Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Citrusová kůra a rakovina: Kúra pro život?
Důvodem, proč citrusové ovoce zřejmě chrání před rakovinou, může být to, že látky obsažené v citrusové kůře posilují činnost enzymu opravujícího DNA.
Nové údaje o látce chránící DNA, která je přítomná přinejmenším v některém ovoci a zelenině, uváděly, že jde o látku citlivou na teplo; nejednalo se ale o vitamín C. To se potvrdilo ve studii, která zkoumala čistý vitamín C a nenalezla žádný vliv na ochranu DNA před poškozením ani na její opravu.
Karotenoid beta kryptoxanthin nacházející se především v citrusových plodech vypadá na jednoho z kandidátů. Pokud vystavíte buňky mutagenní chemikálii, můžete způsobit fyzické trhliny v řetězcích DNA. Nicméně během méně než hodiny dokáží naše opravné enzymy dát DNA zase dohromady. Když přidáte tuto citrusovou fytoživinu, můžete fakticky zdvojnásobit rychlost, za kterou je DNA opravena. Pokus však proběhl jen v Petriho misce; dělo by se to i v lidském těle?
Pokud podáte lidem sklenici pomerančového džusu a za dvě hodiny jim odeberete krev, poškození DNA, které můžete vyvolat oxidačními chemikáliemi přidanými do krve, poklesne, zatímco pokud lidé pili placebo – nápoj připomínající pomerančovou šťávu – žádné snížení poškození nenastalo.
Mají tedy lidé konzumující více ovoce skutečně nižší míru poškození DNA? Ano, zvláště ženy. Projeví se to skutečným snížením rizika rakoviny? Vypadá to tak. Samotná konzumace citrusů je spojená s 10% snížením pravděpodobnosti vzniku rakoviny prsu.
U nově diagnostikovaných pacientek s rakovinou prsu byla zjištěna koncentrace citrusových fytoživin v prsní tkáni. Mnoho z nich si však stěžovalo na říhání s citrusovým odérem, protože ženy dostávaly silný extrakt z citrusu. Výzkumníci tedy vyhodnotili zevní aplikaci jako alternativní možnost podání. Vybrali ženy a dali jim za úkol aplikovat si na svá prsa každý den pomerančový masážní olej. Tuto žádost přijaly velmi ochotně, ale naneštěstí to nefungovalo. Své jídlo musíme skutečně sníst.
Proč jednoduše neužívat karotenové doplňky stravy k podpoření opravných procesů DNA? Protože to nefunguje. Přestože doplňky stravy nevyvolaly jakékoli změny v opravě DNA, doplnění stravy o mrkev ano. Naznačuje nám to, že celé potraviny mohou být důležité při modulaci procesů oprav DNA.
Přestože se pomerančová šťáva ukázala být účinná proti dětské leukémii, proti rakovině kůže nepomohla. Nicméně nejpozoruhodnějším zjištěním je údajný ochranný účinek konzumování citrusové kůry. Kdo jí pomerančovou kůru? Evidentně spousta lidí. Pití samotné pomerančové šťávy může zvýšit riziko nejzávažnějšího druhu rakoviny kůže. Denní konzumace byla spojena s 60% zvýšením rizika. Takže znovu opakuji, lepší je vybrat si celé ovoce. Citrus budete moci využít opravdu celý, když si začnete strouhat do pokrmů jeho kůru.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Y T Szeto, T L To, S C Pak, W Kalle. A study of DNA protective effect of orange juice supplementation. Appl Physiol Nutr Metab. 2013 May;38(5):533-6.
- J Slyskova, Y Lorenzo, A Karlsen, M H Carlsen, V Novosadova, R Blomhoff, P Vodicka, A R Collins. Both genetic and dietary factors underlie individual differences in DNA damage levels and DNA repair capacity. DNA Repair (Amst). 2014 Apr;16:66-73.
- A R Collins, A Azqueta, S A Langie. Effects of micronutrients on DNA repair. Eur J Nutr. 2012 Apr;51(3):261-79.
- A Azqueta, S Costa, Y Lorenzo, N E Bastani, A R Collins. Vitamin C in cultured human (HeLa) cells: lack of effect on DNA protection and repair. Nutrients. 2013 Apr 9;5(4):1200-17.
- S B Astley, R M Elliott, D B Archer, S Southon. Evidence that dietary supplementation with carotenoids and carotenoid-rich foods modulates the DNA damage: repair balance in human lymphocytes. Br J Nutr. 2004 Jan;91(1):63-72.
- Y Lorenzo, A Azqueta, L Luna, F Bonilla, G Domínguez, A R Collins. The carotenoid beta-cryptoxanthin stimulates the repair of DNA oxidation damage in addition to acting as an antioxidant in human cells. Carcinogenesis. 2009 Feb;30(2):308-14.
- Y T Szeto, W K Chu, I F Benzie. Antioxidants in fruits and vegetables: a study of cellular availability and direct effects on human DNA. Biosci Biotechnol Biochem. 2006 Oct;70(10):2551-5.
- D Feskanich, W C Willett, D J Hunter, G A Colditz. Dietary intakes of vitamins A, C, and E and risk of melanoma in two cohorts of women. Br J Cancer. 2003 May 6;88(9):1381-7.
- M L Kwan, G Block, S Selvin, S Month, P A Buffler. Food consumption by children and the risk of childhood acute leukemia. Am J Epidemiol. 2004 Dec 1;160(11):1098-107.
- J A Miller, J E Lang, M Ley, R Nagle, C H Hsu, P A Thompson, C Cordova, A Waer, H H Chow. Human breast tissue disposition and bioactivity of limonene in women with early-stage breast cancer. Cancer Prev Res (Phila). 2013 Jun;6(6):577-84.
- I A Hakim, R B Harris, C Ritenbaugh. Citrus peel use is associated with reduced risk of squamous cell carcinoma of the skin. Nutr Cancer. 2000;37(2):161-8.
- J K Song, J M Bae. Citrus fruit intake and breast cancer risk: a quantitative systematic review. J Breast Cancer. 2013 Mar;16(1):72-6.
- J A Miller, P A Thompson, I A Hakim, A M Lopez, C A Thomson, W Chew, C H Hsu, H H Chow. Safety and Feasibility of Topical Application of Limonene as a Massage Oil to the Breast. J Cancer Ther. 2012 Oct;3(5A).
Images thanks to PublicDomainPictures via Pixabay.