rad A, Shahbazian H, Ahmadi K, Taha jalali M. Effects of freeze-dried strawberry supplementation on metabolic biomarkers of atherosclerosis in subjects with type 2 diabetes: a randomized double-blind controlled trial. Ann Nutr Metab. 2013;63(3):256-64.
- Edirisinghe I, Banaszewski K, Cappozzo J, et al. Strawberry anthocyanin and its association with postprandial inflammation and insulin. Br J Nutr. 2011;106(6):913-22.
Image credit: Iwona Łach via unsplash. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video