Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Brokolice a její účinky proti kmenovým buňkám rakoviny prsu
Nová teorie biologie rakoviny – rakovinných kmenových buněk – a role, jakou zde hraje sulforafan, fytoživina tvořená brukvovitou zeleninou.
Během posledních deseti let vznikla nová teorie biologie rakoviny, teorie rakovinných kmenových buněk.
Normální kmenové buňky se podílejí na opravě orgánů. Zde jsou zvýrazněny červenou barvou. Cestují po těle, někde se usadí a vyčkávají, dokud nedojde k nějakému poškození. Pak vstoupí do hry a nahradí libovolné tělesné struktury, které tělo nahradit potřebuje. Zde chybí kousek kůže, tady zase kousek kostní hmoty nebo svalu. Nebo snad potřebujete, aby vám narostl nový zub? Tyto buňky jsou vždy připravené a ochotné pomoci. A nejlepší na tom je, že jsou dělané na to, aby vydržely celý život.
Jenže ty stejné vlastnosti: migrace, kolonizace, dělení, sebeobnovení a nesmrtelnost, mohou být použity proti nám. Někdy se kmenové buňky porouchají a rozhodnou se místo žádoucích tkání vytvářet nádory. Rakovinné kmenové buňky by mohly vysvětlit, jak se rakovina šíří po těle a vrací. Možná právě kvůli nim má rakovina sklony opětovně propuknout. Neexistuje nejspíš žádné vyléčení; pouze remise, tedy odeznění příznaků. Rakovina prsu se může vrátit i 20-25 let poté, co jste si mysleli, že odešla. A možná právě kvůli rakovinným kmenovým buňkám.
Naše současná výzbroj léků k chemoterapii i radiace je založená na zvířecích modelech. Když se tumor zmenší, považujeme to za úspěch. Jenže laboratorní potkani žijí jen dva až tři roky. Všechny ty nové pokročilé terapie, například antiangiogeneze (odříznutí nádorů od zásobování krví), jsou sice skvělé, jenže rakovinné kmenové buňky mohou reagovat stylem: „Dobře, přesunu se tedy někam jinam a vytvořím tam nový nádor.“ My musíme zasáhnout rakovinu v samotném jádru. Nepotřebujeme léky schopné pouze potlačit růst nádoru, potřebujeme něco, co zacílí na „bijící srdce“ daného nádoru, na rakovinné kmenové buňky. Přivítejte prosím… brokolici!
SuIforafan, složka brokolice a brokolicových klíčků, zřejmě potlačuje kmenové buňky rakoviny prsu. Prsní tkáň je přirozeně bohatá na kmenové buňky. Vaše tělo nikdy neví, kdy otěhotníte a bude zapotřebí vytvořit spoustu nových mléčných žláz. Výzkumníci nedávno v brokolici objevili sloučeninu, která dokáže ničit rakovinné kmenové buňky a dokonce i zabránit tomu, aby se z nich vůbec stali škůdci.
Zde je nádor prsu pozitivní na estrogenové receptory; zde je nádor prsu negativní na estrogenové receptory. Pojďme k nim přidat trochu brokolicové šťávy. Nádor ustupuje, ustupuje, a už je téměř pryč. Oblast největšího bujení rakoviny před přidáním a zde i po přidání brokolice.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Li Y, Zhang T, Korkaya H, Liu S, Lee HF, Newman B, Yu Y, Clouthier SG, Schwartz SJ, Wicha MS, Sun D. Sulforaphane, a Dietary Component of Broccoli/Broccoli Sprouts, Inhibits Breast Cancer Stem Cells. Clin Cancer Res. 2010 May 1;16(9):2580-90.
- Clevers H. The cancer stem cell: premises, promises and challenges. Nat Med. 2011 Mar;17(3):313-9.
- Karrison TG, Ferguson DJ, Meier P. Dormancy of Mammary Carcinoma After Mastectomy. J Natl Cancer Inst. 1999 Jan 6;91(1):80-5.
- Aguirre-Ghiso JA. Models, mechanisms and clinical evidence for cancer dormancy. Nat Rev Cancer. 2007 Nov;7(11):834-46.
- Tiede B, Kang Y. From milk to malignancy: the role of mammary stem cells in development, pregnancy and breast cancer. Cell Res. 2011 Feb;21(2):245-57.
Images thanks to Mikael Häggström, Nissim Benvenisty, and Peter Znamenskiy via Wikimedia Commons, the Gurdon Institute, Lawrence Berkeley National Laboratory, and New York State Stem Cell Science.