Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Borůvky jako součást jídelníčku při cukrovce a prostředek k opravě DNA
Vědci otestoval borůvky proti inzulínové rezistenci, oxidaci a poškození DNA.
Slavná dvojice studií z Harvardu, která zahrnuje tak velký počet účastníků sledovaných tak dlouho, že vědci díky tomu získali miliony člověkoroků dat, zjistila, že konzumace potravin bohatých na anthokyany, tedy potravin obsahujících zářivé barevné pigmenty, byla spojena s nižším rizikem rozvoje cukrovky 2. typu v průběhu času. Silný účinek prokázaly borůvky. Pouhé dvě až tři porce týdně byly spojené se snížením rizika o 23 %. Ve své Denní dvanáctce (Daily Dozen) doporučuji jíst drobné bobuloviny každý den.
Čím je to však způsobeno? Co má bobulovité ovoce společného s cukrovkou? Cukrovka 2. typu je způsobena inzulínovou rezistencí a intervenční studie zřejmě „jasně ukazují,“ že konzumace bobulovitého ovoce může zlepšit inzulínovou rezistenci. Jenže ten pokus probíhal na myších s cukrovkou. Co takhle pokusy na mužích a ženách? Ti, kteří konzumují spoustu potravin bohatých na antokyany, jako jsou bobuloviny, mají nejen méně zánětu v těle, ale také menší inzulínovou rezistenci. Dobře, ale o kolik? Rozdíl byl stejný, jako ten, kterého byste dosáhli hodinovou chůzí sedm dní v týdnu. Kolik toho ovoce jedli?
Výsledku bylo dosaženo s 35 mg antokyanů denně, to odpovídá šálku jahod nebo třešní, půl šálku malin, nebo jen čtvrt šálku ostružin. V případě borůvek by to bylo dokonce jen několik lžic. Jenže to byla jen průřezová studie, zachytili stav v jednom určitém okamžiku. Potřebujeme intervenční studie, ve kterých budeme lidem podávat borůvky. Má-li být test kvalitní, je zapotřebí dvojitě zaslepené a placebem kontrolované klinické studie.
Dobře, tady ji máte! Část účastníků mohli ošálit placebem. Pracovali totiž s borůvkovým práškem, jehož síla odpovídala asi dvěma šálkům čerstvých borůvek. Prášek přidali do smoothie. S pravými borůvkami došlo k výraznému zlepšení citlivosti vůči inzulínu.
Dva šálky borůvek není málo. Přináší nějaké příznivé účinky i běžnější porce, půl šálku? Tato studie prokázala významné snížení postprandiální oxidace, což jsou všechny volné radikály, které se utvoří po konzumaci jídla. Takovým jídlem může být sladká snídaně, například kukuřičné lupínky. Zde je antioxidační kapacita vašeho krevního řečiště dvě hodiny po jídle. Prudký pokles, tělo se snaží s volnými radikály vypořádat. Když si však dáte k snídani i polovinu šálku borůvek, začínáte na vyšším čísle a na vyšším čísle skončíte i po jídle. Všimněte si, že vyzkoušeli i pouhou čtvrtinu šálku borůvek, což ale zcela jasně nebylo dost. Měli bychom se proto snažit jíst celou porci.
Na volných radikálech nám rozhodně záleží; mohou poškozovat DNA. Dokáže jediná porce borůvek opravdu zlepšit ochranu DNA před poškozením? „Jediná porce borůvek dokáže zlepšit ochranu před poškozením DNA!“ Výzkumníci odebrali vzorek krve lidem před a po konzumaci trochy mražených borůvek a následně vystavili jejich bílé krvinky volným radikálům v podobě peroxidu vodíku. Borůvky významně snížily poškození DNA, které výzkumníci provedli během jedné hodiny po konzumaci borůvek. Ochranný účinek však byl přechodný. Zranitelnost naší DNA se vrátila na výchozí hodnotu již po dvou hodinách. Je tedy dobré, abychom v každém svém pokrmu měli velmi zdravé potraviny, jakými jsou právě bobuloviny. Závěrem je, že jedna porce borůvek může zlepšit naši buněčnou odolnost vůči poškození DNA, což zdůrazňuje význam pravidelné konzumace zdravých rostlinných potravin.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Fung TT, Hu FB, Yu J, et al. Leisure-time physical activity, television watching, and plasma biomarkers of obesity and cardiovascular disease risk. Am J Epidemiol. 2000;152(12):1171-1178.
- Wedick NM, Pan A, Cassidy A, et al. Dietary flavonoid intakes and risk of type 2 diabetes in US men and women. Am J Clin Nutr. 2012;95(4):925-933.
- Takikawa M, Inoue S, Horio F, Tsuda T. Dietary anthocyanin-rich bilberry extract ameliorates hyperglycemia and insulin sensitivity via activation of AMP-activated protein kinase in diabetic mice. J Nutr. 2010;140(3):527-533.
- Del Bó C, Riso P, Campolo J, et al. A single portion of blueberry (Vaccinium corymbosum L) improves protection against DNA damage but not vascular function in healthy male volunteers. Nutr Res. 2013;33(3):220-227.
- Blacker BC, Snyder SM, Eggett DL, Parker TL. Consumption of blueberries with a high-carbohydrate, low-fat breakfast decreases postprandial serum markers of oxidation. Br J Nutr. 2013;109(9):1670-1677.
- Jennings A, Welch AA, Spector T, Macgregor A, Cassidy A. Intakes of anthocyanins and flavones are associated with biomarkers of insulin resistance and inflammation in women. J Nutr. 2014;144(2):202-208.
- Stull AJ, Cash KC, Johnson WD, Champagne CM, Cefalu WT. Bioactives in blueberries improve insulin sensitivity in obese, insulin-resistant men and women. J Nutr. 2010;140(10):1764-1768.
Image credit: Tookapic via Pexels. Image has been modified. Motion graphics by Avocado Video