Jaký je nejzdravější jídelníček?
Zjistěte, co říkají poslední vědecké poznatky o vašich oblíbených potravinách, tak abyste mohli volit pro sebe i své blízké to nejlepší.
Co má společného kouření v roce 1956 a stravování v roce 2016?
Vzhledem k tomu, že strava je nejčastější příčinou úmrtí a zdravotního postižení, je nauka o výživě jistě předmětem číslo jedna učeným na lékařských školách, viďte? A určitě je také nejdůležitějším tématem hovoru mezi vámi a lékařem, nebo snad ne? Kéž by to tak bylo. Jak může vzniknout takové odtržení mezi dostupnými vědeckými důkazy a praxí v lékařství?
Většina úmrtí ve Spojených státech souvisí s výživou a dalo by se jim zabránit.
Podle nejpřísnější analýzy rizikových faktorů, jaká kdy byla zveřejněna, Studie o globálním zatížení nemocí, která byla financovaná nadací Billa a Melindy Gatesových, je nejčastější příčinou úmrtí v USA a zároveň nejčastější příčinou zdravotního postižení v USA právě naše strava. Ta odsunula kouření tabáku až na druhé místo. Kouření nyní zabíjí zhruba půl milionu Američanů každý rok, zatímco stravování jich nyní zabíjí o stovky tisíc více.
Takže pokud je většina úmrtí a zdravotního postižení zamezitelná a souvisí s výživou, pak je jistě strava to nejdůležitější, o čem by se mělo učit na lékařské škole, že? Nejčastější věc, o které si s vámi doktor povídá. Jak jen může být taková propast mezi vědou a lékařskou praxí?
Pojďme udělat jeden myšlenkový experiment. Představte si, že jste kuřáci v 50. letech minulého století. Vězte, že průměrná spotřeba cigaret na obyvatele byla tehdy asi 4 000 cigaret ročně. Přemýšlejte o tom. V 50. letech průměrný člověk vykouřil polovinu krabičky denně. Média vám říkala, abyste kouřili, a slavní sportovci s tím souhlasili. Dokonce i Santa Claus projevoval tolik péče o vaše hrdlo, že chtěl, abyste kouřili.
Chci říct, chcete přece zůstat fit a štíhlí, takže se ujistěte, že budete kouřit a jíst hodně párků v rohlíků a hodně cukru. Tak zůstanete štíhlí a v kondici. Z toho se nepřibírá jako tam z těch jablek. Nemůžu tomu ani uvěřit. Ačkoli, jak říká jedno interní písemné sdělení tabákového průmyslu: jablka evokují pocit dobra a svěžesti. To přináší mnoho možností při výrobě cigaret orientovaných na mládež. Chtějí vyrábět jablečné cigarety pro děti. Kromě toho, že zůstanete štíhlí a fit, tak uklidníte hrdlo pro dobré trávení, takže kuřte. Phillip Morris neprohlašuje, že cigarety přímo léčí, ale prevence je přece lepší než následné léčení. Lepší mít jistotu, než litovat. Takže máte kouřit. Stejně jako jídlo bylo i kouření rodinnou záležitostí. „Teda mami, ty si své Marlboro fakt užíváš!“ „To si piš, že jo.“ „Mám jen jeden dotaz, mami, můžeš si dovolit Malboro nekouřit?“
V padesátých letech vám cigarety podávaly samy děti. Dokonce i váš pes vám podával cigarety. „Foukni jí kouř do tváře, a bude tě následovat kamkoliv.“ Žádná žena ti nikdy neřekne: „Ne“. „Jsou tak kulaté, tak pevné, tak plné.“ Koneckonců, John Wayne je také kouřil… Dokud nedostal rakovinu plic a nezemřel. V té době kouřili i lidé z doby kamenné (ze seriálu Flinstoneovi), a dokonce i lékaři. To neznamená, že cigarety nebyly uvnitř lékařské komunity kontroverzní. Ano, někteří lékaři kouřili Camel, ale jiní lékaři preferovali Lucky Strikes. Takže nějaké neshody tam byly. Vynikající lékaři s nezpochybnitelnou a velkou reputací sahali jedině po Phillip Morris. Ani odborníci se nemohli shodnout na tom, která značka cigaret je pro naši ústní dutinu nejlepší. Nejlepší je tedy držet se vědy… A více vědců kouří tuto značku. To není žádná raketová věda, ale dokonce i „raketoví“ vědci měli své oblíbené cigarety „pro muže, kteří na sebe dbají.“
Víme, proč byla Americká lékařská asociace přisátá na tabákový průmysl a odmítala podpořit zprávu Hlavního hygienika USA o kouření. Dostali totiž šek na 10 miliónů dolarů od tabákového průmyslu. Ale proč o tom nemluvilo více jednotlivých lékařů? Několik galantních duší, které předběhly dobu, se našlo. Psali tak, jako by žili v současnosti, postavili se proti průmyslu zabíjejícímu miliony lidí. Proč jich však nebylo více? Možná je to proto, že většina lékařů samotných… kouřila cigarety. Stejně jako dnes většina lékařů i nadále jí potraviny, které přispívají k epidemiím nemocí způsobených stravou.
Jak na to tedy reagovala Americká lékařská asociace? „Všeho s mírou.“ „Rozsáhlé vědecké studie prokázaly, že pokud kouříme s mírou…“ Jo, aha! Zní vám to povědomě? Jíst dnes standardní americkou stravu je jako být kuřákem zpátky v 50. letech minulého století. Skoro všichni lidé, které znáte, se tak stravují. Je to normální. Krmí je tím i v nemocnicích.
Proboha! Vy však nemusíte čekat, až společnost zase dožene krok s vědou. Někdy trvá celou generaci, než se věci v medicíně změní. Stará garda kouřících lékařů a profesorů lékařských škol zemře a po nich přijde nová. Kolik pacientů však musí mezitím ještě zemřít?
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
© Fakta o zdraví / NutritionFacts.org
- Murray CJ, et al.; U.S. Burden of Disease Collaborators. The state of US health, 1990-2010: burden of diseases, injuries, and risk factors. JAMA. 2013 Aug 14;310(6):591-608.
- Office on Smoking and Health, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, CDC. Tobacco Use—United States, 1900-1999. JAMA. 1999;282(23):2202-2204.
- Stanford Research into the Impact of Tobacco Advertising
- Brown & Williamson Tobacco Corporation Project Report, Sept. 1972
- (author unknown) Correspondence - Campaign against Smoking. N Engl J Med 1965; 273:1283.
- (author unknown) The advertising of cigarettes. JAMA. 1948;138(9):652-653.
- Lenders C, et al. A novel nutrition medicine education model: the Boston University experience. Adv Nutr. 2013 Jan 1;4(1):1-7.
Image thanks to stux via Pixabay