Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Zpomalování metabolismu zeleninou bohatou na dusičnany
Důvodem, proč je konzumace listové zeleniny spojena s výrazně delším životem, může být to, že podobně jako omezení kalorického příjmu tyto potraviny zlepšují naši energetickou efektivitu.
Klidová energetická spotřeba z našeho denního rozpočtu kalorií odebírá nejvíce. Přímé účinky fyzické aktivity jsou relativně malé ve srovnání s tím, kolik kalorií vynakládáme jen na to, abychom se udrželi při životě a dýchali. Je pravda, že například během armádního cvičení nebo zdolání 6 400 metrů vysoké hory můžete spálit až 4 000 kalorií denně, ale pro většinu lidí platí, že kalorie spálené třeba jen ležením a prostým žitím dosahují větších hodnot než kalorie spálené pohybovou aktivitou.
Náš metabolický výdej tedy může mít vliv na kontrolu hmotnosti. Pamatujte, jak jsem říkal, že dusičnany obsažené v řepě a zelené listové zelenině zlepšují účinnost našich malých elektráren v buňkách a zlepšují atletický výkon tím, že z každého našeho dechu dokáží využít více energie? Je možné, že konzumací velkého množství zeleniny můžeme zpomalit svůj metabolismus, protože tělo může fungovat mnohem efektivněji z kalorií, které mu dodáme?
Vědci lidem dali dávku dusičnanů odpovídající několika porcím špenátu nebo řepy. A skutečně, jejich klidový energetický výdej se snížil asi o 4 %. To je téměř sto kalorií denně. Pokud naše tělo spálilo o tolik kalorií méně a my jsme přitom jedli stejné množství jídla, můžeme kvůli tomu přibrat pár kilogramů.
Listová zelenina je ovšem nejzdravější potravinou na zemi, takže bychom ve snaze zůstat či být štíhlí neměli omezovat její příjem. Vědci si však myslí, že je to pomůcka, kterou tělo disponuje k tomu, aby si mohlo pomocí zeleniny uchovat více energie v časech chudých na potravu, které panovaly v naší dávné minulosti. Není to však jen zajímavost. Zpomalení metabolismu může mít příznivý vliv na naši dlouhověkost.
Víte, co dalšího podobně zpomaluje váš metabolismus? Omezení kalorií. Například konzumace potravy jen obden. Může to být jeden z důvodů, proč omezení příjmu kalorií bývá spojováno s prodloužením délky života u mnoha zvířecích druhů. Možná by se to dalo přirovnat ke svíčce. Když hoří menším plamenem, hoří delší dobu. Je těžké stále hladovět, ale stejného účinku na metabolismus lze dosáhnout denní konzumací velkého salátu.
Právě toto by mohlo být důvodem, proč jedním ze šesti způsobů, jak žít déle, je právě konzumace zelené listové zeleniny. Důležité je nekouřit, nadměrně nepít alkohol, nejméně hodinu denně chodit, dopřát si sedmi hodin kvalitního spánku, a jíst takřka každý den listovou zeleninu, společně s udržením ideální hmotnosti. Dodržením byť jediného z těchto pravidel můžete snížit své riziko předčasného úmrtí přibližně o 20 až 25 %.
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- F J Larsen, T A Schiffer, B Ekblom, M P Mattsson, A Checa, C E Wheelock, T Nyström, J O Lundberg, E Weitzberg. Dietary nitrate reduces resting metabolic rate: a randomized, crossover study in humans. Am J Clin Nutr. 2014 Apr;99(4):843-50.
- J R Speakman, C Selman. Physical activity and resting metabolic rate. Proc Nutr Soc. 2003 Aug;62(3):621-34.
- L M Margolis, A P Crombie, H L McClung, S M McGraw, J C Rood, S J Montain, A J Young. Energy requirements of US Army Special Operation Forces during military training. Nutrients. 2014 May 12;6(5):1945-55.
- A D Miller, B J Taylor, B D Johnson. Energy expenditure and intensity levels during a 6170-m summit in the Karakoram Mountains. Wilderness Environ Med. 2013 Dec;24(4):337-44.
- A Tamakoshi, K Tamakoshi, Y Lin, K Yagyu, S Kikuchi, JACC Study Group. Healthy lifestyle and preventable death: findings from the Japan Collaborative Cohort (JACC) Study. Prev Med. 2009 May;48(5):486-92.
Images thanks to Wolffsfa via Pixabay